Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 26 czerwca 2026 11:20
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Iluzjonizm

Iluzjonizm w malarstwie lub rzeźbie to dążenie do wywołania iluzji (czyli złudzenia) rzeczywistości, do zmylenia oka. Idzie tu o stworzenie wizerunku przedmiotów rzeczywistych, naśladowanie rzeczywistości z wiernością tworzącą złudzenie prawdy, co dla wielu laików obcych sprawom plastyki było najwyższym celem sztuki.
Podziel się
Oceń

Iluzjonizm w malarstwie lub rzeźbie to dążenie do wywołania iluzji (czyli złudzenia) rzeczywistości, do zmylenia oka. Idzie tu o stworzenie wizerunku przedmiotów rzeczywistych, naśladowanie rzeczywistości z wiernością tworzącą złudzenie prawdy, co dla wielu laików obcych sprawom plastyki było najwyższym celem sztuki.

 

W różnych epokach dziejów malarstwa mistrzowie używali wielu starań i kunsztu na precyzyjne i trafne oddanie wyglądu zewnętrznego ludzi i rzeczy. Nawet niektórzy spośród największych usiłowali niekiedy dokonać takiej sztuki, a jeśli kto woli, takiego tricku, aby się mogło zdawać, że natura przegląda się w ich obrazach jak w lustrze.

 

Świadczy o tym choćby antyczna anegdota o winogronach Zeuksisa i zasłonie Parrasjosa. Obaj ci malarze greccy rywalizowali z sobą właśnie w umiejętności stwarzania malarskich złudzeń optycznych. Zeuksis wystawił na pokaz malowidło przedstawiające winogrona, oddane z taką prawdą, że ptaki przylatywały, aby się nimi uraczyć. Dumny z osądu płynącego z tak wysoka, Zeuksis wyzwał Parrasjosa, aby przedstawił coś równie doskonałego. Parrasjos przystał na to i po pewnym czasie przedstawił sędziom swój obraz. „Zdejmże zasłonę z obrazu, jeżeli chcesz, żeby go widziano!” - wykrzyknął zniecierpliwiony Zeuksis. Zasłona była właśnie tematem obrazu. Zeuksis zrozumiawszy, że padł ofiarą iluzji, uznał się za pokonanego. Trzeba było niewątpliwie talentu, aby oszukać ptaki, ale złudzić artystę tej miary, co Zeuksis, mógł tylko prawdziwy mistrz.

 

Pliniusz pisze, że kiedy innym razem Zeuksis namalował obraz pt. „Dziecko z winogronami”, znów jakiś wróbel próbował dziobać owoce. Tu już malarz się zeźlił i powiedział: „Gdybym namalował dziecko tak wiernie jak winogrona, wróbel nie ośmieliłby się zbliżyć”.

 

Wielki malarz grecki, Apelles z Kolofonu, przypisywał takie znaczenie precyzji szczegółu, że pewnego razu poprawił na swym obrazie but pod wpływem fachowych zarzutów szewca. Kiedy jednak ów zacny rzemieślnik, zachęcony takim obrotem sprawy, zaczął ganić również udo namalowanej postaci, Apelles powiedział: ”Niech szewc nie osądza powyżej obuwia!” Albo w popularniejszej jeszcze, choć mniej wiernej oryginałowi formie: „Szewcze, trzymaj się kopyta!” W swej młodości Apelles namalował obraz iluzjonistyczny, który cieszył się olbrzymim powodzeniem. Było to dzieło na konkurs, którego tematem był koń. Widząc, że na skutek intryg klikowych nagroda zostanie przyznana jednemu z współzawodników, Apelles odwołał się od sądu ludzi do trybunału zwierząt. Zgodzono się na jego propozycję i pokazano kolejno obrazy konkursowe kilku prawdziwym koniom. Widok obrazów rywali Apallesa nie zainteresował zwierzęcego jury, ale ujrzawszy Apellesowskiego konia sędziowie zaczęli chóralnie rżeć, jakby na powitanie nowego towarzysza.

 

Przeszło sto lat wcześniej Giotti, będąc jeszcze uczniem malarskim, skorzystał pewnego dnia z nieobecności Cimabuego, swego mistrza, aby namalować muchę na nosie jednej z figur przez niego rozpoczętych. Cimabue wrócił i, wziąwszy się do pracy, próbował parokrotnie spędzić owada z obrazu. Zrozumiał, o co idzie dopiero dotknąwszy muchy palcem.

 

Również portrety malowane przez wielkiego Niemca Hansa Holbeina (1497-1543) odznaczają się tego typu realizmem. Kiedy mieszkał w Bazylei, prowadząc dość wesołe życie, zamówiono u niego fresk na ścianie publicznej sali balowej, przedstawiający taniec chłopski. Robota przeciągła się jednak nadmiernie, bo karczma była blisko, a Holbein czuł zbyt wielki pociąg do flaszki, aby z tego sąsiedztwa nie korzystać. Nie mogąc się opędzić ponagleniom i wyrzutom swego klienta, artysta wymalował wreszcie na ścianie, pod rusztowaniem, swoje dwie zwisające nogi naśladujące rzeczywistość tak idealnie, że właściciel sali, myśląc, że widzi stale Holbeina przy pracy, nie mógł się nachwalić jego pilności i zapału.

 

Mówiono też o Rembrandcie, że chcąc raz nabrać ciekawych natrętów, wymalował na fasadzie swego domu pokojówkę w trakcie zamykania okiennicy, wychylającą się z nieistniejącego, bo też namalowanego, okna. Wywiązał się z tego zadania tak zręcznie, że przechodnie brali ją za żywą kobietę.

 

W opowiadaniach tych jest – być może – sporo przesady, w samym zaś iluzjonizmie malarskim widzieć zapewne trzeba więcej niezwykle sprawnego rzemiosła niż prawdziwej sztuki.

Andrzej Józef Pałka


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama