Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 4 maja 2026 15:00
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

158 ROCZNICA POWSTANIA STYCZNIOWEGO W ZAWIERCIU

(Zawiercie) 20 stycznia 2021 r., z okazji 158 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, st. kpr. rez Damian Liszczyk – członek Śląskiego Okręgu Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej , wspólnie z prezesem Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej Maciejem Świderskim odwiedzili groby powstańców styczniowych, zapalając na nich znicze.
Podziel się
Oceń

Zawiercie w 1863 roku leżało w pobliżu granicy Prus i Austrii przy kolei wiedeńskiej stąd było miejscem przerzutów broni dla powstańców oraz znajdowało się w pobliżu szlaku przemarszów oddziałów powstańczych. W rejonie Zawiercia w 1863 roku doszło do kilku poważniejszych potyczek z wojskami rosyjskimi m.in. 22.03.1863 r. – potyczka pod Kużnicą Masłońską, 1.03.1863 roku pod Mrzygłodem, 25 kwietnia 1863 roku pod Łazami. W rejonie ul. M. Reja w Fugasówce gm. Ogrodzieniec znajduje się mogiła powstańców poległych pod Kużnicą Masłońską, który odwiedzono i zapalono znicz. Nadmienić należy, że grób pod koniec roku 2020 został gruntownie odnowiony przez Urząd Miejski w Ogrodzieńcu, postawiono granitowy pomnik wraz z słupkami. Kolejnym miejscem gdzie zapalono znicz jest grób powstańców z wysokim krzyżem znajdujący się przy ulicy 11 listopada w Zawierciu. Krzyż ten został postawiony na miejscu mogiły trzech powstańców styczniowych, którzy polegli w potyczce pod Mrzygłodem. Na poprzednich krzyżach była wyryta data 1863. Jako ciekawostkę należy wspomnieć, że za grobem znajduje się budynek z numerem 20. Jest to budynek dawnego Lazaretu ,który funkcjonował w okresie I Wojny Światowej w 1914 roku. 
Tekst oraz zdjęcia Damian Liszczyk


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaBiuro Podróży MAXIM Travel
Reklama
KOMENTARZE
J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą.Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30Źródło komentarza: BRUDASYAutor komentarza: markoTreść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł.Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33Źródło komentarza: BRUDASYAutor komentarza: NauczycielkaTreść komentarza: A co ze szkołą była w niej kontrola? Ja jestem emerytowaną nauczycielką w szkole, w której pracowałam dyżur w szatni na przerwie pełniła jedna z Pań sprzątających (często pomagała mniejszym dzieciom ubrać się) a na korytarzu dyżurują nauczyciele. W szatniach dzieją się „różne” sytuacje. Swoją droga mam nadzieję że ta pani w Policji nie zostanie tylko będzie usunięta.Data dodania komentarza: 24.03.2026, 17:47Źródło komentarza: POLICJANTKA OSKARŻONA O POBICIE UCZNIA. SPRAWA JUŻ W SĄDZIEAutor komentarza: NadiaTreść komentarza: Biedne zwierzęta,to jest miejsce bytowania rzadkich gatunków ptaków. Pięknie dbamy o ekologię,a te 259.miejsc pracy? No cóż ,nie każdy ma ambicję pracować jako robotnik czy też kasjer -sprzedawca w kolejnym supermarkecie.Data dodania komentarza: 15.03.2026, 13:43Źródło komentarza: Miliard złotych dla Elemental na projekt w ZawierciuAutor komentarza: StanTreść komentarza: Nieźle się "bawią" ... i nie ma na takich żadnej kary? Mamy mnóstwo swoich cwaniaczków. Ale jak to jest, że wszędzie gdzie pojawi się ślad braci ze wschodu tam na 90% jest tak, że są oszustwa, złodziejstwo, przekręty. Oni naprawdę nie potrafią normalnie? A może dla nich normalnie to po prostu oszukiwać i okradać.Data dodania komentarza: 8.03.2026, 13:55Źródło komentarza: NIE MA WODY, NIE MA PRĄDU. JEST BIURO ZA 99 TYSIĘCY MIESIĘCZNIEAutor komentarza: abcTreść komentarza: u nas są spotkania rodzinne a ci z ŚJ jakoś nie chcą. Więc twój wyjątek w praktyce wcale potwierdza takiej dobroci ŚJData dodania komentarza: 3.03.2026, 10:29Źródło komentarza: Świadkowie Jehowy w Zawierciu wznawiają publiczną działalność
Reklama
Reklama