Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 17 marca 2026 05:26
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

CORAZ WIĘCEJ OSÓB OBJĘTYCH KWARANTANNĄ DOMOWĄ

(Zawiercie, Myszków) We wtorek 10.03 do redakcji Kuriera Zawierciańskiego dotarła ze źródeł zbliżonych do służb sanitarnych informacja, ze 5 osobowa rodzina z ul. Strumień w Zawierciu jest objęta kwarantanną domową ze względu na prawdopodobieństwo kontaktowania się z osobami zarażonymi koronawirusem. Rzecznik prasowa Powiatowej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej w Zawierciu Wiesława Hamerlik ustnie zaprzeczyła, po sprawdzeniu, aby na tej ulicy mieszkały osoby objęte kwarantanną, ale potwierdziła, że są takie przypadki w innych rejonach. Ile osób i gdzie? -pytamy. Wtedy W. Hamerlik poprosiła o pytania na piśmie. 11 marca stacja Sanepidu otrzymała nowe wytyczne kwalifikowania osób do kwarantanny. Ilość osób profilaktycznie izolowanych w domu szybko będzie rosnąć. W tym samym dniu TSSE w Myszkowie potwierdziło, że wydają dziesiątki decyzji o kwarantannie, ale też odmawiają podawania konkretnych liczb.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie, Myszków) We wtorek 10.03 do redakcji Kuriera Zawierciańskiego dotarła ze źródeł zbliżonych do służb sanitarnych informacja, ze 5 osobowa rodzina z ul. Strumień w Zawierciu jest objęta kwarantanną domową ze względu na prawdopodobieństwo kontaktowania się z osobami zarażonymi koronawirusem. Rzecznik prasowa Powiatowej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej w Zawierciu Wiesława Hamerlik  ustnie zaprzeczyła, po sprawdzeniu, aby na tej ulicy mieszkały osoby objęte kwarantanną, ale potwierdziła, że są takie przypadki w innych rejonach. Ile osób i gdzie? -pytamy. Wtedy W. Hamerlik poprosiła o pytania  na piśmie. 11 marca stacja Sanepidu otrzymała nowe wytyczne kwalifikowania osób do kwarantanny. Ilość osób profilaktycznie izolowanych w domu szybko będzie rosnąć. W tym samym dniu TSSE w Myszkowie potwierdziło, że wydają dziesiątki decyzji o kwarantannie, ale też odmawiają podawania konkretnych liczb. 

Rozmawialiśmy z  dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zawierciu Ewelina Sergiel-Błaszczyk.  Ta mówi, że  liczby w dniach 10/11 marca bardzo się zmienią: -Dziś rano otrzymaliśmy z Głównego Inspektoratu Sanitarnego nowe kryteria oceny, będą dziś wydawane decyzje o objęciu osób kwarantanną domową. Co chwilę ktoś dzwoni i zgłasza się. Na wczoraj (10.03) były to pojedyncze przypadki, dzisiaj może być kilkadziesiąt. Gdy wprowadzimy te osoby do systemu wg nowych kryteriów, zobaczymy ile wydamy decyzji o kwarantannie domowej. 
Czekamy na te informacje. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że osoby objęte kwarantanną to nie są osoby chore, u których wystąpiły objawy dające podejrzenie, że mogą być chore. Są to osoby, które albo przebywały za granicą w krajach gdzie epidemia koronawirusa jest bardziej rozwinięta, ew. podejrzewają, że mogły mieć taki kontakt. 
Wysyłamy więc konkretne pytania: ile osób na terenie Powiatu Zawierciańskiego do środy 11.03 jest objęte kwarantanną domową? W jakich miejscowościach? To samo pytanie kierujemy w Powiecie Myszkowskim do dyrektora PSSE w Myszkowie, dr Marka Olenderka. Rozmawiamy też telefonicznie:
-Wydajemy mnóstwo decyzji, nie wiem, ile ich będzie na koniec dnia. Wszystkie informacje są na stronach Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Są podawane informacje dla całego Województwa Śląskiego.
Redakcja: -Nie ma tam takich informacji, są jedynie ogólniki, jak myć ręce. To wiemy od dawna. My chcemy wiedzieć, ile osób jest izolowanych na terenie powiatu myszkowskiego, zawierciańskiego. PSSE w Zawierciu obiecała udzielić nam tej informacji do godz. 15.00. 
PSSE Myszków dyr. Marek Olenderek: -My informacji takich nie podajemy. Takie mamy procedury. Jak będzie polecenie, podawać informacje dla powiatu, będziemy je udostępniać. Są udostępnianie informacje dla województwa. 
Przed godz. 16 otrzymaliśmy taką odpowiedź drogą mailową: -PPIS w Myszkowie działa zgodnie z procedurami określonymi przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Wszelkie informacje dotyczące koronawirusa są zamieszczone na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego. Wszelkie pytania na temat SARS CoV2 proszę kierować do Ministerstwa Zdrowia.
PPIS w Myszkowie dr n. med. Marek Olenderek 

Z  sąsiadujących powiatów, z tamtejszych Sanepidów  z Myszkowa i Zawiercia mamy więc jedno potwierdzenie: całą środę były wydawane decyzje o izolacji domowej kolejnych osób, może dziesiątek  rodzin. Ale bez konkretów. Odsyła nas się do Ministerstwa Zdrowia, GIS-u, które… danych z powiatów nie publikują. Nic dziwnego więc, że mieszkańcy nie mając zaufania do służb publicznych, po prostu wykupują niepsującą się żywność ze sklepów. To rząd blokując informacje wywołuje panikę. Sytuacja może być inna w Katowicach, Gliwicach, a zupełnie inna w Myszkowie, Zawierciu, Irządzach, czy Żarkach.
 Nasi dziennikarze próbują pozyskać wiarygodne informacje o sytuacji w poszczególnych miejscowościach, i będziemy je podawać w zależności od rozwoju sytuacji, ale służby podległe rządowi, jak Sanepid, wydają się na ten moment być bardziej spanikowane niż reszta społeczeństwa. 
Jarosław Mazanek


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: StanTreść komentarza: Nieźle się "bawią" ... i nie ma na takich żadnej kary? Mamy mnóstwo swoich cwaniaczków. Ale jak to jest, że wszędzie gdzie pojawi się ślad braci ze wschodu tam na 90% jest tak, że są oszustwa, złodziejstwo, przekręty. Oni naprawdę nie potrafią normalnie? A może dla nich normalnie to po prostu oszukiwać i okradać.Data dodania komentarza: 8.03.2026, 13:55Źródło komentarza: NIE MA WODY, NIE MA PRĄDU. JEST BIURO ZA 99 TYSIĘCY MIESIĘCZNIEAutor komentarza: abcTreść komentarza: u nas są spotkania rodzinne a ci z ŚJ jakoś nie chcą. Więc twój wyjątek w praktyce wcale potwierdza takiej dobroci ŚJData dodania komentarza: 3.03.2026, 10:29Źródło komentarza: Świadkowie Jehowy w Zawierciu wznawiają publiczną działalnośćAutor komentarza: Eon MózgTreść komentarza: Tymczasem moja matka, która jest ŚJ jako jedna z niewielu w rodzinie, przez wiele lat organizowała duże spotkania rodzinne. Pozostali albo nic, albo w bardzo wąskim gronie. Wiele obiegowych opinii o ŚJ w praktyce się nie potwierdza. A przyczyny rozluźniania więzi w rodzinie są bardzo różne, często to szalone tempo życia, a ktoś błędnie może wiązać to z czymś innym.Data dodania komentarza: 1.03.2026, 21:52Źródło komentarza: Świadkowie Jehowy w Zawierciu wznawiają publiczną działalność J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Popieramy bojkot Polmleku! Też tak robimy. Im więcej świadomych konsumentów, tym mniej byłoby takich spraw. Warto w sklepie patrzeć nie tylko na nazwę handlową produktu, ale również kto to wyprodukował. Tak jest np. z masłem produkowanym przez Polmlek, ale pod nazwą własną dyskontu.Data dodania komentarza: 18.02.2026, 15:09Źródło komentarza: KONIEC MASŁA ZE SZCZEKOCINAutor komentarza: zaqTreść komentarza: świetna reklama ;) nie kupię nic produkowanego przez "polmlek"Data dodania komentarza: 18.02.2026, 13:37Źródło komentarza: KONIEC MASŁA ZE SZCZEKOCINAutor komentarza: matiTreść komentarza: produkujemy dużo urządzeń z wykorzystaniem różnorodnych metali, jednocześnie jest dużo zużytych cześci, odpadów więc taki zakład pozwalający odzyskać i wprowadzić do obiegu jest "przyszłościowy", zamiast polegać tylko na kopaniu w ziemi i przeróbce niskoskoncentrowanych rud, co powoduje dużo większe zanieczyszczenia. Po obecnych cenach tylko za tę platynę było do odzyskania ze 40mln dolarów. Jaki był koszt całej przeróbki, to pewnie się nie dowiemy, ale i tak jest "nieźle". ;)Data dodania komentarza: 13.02.2026, 10:44Źródło komentarza: Miejskie górnictwo z Zawiercia na „przodku” Europy. Zakład Elemental „wyprodukował” 650 kg platyny
Reklama
Reklama
Reklama