Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 maja 2024 21:17
Reklama

NA MAZURZE SUCHEJ NITKI

(Zawiercie) Prawdopodobnie ostatnia sesja (27 października) w tej kadencji przeszła już do historii. Na koniec trzeba się pokazać, więc interpelacji i słownych przepychanek było co niemiara. Bez echa nie przeszło także zaprezentowane sprawozdanie i 28 stronicowa publikacja z działalności prezydenta. Radni nie pozostawili na Mazurze suchej nitki.
Podziel się
Oceń

W punkcie „interpelacje i zapytania radnych” radni wyjątkowo licznie przemawiali, nie zawsze jednak w interesie reprezentowanej społeczności, ale swoim własnym. Niektórzy na mównicy stanęli po raz pierwszy w tym roku! Jako pierwszy wystąpił znany z walki na rzecz środowiska Andrzej Stróżecki, który ponowił apel dotyczący dbania o drzewa i zaproponował, by chore drzewa usuwać sukcesywnie, zamiast robić masową wycinkę. Radny zwrócił uwagę, że podczas poprzedniej kampanii plakatami obklejone były wszystkie drzewa i słupy energetyczne.

 

- Teraz ogłoszenia można naklejać na specjalnych tablicach, dlatego po wyborach osoby, które nadal będą umieszczać swoje podobizny na drzewach lub słupach powinny zostać ukarane – sugerował Stróżecki. Radny wyraził także swoje niezadowolenie z faktu, że nie został zaproszony na Światowy Dzień Turystyki, który był organizowany w Zawierciu.

 

 -Przeczytałem w gazecie, że w Zawierciu obchodzony był Światowy Dzień Turystyki. Reprezentuję organizację, która ma na swoim koncie dość sporo osiągnięć i liczy wielu działaczy. Nas nie zauważono. A kto otrzymał wyróżnienia? Wojciech Dziąbek i Mirosław Mazur prezydent miasta Zawiercia. Jest to dla mnie autopomoc ja, a nie promocja – mówił z żalem A. Stróżecki.

 

Marcin Jung przypomniał o zaniedbanym chodniku przy u. Dmowskiego, który od 30 lat nie może doczekać się remontu.

 

- Z tej mównicy składałem interpelację dotyczącą stanu chodnika na ul. Dmowskiego. Jest to chodnik Starostwa Powiatowego. Na wiosnę tego roku mieszkańcy złożyli pismo z zapytaniem, kiedy i co będzie robione z tym chodnikiem. Ma on ponad 30 lat. Jest to główny ciąg komunikacyjny dla znacznej części mieszkańców Centrum. Korzystając z obecności dyrektora PZD Mariana Gajdy chciałbym zapytać, co PZD chce uczynić, by poprawić stan chodnika dla mieszkańców Zawiercia? – pytał Jung.

 

Dopuszczony do głosu dyrektor Gajda jednak bardziej skupił się na podziękowaniach za owocną współpracę powiatu i miasta i unikał odpowiedzi na zadane przez Junga pytanie.

 

Edmund Kłósek, jak na każdej sesji, wrócił do kwestii ul. Wygon: - Nie otrzymałem odpowiedzi, co dalej w związku z moimi interpelacjami i zapytaniami składanymi na każdej sesji. Nie mam możliwości przekazania mieszkańcom, co będzie z remontem nawierzchni przy tej ulicy, a odpowiadanie, że się dosypie jakiegoś materiału do uzupełnienia dziur jest niepoważne, bo i tak to wszystko spłynie na ul. Przyjaźni – mówił Kłósek.

 

Radny pytał także o kwestie przyszłorocznego budżetu i zabezpieczenia w nim środków dla ul. Glinianej oraz wyraził swoje niezadowolenie w związku z opublikowaną w mediach informacją dotyczącą budowy ronda w dzielnicy Żabki.

 

- Podawanie informacji, że wspólną inwestycją miasta i starostwa będzie rondo na Żabkach jest przedwczesne, bo cała sprawa z przyznaniem pieniędzy rozegra się po wyborach. W tym zakresie jest potrzebny spokój, a nie podawanie do publicznej wiadomości jaki to będzie sukces. Należy wziąć sobie na wstrzymanie i podawać wiadomości takie, jaki jest bieg spraw, a nie „trąbić fanfarów” – złościł się Kłósek.

Prezydent odpowiedział, że kwestia ulic będzie musiała zostać realizowana w przyszłej kadencji i dodał, że radny w kwestii ronda jest chyba trochę wyczulony.

 

Roman Tyszczak odczytał pismo od mieszkańców ul. Pomorskiej, którzy proszą o wyjaśnienia, dokąd zostały wywiezione ścięte drzewa z tej ulicy. Wrócił także do sprawy ul. Junackiej.

 

- Firma, która przeprowadza remont chodnika i wycina drzewa, musi je przecież gdzieś wywieźć. Na pewno drzewa trafiają do utylizacji, cokolwiek ona w tym momencie oznacza. Nie śledzimy wykonawcy i nie wiemy czy to drzewo wywodzi do Myszkowa, czy gdzieś indziej. Wykonawca ma zapłacone ze konkretną pracę. Zapewniam, że wszystko jest przeprowadzone zgodnie z przepisami – odpowiedział Mazur.

 

Radny Tyszczak przypomniał również o przystanku na ul. Reymonta. Mimo wcześniejszych zapewnień prezydenta o budowie wiaty przystankowej radny otrzymał pismo od dyrektora ZKM, że obiekt taki powstanie, ale dopiero wtedy, gdy zostaną na niego wygospodarowane jakieś środki finansowe.

 

 – Chciałbym zwrócić panu prezydentowi uwagę, że za chwilę będziemy dokonywali zmian w budżecie miasta. W sumie 2 mln 836 tys. zł pan prezydent nie wykorzystał na rozwój naszego miasta i przerzuca je na przyszły rok – mówił rozgoryczony radny. - Przez 4 lata prezydent odpowiadał, że zrobimy dokumentację. Kiedy dokumentacja została zrobiona to pan prezydent przez ostatnie 3 sesje odpowiadał mi, że już wchodzimy na plac budowy. Mimo próśb moich i mieszkańców, remont nie został rozpoczęty, ale za to został rozpoczęty remont zatoki parkingowej na placu Dąbrowskiego o wartości 582 tys. 556 zł. Chciałbym, żeby pan prezydent odpowiedział mi, czy to jest świadoma robota? – pytał Tyszczak.

 

Kolejna sprawa zgłaszana przez radnego dotyczyła zbliżających się wyborów:- Są informacje na stronie PKW, że komisja wyborcza dla obwodu wyborczego nr 14 jest usytuowana w II LO, natomiast na stronie e-zawiercie jest informacja, że w Gimnazjum nr 3. Czy to jest przemyślane wprowadzanie w błąd naszych wyborców?

 

Zbigniewa Wojtaszczyka zaniepokoiła natomiast większa (niż na początku kadencji) liczba osób zatrudnionych w Urzędzie Miasta. Prezydent jednak nie potrafił na sesji udzielić radnemu precyzyjnej odpowiedzi: - Nie mam dokładnych danych, ale nie ma jakiegoś wzrostu zatrudnienia – usłyszał radny.

 

Wojtaszczyk zwrócił także uwagę na niszczejącą budkę przy ul. Pomorskiej i odniósł się do poruszanej wcześniej sprawy mylących informacji o punktach wyborczych.

 

- Także na stronach internetowych znalazłem informację, że ul. Pomorska i Daszyńskiego ma zmieniony punkt wyborczy z ogólniaka na gimnazjum nr 3. Nie ma żadnego ogłoszenia, a przecież nie wszyscy sięgają do stron internetowych. Jest bardzo dużo starszych ludzi, którzy muszą wiedzieć, gdzie mają głosować – mówił Wojtaszczyk.

 

Dyskusję szybko zakończyła sekretarz miasta Agnieszka Żmudzka: - Jeżeli chodzi o podanie do publicznej wiadomości informacji i obwieszczeń o granicach obwodów głosowania w tych wyborach, zarządzonych na dzień 21 listopada taką informację jesteśmy zobowiązani podać do 31 października. Jeżeli państwo znaleźliście w Internecie obwieszczenia prezydenta, gdzie znajdują się obwody głosowania jeszcze w szkole nr 3, albo w liceum, to są obwieszczenia z poprzednich wyborów prezydenckich.

 

Z relacji radnego Tyszczaka wynikało, że to PKW zamieściło informację dotyczącą aktualnych wyborów.

 

- Jeżeli PKW umieściło takie informacje bez konsultacji z nami to nie miejcie pretensji do prezydenta, bo on na poinformowanie mieszkańców ma jeszcze czas – przekonywała sekretarz gminy.

 

Tomasz Pacia wrócił do tematu sportu w mieście: – Kiedyś składałem interpelację dotyczącą możliwości budowy nowego boiska przy ul. 11 Listopada na „Włókniarzu”. Później okazało się, że budowa tego boiska będzie jednak na terenie OSiR-u, bo dostaliśmy na ten cel pieniądze od marszałka. Zostały ścięte drzewa, a teraz dowiaduje się, że boisko jednak nie będzie budowane. I co dalej z tym tematem panie prezydencie? Radny pytał również o wyjaśnienie zawierciańskim środowiskom sportowym całkowitego zamrożenia wzrostu wydatków na kluby sportowe.

 

- To na sesji decydowaliśmy, gdzie to boisko będzie. Nieprawdziwe są informacje o odstąpieniu od realizacji tej budowy. To względy proceduralne spowodowały, że musimy tę inwestycję przenieść na przyszły rok. Kwestii zamrożenia środków na kluby – po prostu, jako miasto nie stać nas na to, żeby samodzielnie utrzymywać kluby sportowe – wyznał Mazur.

 

Pozostali radni pytali m.in. o: rów melioracyjny przy ul. Myśliwskiej, budowę odcinka ul. Nowowiejskiej (Krzysztof Gawron), podwyżki dla pracowników administracji szkół i przedszkoli (Małgorzata Benc), uporządkowanie ruchu na ulicach: Wyszyńskiego i Sądowej (Barbara Orman – Makieła). Była też okazja do podziękowań. Lech Młodziński w imieniu Fundacji im. Henryki Rudzkiej „Podziel się z innymi” podziękował radzie i prezydentowi za wsparcie i pomoc.

 

ZMIANY W BUDŻECIE

Dokonane zmiany w budżecie miasta dotyczyły m.in. zwiększenia planu przychodów i kosztów w Zakładzie Komunikacji Miejskiej, umorzenia przez Radę Nadzorcą Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach 50% pożyczki na: „Zmniejszenie zużycia energii cieplnej w Miejskiej Szkole Podstawowej Nr 5 w Zawierciu”, „Budowę Międzygminnego Zakładu Unieszkodliwiania i Utylizacji Odpadów Komunalnych w Zawierciu – II etap” i „Ograniczenie strat energetycznych poprzez termomodernizację dachu dużej hali przy ul. Moniuszki 10 w Zawierciu”. W związku z brakiem możliwości ubiegania się w tym roku o umorzenie pożyczki zaciągniętej ze środków WFOŚiGW w Katowicach na realizację „Budowy kolektora sanitarnego umożliwiającego podłączenie dz. Kromołów do oczyszczalni ścieków” oraz biorąc pod uwagę fakt spłaty 50% pożyczki, Zawiercie wystąpiło z wnioskiem o zmianę harmonogramu spłaty pozostałych rat tak, aby można było złożyć wniosek o umorzenie w 2011r. Ze względu na niespełnienie oczekiwań przez firmy ubiegające się o budowę boiska przy OSiR w Zawierciu, realizację tego zadania przesunięto na przyszły rok. Uaktualniono także „Wieloletni program inwestycyjny na lata 2010-2012” oraz przyjęto do realizacji projekt „Moja szkoła – moje wyzwanie” współfinansowany w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Rada zgodziła się też na sprzedaż działki przy ul. Pomorskiej oraz kupno 3 działek w Kromołowie. Dokonano także zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie Łośnice – Wierczki.

 

ILE ZAPŁACIMY: PODATKU W 2011 ROKU

W przyszłym roku za podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej zapłacimy 0,61zł od 1 mkw. powierzchni. Podatek od budynków mieszkalnych wyniesie 0,49zł od 1 mkw., a właściciele budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych na prowadzenie działalności gospodarczej - 16,98zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej. Za budynki zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych -3,70 zł od 1 mkw. Właściciele garaży wolnostojących zapłacą natomiast 5,75zł od każdego metra kwadratowego. Za pozostałe budynki, także te wykorzystywane na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego będzie trzeba zapłacić 3,40zł od mkw.

 

KTO PODATKU NIE ZAPŁACI

W 2011 roku podatku nie będą musieli płacić użytkownicy nieruchomości komunalnych nie oddanych w posiadanie zależne, nieruchomości lub ich części zajętych na cele statutowe jednostek organizacyjnych gminy Zawiercie (w tym także straży pożarnych i policji i szpitalnictwa). Z podatku będą zwolnione także nieruchomości lub ich części, zajęte na cele charytatywne, pod cmentarze komunalne, składowiska odpadów komunalnych oraz wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu miasta. Z podatku leśnego zostali zwolnieni także właściciele lasów z drzewostanem w wieku do 100 lat.

 

ILE ZA PSA I HANDEL

Podczas sesji ustalono także roczne stawki podatku od środków transportowych i wysokość opłaty od posiadania psów. Właściciele czworonogów w przyszłym roku będą musieli zapłacić 35 zł od każdego psa. Opłata będzie płatna z góry bez wezwania do końca marca roku podatkowego lub w ciągu dwóch tygodni od zakupu zwierzęcia.

 

Wysokość opłaty targowej obowiązującej na terenie miasta Zawiercia ustalono na 3,50 zł za 1 mkw. zajmowanej powierzchni. Pobór może przeprowadzić: Powszechna Spółdzielnia Spożywców „SPOŁEM” w Zawierciu na targowisku przy ulicy Żabiej, MSNZZ Pracowników z CMC Zawiercie na targowiskach w obrębie ulic: Parkowej, Broniewskiego, Piłsudskiego oraz Strażnicy Straży Miejskiej w Zawierciu.

Justyna Banach


NA MAZURZE SUCHEJ NITKI

NA MAZURZE SUCHEJ NITKI

NA MAZURZE SUCHEJ NITKI

NA MAZURZE SUCHEJ NITKI

NA MAZURZE SUCHEJ NITKI

NA MAZURZE SUCHEJ NITKI

NA MAZURZE SUCHEJ NITKI

NA MAZURZE SUCHEJ NITKI


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ani Konar ani NemśTreść komentarza: Będzie zawierciański tuskostan. Polak i przed szkodą i po szkodzie głupi, już zapomnieli Mazura z PO. "Depisyzacja" ? Tylko że ona słuchała ludzi, dziś będziecie mieć kopalnię która zniszczy nam miasto, zielony ład budynkowy i grzewczy oraz wysokie rachunki i będziecie szczęśliwi.Data dodania komentarza: 10.05.2024, 10:21Źródło komentarza: W JUTRZEJSZYM WYDANIU PAPIEROWYM KURIERA: KONIEC PIS W POWIECIE ZAWIERCIAŃSKIM!Autor komentarza: StanisławTreść komentarza: Dzień dobry teraz zostałem naciognienty na darmowe kasę ale w porę ocknełem się i skontaktowałem się z Bankiem HSBC kturu miał mi przelać te darmowe okazało się że żadnej darowizny niema a dokumenty soł podrobione ale oszuści chcieli dalszych wpłat i tłumaczenie że ich placówka nie udostępniła wszystkich dokumentów do głównego bankuData dodania komentarza: 10.05.2024, 04:28Źródło komentarza: MILIONY SPADKU LUB DAROWIZNY? TO ZWYKŁE OSZUSTWO!Autor komentarza: ani pisTreść komentarza: głupia pisowska propaganda, i tyleData dodania komentarza: 08.05.2024, 14:33Źródło komentarza: Zielone światło dla ZawierciaAutor komentarza: brounTreść komentarza: Gaśnicowi wyznawcy wyszli ze swych onucowych pościeli i ujadają!Data dodania komentarza: 08.05.2024, 12:19Źródło komentarza: Zielone światło dla ZawierciaAutor komentarza: Ani Konar ani NemśTreść komentarza: Niepochlebne komentarze usuwacie, co funkcjonariusze medialni ?Data dodania komentarza: 07.05.2024, 18:40Źródło komentarza: Zielone światło dla ZawierciaAutor komentarza: Ani Konar ani NemśTreść komentarza: Czego się spodziewać po pracownicy Tuska ? Niczego lepszego ! To kiedy kopalnia i zrobienie drugiej Trzebini ? Albo pytanie gdzie będziemy "gościć" lekarzy i inżynierów w Zawierciu ? Głupie ? Przekonacie się !Data dodania komentarza: 07.05.2024, 14:02Źródło komentarza: Zielone światło dla Zawiercia
Reklama
Reklama
Reklama