RADNI JEDNOMYŚLNI W SPRAWIE GŁOSOWANIA OSADZONYCH

  • 06.10.2018, 12:20
  • Tomasz Urbański
(Poręba) 10 września w czasie nadzwyczajnej sesji w Porębie, zwołanej na wniosek burmistrza, radni byli jednomyślni i przyjęli uchwałę w sprawie utworzenia odrębnego obwodu głosowania w nadchodzących wyborach samorządowych. Dzięki uchwale, 21 października osadzeni będą mogli oddawać głosy na wybranych przez siebie kandydatów. Granice obwodu obejmują bowiem Zakład Karny Wojkowice, a konkretnie Oddział Zewnętrzny w Ciągowicach. Warto w tym miejscu wyjaśnić, że oddział powstał na terenie dawnej jednostki wojskowej w Ciągowicach (gmina Łazy), ale teren administracyjnie należy do gminy Poręba.

(Poręba) 10 września w czasie nadzwyczajnej sesji w Porębie, zwołanej na wniosek burmistrza, radni byli jednomyślni i przyjęli uchwałę w sprawie utworzenia odrębnego obwodu głosowania w nadchodzących wyborach samorządowych. Dzięki uchwale, 21 października osadzeni będą mogli oddawać głosy na wybranych przez siebie kandydatów. Granice obwodu obejmują bowiem Zakład Karny Wojkowice, a konkretnie Oddział Zewnętrzny w Ciągowicach. Warto w tym miejscu wyjaśnić, że oddział powstał na terenie dawnej jednostki wojskowej w Ciągowicach (gmina Łazy), ale teren administracyjnie należy do gminy Poręba.


 

- W związku z faktem, iż jednostka penitencjarna pod nazwą oddział zewnętrzny w Ciągowicach Zakład Karny Wojkowice leży w obszarze administracyjnym gminy Poręba, to zgodnie z artykułem 12 ustęp 4 kodeksu wyborczego właściwa do utworzenia odrębnego obwodu głosowania w tej jednostce penitencjarnej będzie Rada Miasta Poręba. Tym samym niezbędne stało się zwołanie sesji w celu podjęcia uchwały - wyjaśniał na początku obrad wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Porębie Grzegorz Gąska.


 

TO BYŁA FORMALNOŚĆ


 

W czasie obrad radni podjęli tylko jedną uchwałę, konkretnie tę dotyczącą utworzenia odrębnego obwodu głosowania w wyborach samorządowych, które odbędą się 21 października.


 

- Na 35 dni kalendarzowych przed datą wyborów samorządowych każda gmina obowiązana jest utworzyć odrębny obwód głosowania. Na terenie gminy Poręba od blisko dwóch lat, zaokrąglając znajduje się oddział Zakładu Karnego Wojkowice Oddział Zewnętrzny w Ciągowicach. Wedle informacji sprzed około tygodnia znajduje się tam ośmiu osadzonych uprawnionych do głosowania w wyborach powiatowych i ponad setka osadzonych uprawnionych do wzięcia udziału w wyborach wojewódzkich - poinformowano radnych w czasie sesji.


 

ZAKŁAD KARNY ZWRÓCIŁ SIĘ DO GMINY


 

Radny Edward Dorobisz podkreślił, że uchwała jaką otrzymali radni nie posiadała uzasadnienia. W związku z tym radny pytał, czy zakład karny składał wniosek, żeby utworzyć odrębny obwód głosowania. Okazało się, że do Urzędu Miejskiego wpłynęło oficjalne pismo. Osadzonych jest ponad 200, ale ponad setka jest z województwa śląskiego.


 

- Czy skazani otrzymali odpowiednie materiały, żeby się z nimi zapoznać? - dopytywał radny Dorobisz. Być może chodziło o to, czy osadzeni posiadają wiedzę o kandydatach.


 

Podstawą stało się jednak przede wszystkim utworzenie odrębnego obwodu. Będzie on miał numer 8. Głosowanie nad uchwałą było czystą formalnością. Chodziło zapewne o umożliwienie osadzonym głosowania wedle swojego miejsca dotychczasowego zameldowania przed momentem osadzenia.


 

Na sesji radni dowiedzieli się, że nastąpiła zmiana w ordynacji wyborczej. Powołani zostali urzędnicy wyborczy.


 

- Żadna osoba z urzędu nie będzie wypowiadać się merytorycznie w sprawach wyborów - podkreślił burmistrz Ryszard Spyra.


 

Ostatecznie radni byli jednomyślni i 12 radnych zagłosowało „za” uchwałą w sprawie utworzenia odrębnego obwodu głosowania.


 

MOŻLIWE KARTY DO GŁOSOWANIA


 

- Delegatura nie dysponuje obecni danymi dotyczącymi ilości osób osadzonych w Zakładzie Karnym w Wojkowicach (oddział zewnętrzny w Ciągowicach). Dane te będą możliwe do uzyskania po sporządzeniu spisów wyborców w Urzędzie Miasta Poręba, co zgodnie z kalendarzem wyborczym nastąpi najpóźniej w dniu 30 września 2018 r. - poinformował naszą redakcję Wojciech Litewka, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach.


 

Jeżeli chodzi o oddział zewnętrzny w Ciągowicach wyborcy wpisani do stałego rejestru wyborców w gminie Poręba mogą otrzymać kartę w wyborach Burmistrza Miasta Poręba, kartę w wyborach Rady Miasta Poręba (w okręgu wyborczym właściwym dla lokalizacji obwodu w zakładzie karnym), kartę w wyborach do Rady Powiatu Zawierciańskiego (w okręgu właściwym dla wyborców miasta Poręba), kartę w wyborach do Sejmiku Samorządowego Województwa Śląskiego w okręgu wyborczym nr 7.


 

Wyborcy wpisani do stałego rejestru wyborców w innej gminie wchodzącej w skład powiatu zawierciańskiego otrzymają kartę w wyborach do Rady Powiatu Zawierciańskiego (w okręgu właściwym dla wyborców miasta Poręba), kartę w wyborach do Sejmiku Województwa Śląskiego.


 

Wyborcy wpisani do stałego rejestru wyborców w innej gminie w województwie śląskim otrzymają kartę w wyborach do Sejmiku.


 

- Wyborcy wpisani do stałego rejestru wyborców w gminie poza województwem śląskim - nie otrzymają kart do głosowania - poinformował W. Litewka.


 

ILE OSÓB MOŻE GŁOSOWAĆ?


 

Z ostatnich szacunkowych danych jakie uzyskaliśmy jakiś czas temu wynika, że w przypadku wyborów do Sejmiku w odrębnym obwodzie głosowania będzie mogło głosować około 158 osób, w wyborach do Rady Powiatu 6 osób (dane te ulegają zmianom). W wyborach do Rady Miasta Poręba (według ostatnich informacji) w odrębnym obwodzie nikt nie będzie głosował. Oczywiście te dane mogą ulec jeszcze zmianie.


 

Przypomnijmy, w październiku 2016 roku został otwarty oddział zewnętrzy ZK Wojkowice w Ciągowicach. Cała inwestycja została sfinansowana z budżetu państwa. Inwestycja kosztowała blisko 30 milionów złotych. Proces inwestycyjny rozpoczął się w 2008 roku, natomiast budowa zakładu karnego rozpoczęła się w 2010 roku. Oddział zewnętrzny w Ciągowicach jest jednostką penitencjarną typu półotwartego z przeznaczeniem dla odbywających karę po raz pierwszy i przebywają tu skazani charakteryzujący się wysokim stopniem samodyscypliny. Otwarcie oddziału zakładu karnego jak pokazał czas pozwoliło kierować skazanych do prac interwencyjnych na rzecz lokalnych środowisk. Więźniowie pracują nie tylko na rzecz Poręby, ale także na rzecz innych gmin. Ostatnio więźniowie remontowali mieszkania znajdujące się w zasobach zawierciańskiego ZGM w ramach współpracy ZK z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej. Na początku września oddane zostały do użytku dwa wyremontowane przez osadzonych mieszkania.


 

- Osoby, które odbywają karę, pracują w formie wolontariatu na rzecz miasta. Nieodpłatnie zatrudnieni skazani wykonują prace remontowe w mieszkaniach wolnostojących - czytamy na stronie zawierciańskiego magistratu.


 

Monika Polak-Pałęga


 

Tomasz Urbański

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe