Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 4 czerwca 2026 02:09
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

INDUSTRIADA 2026 w Zawierciu. Osiedle TAZ stanie się przestrzenią historii, sztuki i przemysłowych opowieści

Osiedle robotnicze Towarzystwa Akcyjnego Zawiercie oraz Galeria Stara Łaźnia już 13 czerwca wypełnią się atmosferą INDUSTRIADY – największego święta przemysłowego dziedzictwa w regionie. Mieszkańcy i goście będą mogli uczestniczyć w wyjątkowej odsłonie wydarzenia, które połączy historię, sztukę, muzykę i działania rodzinne.
Podziel się
Oceń

W organizację tegorocznej INDUSTRIADY aktywnie włącza się również Fundacja Fabryka Kulturalna. Efektem tej współpracy będzie program pełen kreatywnych działań inspirowanych historią zawierciańskiego przemysłu i twórczością Leszka Dutki.

Tegoroczna edycja przebiegać będzie pod hasłem „Twarze przemysłu”. Organizatorzy przygotowali bogaty program wydarzeń inspirowanych historią ludzi, którzy tworzyli przemysłową tożsamość Zawiercia.

INDUSTRIADA rozpocznie się o godz. 9.45 symbolicznym „Śniadaniem na trawie” przy Galerii Stara Łaźnia. Będzie to okazja do spotkania uczestników, poznania historii osiedla TAZ oraz wspólnego rozpoczęcia dnia pełnego atrakcji.

Już od godz. 10.15 rozpoczną się spacery historyczne z przewodnikiem po osiedlu TAZ i jego okolicy. Zwiedzanie odbywać się będzie w trzech turach: 10.15–11.00, 12.00–12.45 oraz 14.00–14.45. Uczestnicy odwiedzą niezwykłe miejsca związane z przemysłową przeszłością miasta. Pałacyk Szymańskiego, Galeria Stara Łaźnia, Szkoła Podstawowa nr 2 – to tylko niektóre ze wspaniałych architektonicznych perełek Zawiercia. Opowieści przybliżą sylwetki przemysłowców i mieszkańców, którzy na przełomie XIX i XX wieku współtworzyli rozwój Zawiercia.

Od godz. 10.20 w Galerii Stara Łaźnia odbywać się będą warsztaty artystyczne „Maski – twarze przemysłu”. Cztery kameralne spotkania warsztatowe pozwolą uczestnikom stworzyć autorskie maski inspirowane przemysłową historią miasta i twórczością Leszka Dutki – wybitnego artysty, malarza, ceramika i scenografa związanego z Zawierciem.

O godz. 11.00 odbędzie się happening „Festiwal Masek im. Leszka Dutki – twarze zawierciańskiego przemysłu”. Dzieci i młodzież zaprezentują maski wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu i upcyklingu. Barwny korowód przejdzie od miejskiej fontanny do parku im. Tadeusza Kościuszki.

Bezpośrednio po happeningu, w godz. 11.30–12.30, odbędą się rodzinne warsztaty plakatowe związane z Festiwalem Masek.

Miłośnicy techniki będą mogli w godz. 13.00–14.00 uczestniczyć w pokazach grawerowania szkła prowadzonych przez Bronisława Grendę – wieloletniego pracownika Huty Szkła w Zawierciu. Pokazy odbywać się będą co 15 minut dla kameralnych grup i staną się symbolicznym hołdem dla hutników, których praca budowała przemysłową markę miasta.

O godz. 14.10 rozpocznie się wykład „Leszek Dutka – artysta wszechstronny”, poświęcony twórczości wybitnego artysty, który przekazał część swojej spuścizny Zawierciu. Wykład poprowadzi dr Paulina Zarębska-Denysiuk.

Z kolei w godz. 15.00–16.30 odbędzie się finisaż wystawy „Maria Słaboń – Szkło Kobiet”, prezentującej dorobek ikony wzornictwa przemysłowego i projektantki związanej z zawierciańską Hutą Szkła.

Finałem INDUSTRIADY będzie wyjątkowy koncert gongów i instrumentów perkusyjnych „Gdy milkną maszyny – zdjąć maskę, usłyszeć siebie”, który rozpocznie się o godz. 16.45 i potrwa do 18.15. Wieczorne spotkanie z muzyką i refleksją pozwoli uczestnikom wyciszyć się i spojrzeć na przemysłowe dziedzictwo miasta z zupełnie innej, spokojniejszej perspektywy.

Część atrakcji wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsc. INDUSTRIADA zapowiada się jako niezwykłe spotkanie historii, sztuki i lokalnej tożsamości. Przemysłowe dziedzictwo Zawiercia wciąż inspiruje i łączy mieszkańców różnych pokoleń.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama