101. ROCZNICA POWROTU NASZEJ OJCZYZNY NA MAPĘ EUROPY

  • 21.11.2019, 08:20
  • Tomasz
101. ROCZNICA POWROTU NASZEJ OJCZYZNY NA MAPĘ EUROPY
(powiat zawierciański) Za nami tegoroczne obchody Święta Niepodległości. Tradycyjnie uroczystości w poszczególnych gminach rozpoczęły msze święte w intencji Ojczyzny. Po nich uroczysty przemarsz przed pomniki i składanie kwiatów. Powiat zawierciański uczcił w ubiegły poniedziałek 11 listopada 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obchody zgromadziły reprezentantów władz lokalnych, kombatantów, przedstawicieli służb mundurowych, dzieci i młodzież oraz mieszkańców.

(powiat zawierciański) Za nami tegoroczne obchody Święta Niepodległości. Tradycyjnie uroczystości w poszczególnych gminach rozpoczęły msze święte w intencji Ojczyzny. Po nich uroczysty przemarsz przed pomniki i składanie kwiatów. Powiat zawierciański uczcił w ubiegły poniedziałek 11 listopada 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obchody zgromadziły reprezentantów władz lokalnych, kombatantów, przedstawicieli służb mundurowych, dzieci i młodzież oraz mieszkańców.


 

ZAWIERCIE


 

W stolicy powiatu obchody rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. NMP Królowej Polski. Uczestnicy uroczystości przeszli ulicami miasta przed Pomnik Niepodległości. Towarzyszył im Jurajski Szwadron Kawalerii im. Jana III Sobieskiego z Poręby.


 

W obchodach uczestniczyła posłanka Danuta Nowicka, przedstawiciele władz powiatowych oraz miejskich, reprezentanci szkół i instytucji oraz mieszkańcy. Zgromadzeni odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego przy akompaniamencie Orkiestry Dętej CMC. Dzieci i młodzież skupione wokół Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum” przygotowały okolicznościowy program artystyczny. Na koniec uroczystości przedstawiciele władz miasta i powiatu wraz z posłanką Nowicką złożyli kwiaty przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego na Żabkach.


 

OGRODZENIEC


 

Uroczystości upamiętniające 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się w Kiełkowicach, Gieble, Ryczowie i Ogrodzieńcu. O godzinie 9:00 rozpoczęła się msza św. w kościele pw. Świętego Jakuba Apostoła w Gieble, o 11:00 msza święta w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ryczowie, a o 13:00 msza święta w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Ogrodzieńcu.


 

Podczas obchodów w każdej z miejscowości przygotowano część artystyczną. 11 listopada wystąpili między innymi Zespół „Malwinki”, KGW Ryczowianki, Zespół Echo, Seniorzy, Leopold Stawarz i Anita Maszczyk oraz Sekcja Wokalna działająca przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Mieszkańcy uroczyście przeszli ulicami Ogrodzieńca niosąc biało-czerwoną flagę.


 

ŻARNOWIEC


 

W Żarnowcu licznie zgromadzeni uczestnicy obchodów Święta Niepodległości przeszli sprzed Urzędu Gminy do kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żarnowcu. Mszę świętą w intencji Ojczyzny odprawił ks. dziekan Adolf Drożyński.


 

W samo południe odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego w ramach ogólnopolskiej inicjatywy „Niepodległa do hymnu”. Następnie delegacje złożyły kwiaty i znicze przy płycie Jana Pawła II, po czym uczestnicy uroczystości przeszli na rynek, by tam przy płycie pamiątkowej złożyć wiązanki. W obchodach brali udział przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, strażacy, kombatanci, delegacje szkół oraz mieszkańcy.


 

Część artystyczną przygotowali i zaprezentowali w żarnowieckim domu kultury uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Haliny Grabowskiej „Zety” w Chlinie. - Z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej świadek historii - żołnierz 116 pułku AK porucznik Mieczysław Rosół z Woli Libertowskiej opowiedział zebranym wydarzenia z tamtego okresu. Pan Mieczysław w przyszłym roku będzie obchodził 100 urodziny – informuje Urząd Gminy w Żarnowcu.


 

ŁAZY


 

Tutaj Święto Niepodległości obchodzono nie tylko oficjalnie i uroczyście, ale również sportowo. Część oficjalna obchodów rozpoczęła się od mszy świętej w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Łazach. Po nabożeństwie uczestnicy zgromadzili się na Placu Dworcowym, by oddać cześć tym, którzy walczyli za Ojczyznę. Uroczystości poprowadził dyrektor MOK Grzegorz Piłka. - Zróbmy wszystko, aby 11 listopada był dniem radosnym i wyjątkowym dla każdego z nas. Jest to przecież dzień ponownych narodzin naszej Ojczyzny. Celebrujmy go, by stał się prawdziwym świętem. Manifestujmy swój patriotyzm. Nie wstydźmy się naszych uczuć do Polski. Uczmy nasze dzieci miłości do Ojczyzny. A składając dziś hołd naszym przodkom za najcenniejszy dar, jakim jest wolność, pamiętajmy, że powinnością nas wszystkich jest zachowanie jej dla pomyślności obecnych i przyszłych pokoleń – mówił 11 listopada Grzegorz Piłka.


 

Dzieci i młodzież zaśpiewały pieśni patriotyczne przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP w Niegowonicach. Na koniec uroczystości delegacje złożyły kwiaty przed pamiątkową tablicą, przy której wartę pełnili harcerze.


 

11 listopada odbył się w Łazach Bieg Niepodległości o Szablę Regionu IPA Zawiercie (Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji). (es)

Tomasz

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe