Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 22 czerwca 2026 13:49
Przeczytaj!
Reklama
Reklama 2
Reklama

SAMORZĄDY NIE CHCĄ DOTACJI DO AUTOBUSÓW

(powiat zawierciański) 300 milionów z budżetu państwa na wsparcie lokalnych połączeń autobusowych – z taką pulą środków mamy do czynienia w tegorocznej odsłonie Funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Ponad 18 milionów złotych trafiło do województwa śląskiego dla tutejszych samorządów, podczas gdy złożone w naborze wnioski opiewają na ok. 800 tysięcy złotych. Pierwszy nabór wniosków pokazał, że gminy i powiaty nie są zainteresowane dotacjami na przywracanie lokalnych połączeń. Z terenu naszego powiatu żaden samorząd nie skorzysta z Funduszu. W pozostałych województwach sytuacja wygląda podobnie. Co sprawiło, że – choć sam pomysł nie wydaje się być zły – samorządy nie sięgają po dodatkowe fundusze?
Podziel się
Oceń

(powiat zawierciański) 300 milionów z budżetu państwa na wsparcie lokalnych połączeń autobusowych – z taką pulą środków mamy do czynienia w tegorocznej odsłonie Funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Ponad 18 milionów złotych trafiło do województwa śląskiego dla tutejszych samorządów, podczas gdy złożone w naborze wnioski opiewają na ok. 800 tysięcy złotych. Pierwszy nabór wniosków pokazał, że gminy i powiaty nie są zainteresowane dotacjami na przywracanie lokalnych połączeń. Z terenu naszego powiatu żaden samorząd nie skorzysta z Funduszu. W pozostałych województwach sytuacja wygląda podobnie. Co sprawiło, że – choć sam pomysł nie wydaje się być zły – samorządy nie sięgają po dodatkowe fundusze?


 

Samorządy mogły składać do wojewodów wnioski do 12 sierpnia, a pierwsze przewozy z wykorzystaniem dopłat z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych powinny ruszać wczesną jesienią. Nasze województwo na realizację Funduszu otrzymało ponad 18,3 miliona złotych.


 

Fundusz ma wesprzeć finansowo przywracanie połączeń autobusowych. Środki można było otrzymać na linie komunikacyjne, które nie działały już od co najmniej 3 lat przed wejściem w życie ustawy, na mocy której powołano Fundusz rozwoju przewozów autobusowych.


 

Do końca 2021 roku dopłata do komunikacji wynosić ma 1 zł do 1 wozokilometra – w kolejnych latach zostanie ona zmniejszona do 80 groszy. Wyższa kwota na początku dofinansowania miała działać na organizatorów transportu zachęcająco i skłonić ich do skorzystania z Funduszu w jak najkrótszym czasie. Coś jednak poszło nie tak, biorąc pod uwagę stopień zainteresowania samorządów. Organizatorzy transportu lokalnego zobowiązani są dopłacić do kwoty deficytu na danej linii komunikacyjnej co najmniej 10% z własnych środków.


 

ZAINTERESOWANIE W ŚLĄSKIEM NIE PRZEKROCZYŁO 10%


 

W województwie śląskim wnioski złożyło 12 organizatorów – 7 gmin, 3 powiaty i 2 związki jednostek samorządu. Łączna kwota, na jaką opiewały wnioski to ok. 820 tysięcy złotych. Na początku miesiąca wojewoda Jarosław Wieczorek przekazał pierwsze umowy zawarte w ramach Funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Dofinansowane zostaną połączenia w takich gminach jak np. Skoczów, Olsztyn, Krzepice, jak również w powiecie myszkowskim. Ani powiat zawierciański, ani żadna z gmin naszego powiatu nie skorzysta z dofinansowania linii komunikacyjnych. Trudno nie odnieść wrażenia, że w całym województwie zainteresowanie samorządów Funduszem nie jest zbyt duże – w Śląskiem jest 36 powiatów i 167 gmin, a wnioski złożyły 3 powiaty i 7 gmin. Po pierwszym naborze z dofinansowania na połączenia lokalne skorzysta więc niewiele ponad 4% gmin i 8% powiatów z naszego województwa. Liczby mówią sąme za siebie.


 

W INNYCH WOJEWÓDZTWACH NIEWIELE LEPIEJ


 

W województwie pomorskim (w którym jest 20 powiatów i 123 gminy) złożono 9 wniosków (na 83 linie autobusowe) i wszystkie z nich objęto dopłatą, która wyniesie 1,3 mln złotych. W Lubuskiem (14 powiatów, 82 gminy) z Funduszu skorzysta 12 gmin i 1 związek powiatowo-gminnych (w późniejszym czasie ma zostać też zawarta umowa z jednym powiatem), a dzięki dofinansowaniu otwartych ma zostać 36 linii.


 

W województwie łódzkim (24 powiaty, 177 gmin) złożono 22 wnioski, które dotyczyły uruchomienia 92 linii autobusowych. Tutaj z funduszu korzystają zarówno gminy i powiaty, jak również samorząd województwa. W województwie świętokrzyskim (14 powiatów, 102 gminy) podpisano umowy z 20 gminami i 5 powiatami, w ramach których uruchomionych ma zostać 78 linii.


 

Na Podkarpaciu (25 powiatów i 160 gmin) pozytywnie zaopiniowano 16 wniosków, a dopłaty zostaną przeznaczone na 207 linii komunikacyjnych. W województwie podlaskim (17 powiatów, 118 gmin) dofinansowanie otrzyma 19 samorządów. Tutaj uruchomionych ma zostać 70 połączeń autobusowych. W województwie mazowieckim (42 powiaty, 314 gmin) złożono 40 wniosków (19 powiatów, 21 gmin), które obejmują 240 połączeń.


 

W województwie małopolskim (22 powiaty, 182 gminy) 15 wniosków otrzymało pozytywną ocenę (12 gmin, 2 powiaty oraz samorząd województwa), a dofinansowanie obejmie 38 linii. W Wielkopolsce (35 powiatów, 226 gmin) wpłynęło 16 wniosków, spośród których 12 zostało rozpatrzonych pozytywnie, a dofinansowanie które otrzymają samorządy pozwoli na przywrócenie ok. 100 linii autobusowych.


 

W związku z niskim zainteresowaniem i wciąż niewykorzystanymi środkami Funduszu, województwa ogłaszają kolejne nabory wniosków. Choć sam pomysł przywracani połączeń autobusowych wydaje się być dobry z wielu przyczyn, to – jak widać – jego realizacja nie przebiega już tak pozytywnie. Mimo możliwości otrzymania dofinansowania, samorządy wskazują, że przywracanie lokalnych linii autobusowych wciąż jest zbyt dużym obciążeniem dla budżetów gmin i powiatów. Może w przyszłym roku (kiedy łączna pula dofinansowania będzie kilkukrotnie wyższa) więcej samorządów będzie mogło sobie pozwolić na skorzystanie z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych. (es)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Biuro Podróży MAXIM Travel
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama