Polski Fundusz Rozwoju odrzuca większość wniosków? Ich zdaniem 2=2 to błąd!

  • 03.05.2020, 12:44 (aktualizacja 03.05.2020, 18:22)
  • Jarosław Mazanek
Polski Fundusz Rozwoju odrzuca większość wniosków? Ich zdaniem 2=2 to…

Podziel się:

Oceń:

27 kwietnia ruszył program wsparcia firm który realizuje Polski Fundusz Rozwoju SA. Przez ten specjalny fundusz ma trafić do firm mikro, małych i dużych nawet 200 mln zł pomocy. Firmy mikro, zatrudniające do 9 pracowników jak czytamy w rządowej reklamie mogą dostać do 324 tys. zł. Jak to jest liczone? Zatrudniasz 9 osób, twoje obroty z powodu epidemii spadły o więcej niż 75% Na każdego pracownika dostaniesz 36 tys, czyli maksymalnie do tych 324 tys. zł. Masz 9 pracowników i obroty spadły powyżej 25%- na każdego z pracowników dostaniesz subwencję do 12 tys zł, czyli 108 tysięcy. Brzmi sensownie, ale jest haczyk! W pierwszych dniach po 27 kwietnia, gdy możliwe już było składanie wniosków, PFR -jeżeli czytać informacje z grup dyskusyjnych dla księgowych- prawdopodobnie odrzucił większość wniosków! Firmy i księgowi, którzy dla nich wypełniali wnioski są po prostu wkurzeni, gdyż PFR odrzuca wnioski podając bzdurne, wręcz absurdalne powody.

Zebraliśmy najciekawsze przypadki:

2=2 to błąd!

Cytat z oryginalnego dokumentu odmowy przyznania subwencji: „przedsiębiorca oświadczył, że zatrudnia 2 pracowników, podczas gdy PFR ustalił, że przedsiębiorca zatrudniał w tej dacie 2 pracowników”. Dzieciom z pierwszej klasy podstawówki, a nawet tym z przedszkoli w tej chwili świat się wali. Bo pani nauczycielka zawsze tłumaczyła że jak Jaś ma 2 jabłka a Zosia 2 gruszki, to które dziecko ma więcej owoców? Mają tyle samo? Według rządowej agencji Polski Fundusz Rozwoju wynik jest inny. Niestety nie wiemy jaki…

-Zadeklarowałem, że zatrudniam 2 osoby, obroty spadły mi o 28%, w marcu 2020 liczone do marca 2019, program wyliczył, że mogę dostać 24 tys wsparcia -pisze inny przedsiębiorca- Jak zobaczyłem wniosek, że jest to prosto wyliczyć i prosto złożyć, to ucieszyłem się, bo ta kwota pozwoli zapłacić pojawiające się zaległości: za prąd, wodę, dostawcom. Wniosek poszedł przez Santander Bank już 28 kwietnia rano. I przyszła odmowa, bo PFR twierdzi, że mam… 4 pracowników. Szukam gdzie się pochowali, ale nie mogę znaleźć. Pomyślałem, poprawię wniosek, skoro twierdzą, że mam czterech, niech będzie czterech, może wielkość dotacji skoczy do 48 tys.? Ale za chwilę pomyślałem, że przecież to nieprawda, wyjdzie, że podałem nieprawdziwe dane i jestem oszustem. Na razie wiem, że jestem wkurwiony. Wyszedł premier, powiedział, że można składać wnioski, że pieniądze będą szybko. A to jedno wielkie oszustwo.

Inny ciekawy przykład: ile groszy ma złotówka? 100? Błąd!

Cytat z innego wniosku, oczywiście odrzuconego: „Wielkość obrotów gospodarczych (przychodów ze sprzedaży) w roku 2019 przedsiębiorca oświadczył, że wartość ta wyniosła 64636498 PLN podczas gdy PFR ustalił, że wartość ta wyniosła 64636498,00 PLN Nie pokazujcie tego dzieciom, bo to już duża liczba, ale spróbujcie ustalić o jaką wartość różnią się obie liczby…

Inne przykłady z odrzuconych wniosków o subwencje są takie, że np. PFR twierdzi, że obroty firmy były inne niż zadeklarowaliśmy, zwykle różnice nie są duże, ale skutek zawsze ten sam: wniosek odrzucony.

-Wykazałem obroty w 2019 roku 713.463 zł, wniosek mi odrzucili, PFR twierdzi, że ustalił moje obroty na 708150 zł. Nie wiem stąd wzięli tę liczbę, bo 713.463 to kwota wykazana w już złożonym PIT36 na załączniku PIT-B. Wniosek odrzucony. Składałem wniosek szybko, bo choć pieniędzy teoretycznie jest dużo, to jednak liczy się kolejność składania wniosków, nie wszystkie firmy muszą dostać. Pytam znajomych, u wszystkich to samo. Wnioski odrzucane, nawet jak „2=2”. Nigdy temu rządowi już nie uwierzę, choć jak wypełniałem wniosek byłem prawie szczęśliwy. Prosty wniosek, łatwa procedura. Teraz wiem, że to była tylko propaganda przed tymi wyborami korespondencyjnymi, że to jedno wielkie oszustwo. Żadnej pomocy nie będzie, no chyba że dla „rodziny królika”. Słyszałem, że w poniedziałek PFR ma się pochwalić, że już przyznał 2 mld dotacji. Normalne firmy tego nie dostaną, pewnie tylko te z listy wyborców PiS-u.

Firmy rachunkowe wypełniają dla swoich Klientów wnioski o subwencje, i widzą, że nawet jak PFR nie kwestionuje wyliczeń, (podaje te same liczby) to jednak je odrzuca jako błędne. Tak problem ujął Piotr, księgowy: -Polski Fundusz Rozwoju- nie traktujcie nas jak złodziei. My dobrze wiemy, czym są kontrole podatkowe, co to jest STIR i KIR. Nie chcemy podpaść. Nikt z nas nie chce wam niczego ukraść. Oczekujemy rzetelnych informacji, a czujemy się (kolejny raz…) jak w filmie Barei.”

„Czy PFR mogłoby udzielać podpowiedzi? Wyjaśnień? Mógłby. Tyle, że wyłączyło swoją infolinię, a na FB mówi „pytajcie swoich księgowych” Ale to MY, KSIĘGOWI zadajemy wam pytania!

Subwencje przyznawane przez PFR mogą być umarzane do 75% udzielonej kwoty. Jak będziecie wśród szczęściarzy (z rodziny królika?) którzy ją dostaną. Pomijając nieznane nam zasady matematyki, jakie stosuje PFR przy odrzucaniu wniosków, jest też w regulaminie warunek, który wykluczy z pomocy bardzo dużą część firm. Należy najpierw postawić pytanie: czemu miał służyć ten program? Jedna z odpowiedzi: wsparciu firm w trudnych czasach. Pomocy nie dostanie firma, która nie ucierpiała w wyniku pandemii i zamrożenia gospodarki, która była jej skutkiem. Bo i po co pomagać firmom w dobrej kondycji? To logiczne. Żeby więc dostać pomoc, musisz mieć kłopoty. I tu jest haczyk. Jeżeli na koniec 2019 roku zalegałeś do ZUS lub US więcej niż trzykrotność opłaty pocztowej 8,70, czyli więcej niż 26,10 zł, i teraz też zalegasz choćby 27zł nie kwalifikujesz się do pomocy. Można by uznać za logiczne, że z programu wypadają firmy, na których już siedzi komornik, US lub ZUS prowadzi egzekucję zaległości. Ok. Nie ratujemy firm, które już przed koronawirusem popadły w kłopoty (inna rzecz, że teraz to już na pewno padną). Ale jeżeli 30 lat uczciwie płaciłeś podatki, zatrudniałeś ludzi, ale na koniec 2019 miałeś niewielką zaległość to „figa z makiem!” Teoretycznie jest jedno wyjście: zalegałeś z podatkami na koniec 2019, teraz tak samo, bo przecież wszystko padło. Pomocy nie dostaniesz. Zgodnie z regulaminem, do udzielenie subwencji kwalifikuje się firma, która miała zaległości na koniec 2019, ale nie ma ich na dzień składania wniosku. Czyli pożycz po znajomych, spłać zaległości w ZUS i US, i dopiero składaj wniosek. Ryzyko jest duże, gdyż wg PFR liczba 2 nie jest równie liczbie 2.

Jarosław Mazanek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe