Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 26 czerwca 2026 03:50
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

BOJKOT KOMISJI DO WYBORU DYREKTORA SZPITALA

(Zawiercie) Ból brzucha, korki, urlop na żądanie - to tylko niektóre powody, jakie mogą zatrzymać w drodze na komisję, która zajmuje się wyborem dyrektora Szpitala Powiatowego w Zawierciu. 9 kwietnia w budynku starostwa stawiło się jedynie siedmiu członków wspomnianej komisji - to za mało, aby podejmować decyzje personalne. Nie ma wątpliwości, że był to świadomy bojkot, który miał na celu zablokowanie obecnej p.o. dyrektora szpitala Małgorzaty Guzik. Jej kandydatura od miesięcy forsowana jest przez zarząd powiatu na dyrektorski fotel. Zdaniem opozycji bezprawnie.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) Ból brzucha, korki, urlop na żądanie - to tylko niektóre powody, jakie mogą zatrzymać w drodze na komisję, która zajmuje się wyborem dyrektora Szpitala Powiatowego w Zawierciu. 9 kwietnia w budynku starostwa stawiło się jedynie siedmiu członków wspomnianej komisji - to za mało, aby podejmować decyzje personalne. Nie ma wątpliwości, że był to świadomy bojkot, który miał na celu zablokowanie obecnej p.o. dyrektora szpitala Małgorzaty Guzik. Jej kandydatura od miesięcy forsowana jest przez zarząd powiatu na dyrektorski fotel. Zdaniem opozycji bezprawnie.

 

Dwa razy konkurs na dyrektora szpitala wygrał Piotr Grazda, ale starosta Rafał Krupa ciągle nie powołuje go na stanowisko dyrektora szpitala, tylko przedłuża okres pracy pełniącej te obowiązki  tymczasowo Małgorzacie Guzik. 21 marca Wojewoda Śląski zaskarżył uchwałę o powołaniu Małgorzaty Guzik na stanowisko dyrektora do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Zdaniem skarżącego Zarząd Powiatu swoim działaniem naruszył konstytucyjną zasadę legalizmu (Art. 7 Konstytucji). Opozycja chce unieważnienia uchwały Zarządu Powiatu w sprawie powierzenia pełnienia obowiązków dyrektora Szpitala Powiatowego w Zawierciu M. Guzik.

 

9 kwietnia komisja konkursowa miała zaopiniować kandydata na dyrektorski stołek przedstawionego przez zarząd. Tego nie zrobiła. Komisja obradować miała od 12.00, ale o tej godzinie punktualnie stawiło się jedynie 5 jej członków. Potem doszły jeszcze tylko dwie osoby (jedna z nich przed 13.00).

 

Dlaczego wielu członków komisji postanowiło nie przyjść?

 

- Przekonany o swojej bezkarności starosta Rafał Krupa dwukrotnie zignorował werdykt komisji powołującej dyrektora szpitala. Na to stanowisko uparcie forsuje księgową Małgorzatę Guzik, bo tylko na niej może wymóc bezwzględne posłuszeństwo. Nawiasem mówiąc, to ona jest współtwórczynią owego, ponad 50-milionowego długu, z którym bezskutecznie „zmaga się” władza co na ostatniej sesji podkreślił radny Lech Jaros. No cóż, obsadzanie wakatów zaufanymi wykonawcami poleceń stało się w tej kadencji normą. Można to oczywiście tłumaczyć „determinacją Krupy”, dążącego za wszelką cenę do „uratowania lecznicy”. Taki propagandowy bełkot jest nam systematycznie wstawiany. Problem w tym, że w pseudo-ekonomicznych rachunkach ginie pacjent (w przenośni i faktycznie). Nie walka z chorobą, lecz statystyka liczy się w powiatowej polityce „zdrowotnej”. Poza tym, żadne szlachetne przesłanki nie usprawiedliwiają szantażu, zastraszania, stosowania represji wobec niepokornych. Słowne pogróżki padały ostatnio pod adresem niektórych członków komisji, odmawiających uczestnictwa w cyrku pod tytułem „powołanie dyrektora szpitala”. W stosunku do innych, bezpośrednio zależnych od Małgorzaty Guzik osób absencja „nagrodzona” została następnego dnia po komisji konkursowej przeniesieniem na inne stanowisko pracy. Przecież to czysto stalinowskie chwyty połączone z retoryka prószkowsko-wołomińską. Krupa już dawno popełnił polityczne samobójstwo. Wcześniej, czy później nastanie czas rozliczania go przed wymiarem sprawiedliwości.

 

Sposób administrowania szpitalem budzi, delikatnie mówiąc, wątpliwości zarówno przedstawicieli środowiska medycznego, jak i pacjentów. Nie chodzi tylko o panujący w placówce zamordyzm. Do mnie, jako otwarcie protestującego „buntownika” docierają sygnały o możliwych naruszeniach prawa przez aktualne kierownictwo. Dla przykładu wspomnę o udzielonej mi niedawno informacji o tym, jakoby Małgorzata Guzik pełniąc już obowiązki dyrektora szpitala, zajmowała się równocześnie księgowością u swojego poprzedniego pracodawcy. Mój informator dysponuje podobno dokumentami potwierdzającymi tę podwójną działalność Pani Małgorzaty Guzik i zamierza udostępnić je prasie. Jeśli rzeczywiście polega to na prawdzie, byłaby to kolejna granda z udziałem faworyzowanej przez Krupę Guzikowej. Dokładnie pamiętam jej oświadczenie (przedstawione komisji konkursowej, której byłem członkiem) o zaprzestaniu zawodowych czynności na rzecz byłego pracodawcy – komentuje radny powiatowy i członek komisji Zbigniew Rok.

 

Rafał Krupa odpiera zarzuty o zastraszaniu: – Nikogo nie zastraszałem i nie planowałem zastraszać. Chciałem tylko, by komisja konkursowa wypełniała swoje zadania. Radny Rok wcześniej na komisji zdrowia powiedział „i tak nie uda wam się powołać dyrektora”. Następnie realizowane były naciski opozycji związane ze zniechęceniem członków komisji konkursowej na przybycie na posiedzenie.

 

Dyrektora szpitala formalnie nie ma, bo do tej pory z nikim nie nawiązano stosunku pracy, czy umowy cywilnoprawnej. Powierzenie stanowiska dyrektora lecznicy bez konkursu jest możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy nie zgłosi się, co najmniej dwóch kandydatów albo komisja konkursowa nie wybierze żadnego kandydata.

 

W złośliwość swoich kolegów nie wierzy przewodniczący komisji konkursowej i wicestarosta Rafał Porc:

 

– Komisja miała możliwość formalnego obradowania (do tego wystarczy 5 członków i przewodniczący- przyp. red.). Nie miała możliwości podejmowania decyzji personalnych (potrzebnych jest 8 członków komisji i przewodniczący- przyp. red.). Przypadki losowe się zdarzają. Nie zakładam złej woli nieobecnych członków i liczę, że spotkamy się w pełnym składzie 25 kwietnia – mówił w rozmowie z naszą redakcją wicestarosta.

 

Data kolejnego spotkania komisji, chyba nie jest przypadkowa, bo tego dnia ma się odbyć również sesja Rady Powiatu Zawierciańskiego. To znacznie utrudni ewentualną „ucieczkę” przed zatwierdzeniem kandydatury zarządu na dyrektora szpitala.

 

Monika Polak-Pałęga

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama