Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 22 czerwca 2026 10:34
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

ROZPRAWA O PRZYSZŁOŚCI POWIATU 5 LUTEGO

(Gliwice) Na 5 lutego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyznaczył termin rozpoznania skargi byłej dyrektorki Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zawierciu. Skarga dotyczy uchwały Zarządu Powiatu Zawierciańskiego podjętej 31 stycznia 2019, w wyniku której Anna Paruzel- Zając została odwołana ze stanowiska. W kolejnej uchwale Zarząd Powiatu na jej miejsce powołał Bożenę Gwizdek. Odwołana dyr. PPP wskazuje w skardze do WSA, że odwołujący ją ze stanowiska Zarząd Powiatu w dniu podejmowania uchwały działał w nieuprawnionym, nieistniejącym składzie. To spór, który opisujemy w Kurierze Zawierciańskim od maja 2019, kiedy wykryliśmy i powiadomiliśmy o tym Wojewodę Śląskiego, że w działaniu Rady Powiatu Zawierciańskiego doszło do rażącego złamania prawa, skutkującego rozwiązaniem Rady Powiatu z mocy prawa. Opisywaliśmy identyczny przypadek Powiatu Koneckiego, gdzie Wojewoda Świętokrzyska wydała zarządzenie o rozwiązaniu powiatu. Choć w Zawierciu sytuacja prawnie jest identyczna, Wojewoda Śląski stosownej decyzji nie wydaje.
Podziel się
Oceń

Sprawa Anny Paruzel-Zając to jedna z dwóch skarg, które trafiły do WSA Gliwice, w których stawiany jest zarzut, że organy przedstawicielskie powiatu, tj. Rada Powiatu Zawierciańskiego i Zarząd Powiatu działają w nieuprawnionym, nieistniejącym składzie. Jedna to właśnie skarga odwołanej dyr. PPP Anny Paruzel-Zając. W skardze przez swojego pełnomocnika adwokata Pawła Matyję podnosi ona zarzut, że jej odwołanie było bezprawne, ponieważ nigdy nie został prawidłowo wybrany Zarząd Powiatu Zawierciańskiego w takim składzie. Wojewódzki Sąd Administracyjny skargę przyjął i wyznaczył termin jej rozpoznania na rozprawie 5 lutego 2020. Jeżeli WSA przyzna rację skarżącej, będzie musiał ustosunkować się w wyroku do fundamentalnej kwestii: czy skarżąca ma rację twierdząc, że Zarząd Powiatu Zawierciańskiego działa w nieuprawnionym składzie, a więc ta uchwała (a w domyśle wszystkie!) jest bezprawna i znika z obiegu prawnego.

Druga skarga została złożona do WSA w Gliwicach przez mieszkańca Zawiercia, który chce pozostać anonimowy. Skarga dotyczy uchwały o zmianach w schemacie organizacyjnym powiatowej służby zdrowia, faktycznie likwidującej Przychodnię Zdrowia przy ul. Niedziałkowskiego. Uchwała – jak czytamy w skardze- zdaniem skarżącego jest podjęta wadliwie, ponieważ w dniu jej podjęcia nie istniała, gdyż wygasły z mocy prawa mandaty radnych powiatowych. W tej sprawie już poznalibyśmy wyrok, gdyż WSA wyznaczył termin rozpoznania skargi na 27 listopada 2019. Jednak sprawa została odroczona, po wniosku złożonym przez Sędzię sprawozdawcę Magdalenę Jankiewicz o wyłączenie jej od rozpoznawania tej sprawy. WSA w Gliwicach 16 XII w składzie 3-osobowym wydał postanowienie o wyłączeniu sędzi Jankiewicz. Jak możemy się domyślać, wniosek sędzi o wyłączenie jej od orzekania w tej sprawie, mógł mieć związek z tym, że jest ona mieszkanką gminy Kroczyce i chce uniknąć jakichkolwiek spekulacji co do jej bezstronności w orzekaniu w sprawie, która dotyczy przyszłości organu samorządu z jej terenu.


 

Dlaczego uważamy, że Rada Powiatu uległa rozwiązaniu?

Rada Powiatu ma 3 miesiące „od daty ogłoszenia zbiorczych wyników wyborów dla województwa” na wyłonienie Zarządu Powiatu. Termin mijał 25. stycznia 2019. Do tej daty Zarząd Powiatu Zawierciańskiego liczył 4 osoby, ze starostą Gabrielem Dorsem. Stwierdził to nawet Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek uchylając kilkadziesiąt uchwał Zarządu Powiatu, jako podjętych przez organ nieistniejący. Bo Zarząd Powiatu jest ciałem kolegialnym i można uznać że został wybrany tylko wtedy, gdy radni wybiorą ilość członków Zarządu zapisaną w Statucie Powiatu Zawierciańskiego. A ten mówi o zarządzie 5-osobowym. Rada Powiatu Zawierciańskiego brakującego, piątego członka zarządu wybrała 31 stycznia 2019. Wojewoda Śląski zatrzymał się w swoim postępowaniu w pół drogi, gdyż uznał, że od tej daty jest już dobrze, że Zarząd Powiatu Zawierciańskiego wreszcie został wybrany. My uważamy inaczej, jak i adwokat Paweł Matyja przygotowujący obie skargi. Uważamy, że 26 stycznia z mocy prawa uległa rozwiązaniu Rada Powiatu Zawierciańskiego, ponieważ do 25 stycznia 2019 nie wybrano Zarządu Powiatu. I że wybranie 31 stycznia „brakującego” piątego członka zarządu nie może być prawnie skuteczne, ponieważ nie było już rady powiatu. Choć ta oczywiście dalej sobie działa, radni biorą diety, podejmują uchwały. Podobnie Zarząd Powiatu z Gabrielem Dorsem jako starostą: pracują, uchwalają. To właśnie ma ocenić Wojewódzki Sąd Administracyjny: czy te uchwały są podjęte prawidłowo, czy też -jak piszą skarżący- ani Rada Powiatu nie była władna zlikwidować przychodni na Niedziałkowskiego, ani Zarząd Powiatu (w tym składzie) nie mógł w sposób prawnie skuteczny kogokolwiek zatrudnić ani zwolnić.

Sytuacja jest -przypomnijmy- identyczna jak w Powiecie Koneckim. Mieszkamy -tak przynajmniej nam się zdaje- w tej samej Polsce, w woj. świętokrzyskim obowiązują te same przepisy i wyroki. Tak można by sądzić, choć wyraźnie Wojewoda Śląski uważa, że jest inaczej. Wojewoda Świętokrzyska w marcu 2019 zauważyła problem, wydała zarządzenie o rozwiązaniu Rady Powiatu Koneckiego z mocy prawa. Powód: radni w ustawowym terminie 3 miesięcy nie wybrali Zarządu Powiatu w pełnym składzie, czyli nie wybrali wcale. Skutek: rozwiązanie Rady Powiatu Koneckiego, Premier Mateusz Morawiecki wyznaczył Komisarza dla Starostwa Powiatowego, a we wrześniu 2019 odbyły się przedterminowe wybory. Tego obowiązku w przypadku Zawiercia nie chce wykonać Wojewoda Śląski. Czy zmusi go do tego Wojewódzki Sąd Administracyjny? Wyrok powinniśmy poznać 5 lutego odnośnie skargi Anny Paruzel-Zając. Nie mamy jeszcze informacji o wyznaczeniu nowego terminu rozprawy co do uznania za nieważną uchwałę Rady Powiatu Zawierciańskiego o likwidacji przychodni przy Niedziałkowskiego.


Dwa tygodnie temu publikowaliśmy w Kurierze Zawierciańskim obszerny wywiad ze Starostą Gabrielem Dorsem, zatytułowany „Może ostatni wywiad ze starostą zawierciańskim” Jeżeli 5 lutego WSA w Gliwicach uzna uchwałę Zarządu Powiatu za nieważną, z powodów takich, jakie przedstawiamy, że uchwałę podjęły osoby uważające się za członków Zarządu Powiatu, choć faktycznie nimi nie są, tytuł wywiadu będzie można skrócić do: „To był ostatni wywiad ze starostą zawierciańskim”


 

Jarosław Mazanek


 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama