Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 26 czerwca 2026 05:05
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

GÓRNY ZMIENIA KNOPIKA, PORC TRAFIA DO ZARZĄDU

(Zawiercie) Komisje zwoływane „na gwizdek” w czasie przerwy w obradach, szepty po kątach i zmiany na stanowiskach zdominowały sesję Rady Powiatu Zawierciańskiego 20 stycznia. Handel kwitł, czego przykładem może być to, że radni z SLD wycofali się z przewodnictwa w dwóch komisjach po to, by Rafał Porc mógł zostać etatowym członkiem zarządu powiatu. W drużynie lewicy Zygmunta Knopika zmienił Henryk Górny, który został wiceprzewodniczącym rady.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) Komisje zwoływane „na gwizdek” w czasie przerwy w obradach, szepty po kątach i zmiany na stanowiskach zdominowały sesję Rady Powiatu Zawierciańskiego 20 stycznia. Handel kwitł, czego przykładem może być to, że radni z SLD wycofali się z przewodnictwa w dwóch komisjach po to, by Rafał Porc mógł zostać etatowym członkiem zarządu powiatu. W drużynie lewicy Zygmunta Knopika zmienił Henryk Górny, który został wiceprzewodniczącym rady.

 

STOŁEK PRZECHODNI

Tak naprawdę funkcja etatowego członka zarządu była już proponowana samorządowcom z wielu ugrupowań. Początkowo w zarządzie miał zasiadać Artur Janosik z PSL, ale po kilku dniach złożył rezygnację. Później mówiło się o kandydaturze Małgorzaty Komendy i Rafała Porca. Rozmowy trwały do ostatnich chwil. Przerwę, która miał służyć ukonstytuowaniu się komisji wykorzystano na przepychanki. Aż dwukrotnie obradowała komisja Promocji, Rozwoju i Integracji Europejskiej. Na pierwszym posiedzeniu przewodniczącym wybrany został Leszek Wojdas (SLD), który szybko zwołał drugie posiedzenie po to by… złożyć rezygnację. W wyniku tego nowym przewodniczącym wybrano Małgorzatę Komendę, zastępować będzie ją wiceprzewodniczący Jan Macherzyński. Podobny scenariusz w Komisji Edukacji Publicznej: gdy Henryk Górny (SLD) złożył rezygnację z przewodniczenia, zastąpił go Dariusz Brdnarz. Funkcję wiceprzewodniczącego objął zaś Krzysztof Wrona.

 

- Tę kadencję cechuje to, że zmieniają się orientacje koalicjantów. Władza najwyższa postanowiła dokooptować do zarządu przedstawiciela SLD. Nie ukrywam, że zrobię wszystko by go wspierać. Zaistniała sytuacja, że ktoś z mojego ugrupowania miałby wpływ na władzę wykonawczą. Rafał Porc funkcjonował już w zarządach. Ma najlepsze kwalifikacje: jest sumienny, zdyscyplinowany. Moje przewodnictwo w komisji odkładam na drugi plan, bo interes ugrupowania jest ważniejszy. Dla mnie nie odgrywa roli te 200, czy 250 złotych więcej. Cóż to jest za wyróżnienie bycie przewodniczącym komisji. Pełniłem znacznie ważniejsze funkcje. Dopiero w ostatniej chwili postanowiono na kandydaturę SLD. Rafałowi życzę powodzenia, a nowej władzy tego, by nie była władzą sterowalną – mówi o swoich politycznych wyborach Leszek Wojdas.

 

SKŁADY KOMISJI

Komisja Rewizyjna – Zdzisław Maligłówka, Jerzy Gębala, Krystyna Koczur, Dariusz Bednarz, Konrad Knop, Artur Janosik, Zygmunt Knopik

 

Komisja Budżetu i Infrastruktury Technicznej – Zbigniew Rok, Zdzisław Maligłówka, Henryk Karcz, Paweł Kaziród, Jarosław Kleszczewski, Jerzy Gębala

 

Komisja Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej – Zbigniew Rok, Małgorzata Komenda, Andrzej Danecki, Zygmunt Knopik, Lech Jaros, Jarosław Kleszczewski, Anna Zerson

 

Promocji Rozwoju i Integracji Europejskiej – Małgorzata Komenda, Henryk Karcz, Henryk Górny, Leszek Wojdas, Anna Zerson, Jan Macherzyński

 

Edukacji Publicznej – Dariusz Bednarz, Henryk Górny, Krystyna Koczur, Leszek Wojdas, Krzysztof Wrona, Andrzej Danecki

Rolnictwa u Ochrony Środowiska – Konrad Knop, Lech Jaros, Jan Macherzyński, Paweł Kaziród, Krzysztof Wrona, Artur Janosik

 

Do funkcjonującej przy staroście komisji Bezpieczeństwa i Porządku oddelegowano Jana Macherzyńskiego i Jerzego Gębalę

 

Komisji Rewizyjnej przewodniczyć będzie Zdzisław Maligłówka, Krystyna Koczur została wiceprzewodniczącą, a sekretarzem Konrad Knop. Na czele Komisji Budżetu i Infrastruktury Technicznej stanął Jerzy Gębala, a zastępować go będzie Henryk Karcz. Pracami Komisji Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej pokieruje Zbigniew Rok (przewodniczący) i Lech Jaros (wiceprzewodniczący). W komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska przewodniczącym wybrano Artura Janosika, wiceprzewodniczącym Pawła Kaziroda.

 

Ponieważ Porc został wybrany członkiem zarządu, to automatycznie wykluczono go z członkostwa w Komisji Rewizyjnej. Po wewnętrznych ustaleniach desygnowano w to miejsce radnego Zygmunta Knopika (SLD). Ten ostatni zrezygnował z funkcji wiceprzewodniczącego rady. Do porządku obrad wprowadzono, więc wybór nowego wiceprzewodniczącego. Przy 16 głosach „za” i 3 „przeciw” wiceprzewodniczącym został Henryk Górny. Dodatkowo z Komisji Promocji Rozwoju i Integracji Europejskiej wykreślono R. Porca, a z Komisji Budżetu i Infrastruktury Technicznej Z. Knopika.

 

- Rada jest bardzo dojrzała i podejmuje wnioski, które podjąć należy. Naszym celem nie jest przepychanie się, ale praca na rzecz powiatu i 122 tysięcy jego mieszkańców. Na początku lutego musimy uchwalić budżet. Powołanie komisji kończy sprawy organizacyjne – komentuje przewodniczący Rady Adam Rozlach.

 

ILE ZAROBIĄ?

Starosta Rafał Krupa będzie zarabiał 10.973 zł brutto. W porównaniu z poprzednią kadencją jest to niewielki spadek, bo Ryszard Mach na tym samym stanowisku zarabiał 11.097 zł. Nieznacznie wzrosły diety.

 

Przewodniczący rady co miesiąc dostanie 2400 zł (wzrost o 200 zł), wiceprzewodniczący 1650 zł (wzrost o 150 zł), nieetatowy członek zarządu 1650 zł (wzrost o 150 zł), przewodniczący komisji 1450 zł (wzrost o 150 zł), wiceprzewodniczący komisji i sekretarz Komisji Rewizyjnej 1300 zł (wzrost o 100 zł), zwykły radny 1200 zł (wzrost o 100 złotych).

 

Za każdą nieobecność na sesji, posiedzeniu komisji, czy zarządu dieta ulega zmniejszeniu o 200 zł (wzrost kary o 50 zł w stosunku do poprzedniej kadencji).

 

SZPITAL: JUŻ 46 MILIONÓW W PLECY

Jan Macherzyński w czasie interpelacji pytał o stan zadłużenia szpitala i o główne założenia nowego planu jego naprawy. Dług placówki to już 46,5 mln zł. W roku ubiegłym długi szpitala powiększyły się o 8,5 miliona złotych. Rok wcześniej straty lecznicy wyniosły ponad 11 milionów złotych.

 

- Program naprawczy jest na razie programem szkicowym. To wstępna propozycja, która znajduje się na etapie omawiania i nie można jej jeszcze podać do informacji – wyjaśniał starosta.

 

NOWE KLUBY

Jak poinformował przewodniczący Rozlach póki co do Biura Rady wpłynęły dwa wnioski o zarejestrowanie klubów. Pierwszym z nich jest klub SLD, drugim zupełnie nowy klub Razem dla Powiatu, w którego skład będzie wchodzić dwóch przedstawicieli PO- Lech Jaros i Małgorzata Komenda i dwóch przedstawicieli NAW- Jerzy Gębala i Krystyna Koczur. Układ sił w radzie powiatu z sesji na sesję zmienia się jak w kalejdoskopie. I czasem już trudno określić kto z kim „trzyma”.

Monika Polak-Pałęga


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama