Radni wyrzucili publiczność. Obrady mogą być nielegalne

  • 27.05.2020, 14:02 (aktualizacja 27.05.2020, 14:18)
  • Jarosław Mazanek
Radni wyrzucili publiczność. Obrady mogą być nielegalne Możliwość oglądania sesji to nie jest uczestnictwo. Radni Zawiercia odebrali mieszkańcom jedno z podstawowych praw, prawo uczestniczenia w obradach. Ustawa "Covidowa" takich uprawnień radnym nie daje!
Właśnie trwa sesja Rady Miasta Zawiercie, zwołana na 13:30 27 maja. Sesję nie wiadomo kto zwołał, gdyż Postanowienie o zwołaniu sesji dostępne w PIP-e Urzędu Miasta Zawiercie jest niepodpisane. Kurier Zawierciański dostrzegł jednak jeszcze poważniejszy problem, który może oznaczać nieważność obrad i podjętych uchwał. Identyczny zarzut postawiliśmy Radzie Powiatu Myszkowskiego, która obradowała wczoraj. Sesję w Zawierciu zwołano zakazując mieszkańcom wstępu na obrady, "ze względu na epidemię". Mogą oglądać w internecie. Ale to nie wypełnia prawa każdego z nas do uczestnictwa w obradach!

Więcej o problemie napiszemy, w piątkowym wydaniu Kuriera Zawierciańskiego 29 maja, gdzie opublikujemy też obszerną opinię prawną adwokata Pawła Matyi w tej sprawie. Nadmienimy tylko, że Wojewoda Śląski uchylił wielu samorządom uchwały, które były podejmowane na sesjach on-line. Ale w Zawierciu radni obradują "na żywo", w sali obrad Urzędu Miasta Zawiercie. Zakaz wstępu publiczności, mieszkańców narusza w rażący sposób ich prawo do uczestnictwa w pracy samorządu gminnego. Więcej o tym problemie w piątkowym Kurierze. A na razie radnym, którzy zapomnieli o prawach swoich mieszkańców, życzymy miłych, choć prawie na pewno nielegalnych obrad.

Jarosław Mazanek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ciekawski prawnik
ciekawski prawnik 03.06.2020, 15:07
Jarku, a choć jeden przykład rozstrzygniecia wojewody Śląskiego, który unieważnił uchwała z tego powodu, że sesja była prowazona zdalnie?
bo oczywiscie unieważnił dziesiątki uchwął podjętych na tego typu sesjach, ale jedynie nie z powodu sposobu w jaki obradowała rada.

Pozostałe