Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 23 czerwca 2026 14:56
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

HEJ WŁODARZE, KIEROWCY TO NIE KIOSKARZE!

(powiat zawierciański) Już niebawem u kierowcy Zakładu Komunikacji Miejskiej będzie można kupić nie dwa, ale cztery nominały biletów. W większości miast takie rozwiązanie nie byłoby możliwe. – Co jeszcze? Niedługo będziemy sprzedawać pasażerom paluszki, kawę, chipsy, albo słonecznik! – denerwują się kierowcy, którzy, na co dzień mają i tak wiele innych obowiązków. Przede wszystkim trzeba zadbać o bezpieczeństwo pasażerów, co w warunkach ZKM-u nie jest takie łatwe (zdezelowane pojazdy). Do tego dochodzi jeszcze marna kasa. 1600 lub 1800 złotych, to przecież nie szczyt marzeń. Nowe rozwiązanie wejdzie w życie w przeciągu najbliższych dni.
Podziel się
Oceń

(powiat zawierciański) Już niebawem u kierowcy Zakładu Komunikacji Miejskiej będzie można kupić nie dwa, ale cztery nominały biletów. W większości miast takie rozwiązanie nie byłoby możliwe. – Co jeszcze? Niedługo będziemy sprzedawać pasażerom paluszki, kawę, chipsy, albo słonecznik! – denerwują się kierowcy, którzy, na co dzień mają i tak wiele innych obowiązków. Przede wszystkim trzeba zadbać o bezpieczeństwo pasażerów, co w warunkach ZKM-u nie jest takie łatwe (zdezelowane pojazdy). Do tego dochodzi jeszcze marna kasa. 1600 lub 1800 złotych, to przecież nie szczyt marzeń. Nowe rozwiązanie wejdzie w życie w przeciągu najbliższych dni.

 

Wiele kiosków zamknięto. To spore wyzwanie dla kierowców. Nie jest im łatwo, bo szczególnie w zatłoczone, targowe dni muszą mieć „oczy dookoła głowy”, dbać o bezpieczeństwo przewożonych osób i dodatkowo sprzedawać bilety. Ten problem ignorowany był przez poprzednie kierownictwo. Zamiast szukać autentycznych rozwiązań karano kierowców za grzanie w autobusach.

 

Obecny dyrektor zakładu liczy na to, że już niebawem uda się pozyskać nowe miejsca sprzedaży. - Problem sprzedaży biletów na terenie miasta jest dosyć istotny, głównie z powodu słabo rozwiniętej sieci ich dystrybucji. Wiele kiosków zlikwidowano. Nowe rozwiązania rodzą natomiast nowe koszty – mówił jakiś czas temu dyrektor ZKM-u Marek Machelski.

 

W większości polskich rozwiniętych miast pasażerowie korzystają z biletomatów, natomiast kupujący bilet u kierowcy mają do wyboru jedynie dwa lub jeden nominał.

 

- Nie raz zdarzały się sytuacje, że gdy ktoś chciał nam zrobić na złość, to przychodził kupować bilet z woreczkiem pełnym „żółtych” monet. Oczywiście kierowcy każdą taką kwotę musieli dokładnie przeliczyć – zdradza jeden z byłych kierowców „czerwonych”, który zmienił pracę ze względu na niskie wynagrodzenie. Najgorzej było w handlowe czwartki: zatłoczone ulice, przepełnione i znacznie obciążone autobusy, jeśli jeszcze do tego dodać sprzedaż biletów, to trudno nad tym wszystkim zapanować. Jak zrozumieć pasażera, który stoi obok kiosku, a bilet kupuje u kierowcy? Przecież najważniejsze jest bezpieczeństwo przewożonych osób. Są także odcinki, na których nie ma punktów sprzedaży biletów.

 

Rozwiązaniem byłoby wprowadzenie formalnego zapisu do regulaminu przewozu osób i bagażu ręcznego ZKM mówiącego o tym, że kierowca może odmówić sprzedaży biletu, gdy: pasażer nie posiada odliczonej kwoty, chce zapłacić za bilet zbyt dużą liczbą monet (co uniemożliwia prawidłową realizację rozkładu jazdy) lub chce zapłacić za bilet banknotem wielokrotnie przekraczającym wartość biletu (np. 100 zł).

 

Nietrudno kupić bilet na terenie przy dworcu PKP, na osiedlu Żabki, w Kromołowie, na Borowym Polu, czy w Blanowicach. Najgorzej jest na Wartach, na odcinku Poręba Sezam-Zawiercie.

 

- Przez nowe rozwiązanie autobusy będą się spóźniać. Trzeba raczej zainwestować w nowe punkty dystrybucji, a nie wszystkim obciążać zwykłych kierowców. To na nas zawsze rozładowywana jest w pierwszej kolejności złość pasażerów. Zarabiamy tu psie pieniądze, wstajemy przed 3.00 nad ranem, pilnujemy by każdy do celu dojechał bezpiecznie, często nie mamy nawet czasu na to, by zrobić siusiu – mówią kierowcy. Załoga chce spotkania z dyrekcją, referendum wewnętrznego w tej sprawie. – Chcemy, by bilety były ogólnodostępne. Cały czas próbuję znaleźć złoty środek. Kierowca nie musi sprzedawać biletów, jeśli np. jedzie opóźniony nie z własnej winy i to udowodni. Nie przewiduję w najbliższym czasie spotkania z kierowcami. Oni są po to, by wykonywać swoje obowiązki, a nie decydować o tym, czego chcą. Do tej pory było tak, że część z nich chciała sprzedawać bilety, inni do tego pomysłu podchodzili bardziej krytycznie. Chciałbym, by było jak najlepiej. Istnieją miejsca, gdzie nie ma kiosków – przyznaje w rozmowie telefonicznej Machelski.

 

Być może już niebawem kierowcy oprotestują takie rozwiązanie. Nastroje nie są zbyt spokojne.

 

Ostatnie podwyżki płac w ZKM miały miejsce kilka lat temu. Władze Zawiercia obiecywały, że to tylko ich początek. Średnie zarobki w ZKM wynoszą około 2500 złotych brutto. Kierowcy z krótkim, około pięcioletnim stażem pracy dostają na rękę 1600 złotych (dla porównania dyrektor zadłużonego szpitala zarabiał swego czasu  12 tysięcy złotych). Wszyscy są zgodni (przyznaje to także dyrektor ZKM) - podwyżki dla załogi są potrzebne. Rosną ceny żywności i produktów spożywczych.

 

U kierowcy będzie można kupić bilet za 2,50 zł, 3 zł, 4 zł. Pod znakiem zapytania stoi bilet za 2,20 zł. Trzeba pamiętać, że kilka bloczków wartych jest ponad 1000 zł. W przeszłości miały już miejsce przypadki napadów na kierowców. (mpp)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama