Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 26 czerwca 2026 08:51
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

WSI SPOKOJNA, WSI WESOŁA

(Rokitno Szlacheckie) W ciepłych promieniach słońca rolnicy z gminy Łazy świętowali zakończenie zbiórki  plonów. 18 września przy Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Michała Poleskiego w Rokitnie Szlacheckim odbyła się ceremonia dożynkowa. W blasku poszarpanych gam światła migotały kłosy zbóż, kwiatów, owoców, warzyw, kolorowych wstążek. Wszystko przeplatało się z odświętnymi strojami pań z Kół Gospodyń Wiejskich, których radosne przyśpiewki dało się, co jakiś czas słyszeć.
Podziel się
Oceń

(Rokitno Szlacheckie) W ciepłych promieniach słońca rolnicy z gminy Łazy świętowali zakończenie zbiórki  plonów. 18 września przy Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Michała Poleskiego w Rokitnie Szlacheckim odbyła się ceremonia dożynkowa. W blasku poszarpanych gam światła migotały kłosy zbóż, kwiatów, owoców, warzyw, kolorowych wstążek. Wszystko przeplatało się z odświętnymi strojami pań z Kół Gospodyń Wiejskich, których radosne przyśpiewki dało się, co jakiś czas słyszeć.

 

W intencji rolników mszę odprawił ksiądz Artur Przybyłko wraz  ks. proboszczem Piotrem Kubatem i ks. proboszczem Januszem Świtalskim. Organizatorem imprezy był Urząd Miejski oraz Miejski Ośrodek Kultury w Łazach, a partnerem głównym Rathdowney Polska Sp. z o.o. (firma realizującą Projekt OLZA).

 

Starostami dożynek zostali Grażyna Olech (wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 18,4 ha) i Andrzej Kokoszka (wraz z małżonką prowadzi gospodarstwo rolne z certyfikatem ekologii o powierzchni około 100 ha). Chleb został przekazany władzom miasta i pokrojony. Przy dźwiękach „Plon, niesiemy plon” przedstawiciele sołectw i przedstawiciele organizacji społecznych złożyli wieńce i dary dożynkowe (Chruszczobród, Ciągowice, Niegowonice i Niegowoniczki, Grabowa, Turza, Klub Seniora Semafor z Łaz, Rokitno Szlacheckie i rada sołecka wsi).

 

- To jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika i jego rodziny. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Dożynki mają długą tradycje, na ziemiach polskich, sięgającą XVI wieku. Tak dawniej jak i dziś uroczystość przypomina o trudach pracy rolnika i o randze tego zawodu, dzięki któremu codziennie na stoły naszych domów trafia polski chleb – mówił Grzegorz Piłka dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach. Prowadzący przypomniał, że za codzienny trud i wysiłek wszystkim rolnikom należą się słowa uznania.

 

Dożynki połączone były z licznymi występami artystycznymi. Czas umilała Łazowska Orkiestra Instrumentalna, Zespół Folklorystyczny „Jurajskie Igraszki”, Kabaret UTW 50+. Niekwestionowaną gwiazdą wieczoru był zespół „Dwie Korony”, grający kawałki jednego z liderów zespołu Trzy Korony i Czerwone Gitary.

 

Grupa przypominała największe przeboje Krzysztofa Klenczona w formie zbliżonej do oryginałów m in. Moda i miłość, Matura, Nikt na świecie nie wie, 10 w skali Beauforta, Biały krzyż, Powiedz stary gdzieś ty był, Port, Historia jednej znajomości. Życzenia dla rolników składali politycy, dlatego wiele akcentów wypowiedzi nawiązywało do wyborów parlamentarnych:

 

- Należy pamiętać, aby przyszły rząd upomniał się w Unii Europejskiej o dopłaty bezpośrednie takie jak w innych bogatych krajach Wspólnoty – występował Waldemar Andzel. Tymczasem już poza sferą polityki w „nieformalnych” zgromadzeniach dominowały ludowe przyśpiewki. Gospodynie święta z Rokita Szlacheckiego próbowały np. przekonywać, że:

 

„Nie ma to jak w naszym kole na zielonej trawce spać, deszcz ubranie upierze, wiatr wysuszy, nie ma się też czego bać..”

 

- To wielkie święto. Mamy już za sobą żniwa, wszystko dopięte jest na ostatni guzik i tak jak należy. Cieszymy się, że pogoda dopisała. Zwykle nie mieliśmy do niej szczęścia. I goście i posłowie na sejm dopisali- mówi Stanisława Jeziorowska przewodnicząca koła.

 

Uśmiechnięte panie chętnie udzielały wywiadów.

 

- Zbiory w tym roku były piękne i nasz wieniec również jest okazały, bo zebrałyśmy zboże jeszcze przed deszczem. Jesteśmy bardzo zadowolone- cieszy się Krystyna Woźniczka.

 

- Chyba nasza praca jest doceniana, bo wszyscy nas dziś bardzo chwalą – dodaje Stanisława Grela.

 

Lokalne środowisko uczciło również oddanie do użytku wyremontowanego budynku pełniącego funkcje społeczno-kulturalne. Projekt dofinansowany został z PROW (konkurs „Odnowa i rozwój wsi” ogłoszony przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Perła Jury”). Całkowity koszt wynosił ponad 597 tysięcy złotych, a wartość dofinansowania stanowi ponad 313 tysięcy złotych. (mpp)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama