Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 26 czerwca 2026 07:21
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

ODCINAJĄC „KUPON SZCZĘŚCIA”

(Zawiercie) „Kuponem szczęścia” 29 kwietnia podczas sesji Rady Powiatu Zawierciańskiego nazwał przewodniczący Adam Rozlach uchwałę absolutoryjną dla Zarządu Powiatu. Padało wiele pytań o losy Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Wiceprzewodniczący Jarosław Kleszczewski był oburzony wysokością zarobków dyrektora lecznicy Przemysława Zawadzkiego i jego zastępcy Ryszarda Burskiego. Przypominamy, że dług naszego szpitala wynosi 40 milionów złotych. Czy naprawdę jest się, z czego cieszyć?
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) „Kuponem szczęścia” 29 kwietnia podczas sesji Rady Powiatu Zawierciańskiego nazwał przewodniczący Adam Rozlach uchwałę absolutoryjną dla Zarządu Powiatu. Padało wiele pytań o losy Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Wiceprzewodniczący Jarosław Kleszczewski był oburzony wysokością zarobków dyrektora lecznicy Przemysława Zawadzkiego i jego zastępcy Ryszarda Burskiego. Przypominamy, że dług naszego szpitala wynosi 40 milionów złotych. Czy naprawdę jest się, z czego cieszyć?

 

ABSOLUTORIUM –GŁOSOWANIE TAJNE I POUFNE

- Możemy dzisiaj z uśmiechem odcinać kupon szczęścia – mówił tuż przed głosowaniem nad uchwałą absolutoryjną A. Rozlach. To optymistyczne zdanie wyraźnie wprowadziło radnych w dobry humor i ci udzielili absolutorium zarządowi.

 

Aż 18 radnych zagłosowało za tą uchwałą, a jedynie 5 wstrzymało się od głosu (Andrzej Herman, Anicetta Książek-Słomka, Tomasz Ślusarczyk, Grzegorz Konopka, Jarosław Kleszczewski). Choć głosowanie było „tajne” i polegało na wrzucaniu głosów do urny – po jego zakończeniu odczytano imiennie: kto i jak głosował.

 

W grudniu 2008 roku planowano, że dochody powiatu w 2009 roku wyniosą nieco ponad 98 milionów złotych, a wydatki ponad 124 miliony (wydatki bieżące miały stanowić około 86 milionów złotych). Oczywiście rzeczywistość okazała się inna.

 

- Pragnę zaznaczyć, że miniony rok budżetowy był trudny pod względem finansowania działalności powiatu, który uzyskał mniejsze, niż zakładano, dochody o kwotę ponad 2 milionów złotych. Taki stan jest przede wszystkim spowodowany nie uzyskaniem na poziomie planowanym wpływów z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych – tłumaczył zebranym starosta Ryszard Mach.

 

Również po stronie wydatków zakładana kwota uległa zmianie.

 

- Obserwując w ciągu roku tempo realizacji dochodów budżetowych przyjęto „ostry reżim” w zakresie wydawania publicznych złotówek. Wydatki bieżące wykonano w wysokości mniejszej niż planowano o 6 milionów złotych – informował Mach.

 

Jeśli chodzi o wydatki inwestycyjne te wyniosły ponad 15 milionów złotych (ponad 9 milionów stanowiły środki własne powiatu). 1 milion 334 tysiące złotych wyniosła dotacja z NPPDL na budowę drogi Żarnowiec-Chlina. Z innych ważnych wydatków na inwestycje należy wymienić dotację w wysokości prawie pół miliona złotych z WFOŚiGW w Katowicach na termomodernizację Przychodni Zdrowia przy ulicy Powstańców Śląskich w Zawierciu, Zespołu Szkół im. X. Dunikowskiego i Zespołu Szkół im. Hugona Kołłątaja. 838 tysiące złotych wydano na zakup aparatury diagnostycznej i wprowadzenie radiografii cyfrowej w zawierciańskim szpitalu (środki unijne). Ponad 3 miliony złotych pozyskał powiat z Unii Europejskiej i z budżetu państwa na realizację tzw. „miękkich projektów” (programy takie jak: „Lepszy start”, „Nowa jakość”, czy „Impuls dla biznesu”). W 2009 roku pozyskano także środki zewnętrzne, które będą wydawane w latach następnych. Łącznie jest to kwota około 70 milionów złotych. Pieniądze te będą wydane między innymi na scalanie gruntów, likwidację odpadów azbestowych w Ogrodzieńcu, rozbudowę Zespołu Szkół w Żarnowcu.

 

- W imieniu Zarządu Powiatu Zawierciańskiego serdecznie dziękuję gminom Pilica, Zawiercie i Żarnowiec za pomoc finansową. Natomiast wam, szanowni radni, składam wyrazy uznania za owocną współpracę, za troskę o celowe wydatkowanie publicznych środków, za dyspozycyjność i mobilność w sytuacjach, gdy zachodziła konieczność rozwiązywania nagłych problemów – powiedział na koniec starosta.

 

SZPITAL - ZADŁUŻENIE ROŚNIE

Miniony rok, to ciągłe problemy z sytuacją finansową szpitala. W tym właśnie okresie nasz powiat poręczył 10 milionów złotych kredytów zaciągniętych przez lecznicę i z własnych środków udzielił jej dwóch pożyczek o łącznej wysokości 600 tysięcy złotych. Nic dziwnego, że po raz kolejny sesję zdominowały pytania radnych o losy szpitala.

 

JAROSŁAW KLESZCZEWSKI: JAKI KONTRAKT MA BURSKI?

– Trudno żebyśmy my, jako radni dowiadywali się o warunkach zatrudnienia zastępcy dyrektora szpitala (Ryszard Burski – przyp. red.) z tytułów prasowych. Radni mają prawo znać warunki takiego zatrudnienia i warunki kontraktów menadżerskich. Kwoty podane w prasie są szokujące – mówił Jarosław Kleszczewski, który nawiązał do artykułu, jaki niedawno ukazał się w Kurierze Zawierciańskim. Ujawniliśmy wartość kontraktu Burskiego (350 tys. zł netto), ale szpital dotychczas odmawia podania szczegółów kontaktu: nie wiadomo nawet czy Burski dostanie (dostał?) całą kwotę, w ratach, jakie są warunki zerwania kontraktu?

 

Wiceprzewodniczący pytał czy kontrakt Burskiego reguluje także np. kwestię odszkodowania w przypadku ewentualnego zwolnienia.

 

- Minęło już parę miesięcy i w sprawie szpitala nic się nie dzieje. Nie złożono żadnej alternatywnej i nowej propozycji. Zadłużenie szpitala narasta, mamy już dwóch nowych dyrektorów i główną księgową. Kiedyś obudzimy się w sytuacji, gdy będzie bardzo źle – oburzał się Kleszczewski.

 

Radny przypomniał, że w myszkowskim szpitalu dyrektor naczelny zarobi miesięcznie około 6 tysięcy złotych, a jego zastępca około 5 tysięcy złotych. W zadłużonym zawierciańskim szpitalu dyrektor zarabia około 12 tysięcy złotych miesięcznie, a jego zastępca około 11 tysięcy złotych. Czy stać nas na taką rozrzutność? – pytał Kleszczewski.

 

Zawadzki starał się odpierać zarzuty wiceprzewodniczącego:

 

- Szpital w Myszkowie jest przykładem szpitala, który nie ma zadłużenia. Proszę spytać swoich kolegów radnych z powiatu myszkowskiego, kto doprowadził ten szpital do takiego stanu, w jakim jest teraz? Tylko proszę spytać radnych, a nie wczytywać się we wszystko, co wypisuje prasa. Skończy się to może jakimiś procesami z powództwa cywilnego – straszy Zawadzki.

 

CZEGO PICHETA ZAZDROŚCI ZAWADZKIEMU?

- Wojtek Picheta, dyrektor szpitala w Myszkowie, to mój kolega. On mi zazdrości zarobków, ale w cale nie zarabia tak mało jak mówi – zapewnia Przemysław Zawadzki.

 

Dyrektor jest oburzony doniesieniami prasowymi o zarobkach R. Burskiego. Jego zdaniem Burski to nie tylko fachowiec, ale także człowiek, który „rozumie specyfikę firmy działającej na rynku medycznym”.

 

- Kwota kontraktu podana przez prasę(pisaliśmy o ponad 349 tysiącach złotych – przyp. red.), to nie jest roczny kontrakt. To dużo ponad trzy lata – tłumaczy.

 

Zawadzki dodaje, że jest to kwota brutto.

 

KIEDY DYREKTOR SPOTKA SIĘ ZE ZWIĄZKAMI?

- Wszystkim nam zależy na tym, żeby program restrukturyzacji szpitala przynosił rezultaty. Chcemy, by ten plan był akceptowany przez całe społeczeństwo i przez załogę szpitala. Na ostatniej komisji zdrowia, której jestem członkiem, dostaliśmy pismo skierowane do dyrektora Zawadzkiego. Czy dyrektor szpitala zaplonował w swoim harmonogramie spotkania ze związkami zawodowymi? – pytał Henryk Gondek.

 

W poprawionym planie restrukturyzacji szpitala istnieje zapis o odprawach dla pracowników (210 tysięcy złotych). Choć zdaniem związków zawodowych redukcje personelu ciągle pogarszają jakość usług w szpitalu, to inaczej widzi ten problem dyrekcja lecznicy. Uzupełniony program naprawczy zakłada zwolnienie 65 pracowników. Również Marek Szczygłowski pytał, czy w związku z uzupełnionym planem P. Zawadzki przewiduje spotkanie ze związkami zawodowymi. Radny poruszył również temat „pozbywania się” przez Zawadzkiego sekretarek medycznych.

 

- Wiem, że pracy biurowej nikt nie lubi, ale jest ona regulowana prze odpowiednie przepisy. Szpital jest w fatalnej sytuacji finansowej. Podejmuję takie działania, do których mam upoważnienie i których nie muszę wpisywać do programu, natomiast spowodują one obniżenie kosztów funkcjonowania – tłumaczył P. Zawadzki, którego zdaniem lekarze są w stanie poradzić sobie bez sekretarek.

 

Dyrektor poinformował również, że spotkanie ze związkami zawodowymi zostało wyznaczone na piątek, 7 maja.

 

BAŚNIOWA I NIWECKA: ZAPOMNIANE DROGI POWIATOWE

Zbigniew Sałaciński wystąpił z wnioskiem do starosty o formalne wciągnięcie drogi Poręba-Żelisławice w stan dróg powiatowych. Jak podkreślił radny ulice te kiedyś znajdowały się w wykazie dróg powiatowych.

 

- Droga Poręba-Żelisławice na odcinku Baśniowa i Niwecka jest bardzo ważnym odcinkiem komunikacyjnym łączącym DK 78 z drogą wojewódzką 793. Łączy trzy powiaty: zawierciański, myszkowski i będziński – mówił Sałaciński.

 

Na stan dróg powiatowych (ponad 761 km) Poręba posiada zaledwie 11 km takich dróg.

 

Przedostatnia gmina w wykazie posiada ich trzy razy więcej. Natomiast najbogatszy w drogi powiatowe jest Żarnowiec, który ma ich  ma ich prawie 105 km.

 

Na swoje zapytanie Z. Sałaciński dostanie odpowiedź w formie pisemnej.

 

10 LAT, TO ZA MAŁO

Andrzej Herman interpelował w sprawie remontu drogi Grabiec – Kaszczor. Okoliczni mieszkańcy czekają 10 lat, by ulica ta została naprawiona. Niestety na to przyjdzie im jednak długo poczekać. Budżet powiatu nie jest w stanie udźwignąć tej „poważnej” inwestycji.

Monika Polak-Pałęga


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: podpis Treść komentarza: 20 latek + audi... zero zdziwienia końcowym efektem... Data dodania komentarza: 28.05.2026, 09:12 Źródło komentarza: JECHAŁ ZA SZYBKO SKOŃCZYŁ PODRÓŻ W ROWIE Autor komentarza: Przepraszam nie doczytałem do końca Treść komentarza: Poziom tego artykułu jest taki jak to stwierdzenie "czytamy w piśmie podpisanym przez 21 nauczycieli. To prawie całe grono pedagogiczne, które formalnie liczy 36 osób". 58% to prawie wszyscy? Dobre. Kiedyś usłyszałem trafne stwierdzenie, że dyrektorem się bywa, a nie zostaje na całe życie. Ktoś z 21 letnim stażem powinien umieć odejść z honorem, a widzę, że powstał z tego niezły cyrk. Ciekawe jakie wartości przekazywane są tam dzieciom, skoro osoba z takim doświadczeniem nie umie pogodzić się z porażką. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 16:15 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: Piliczanin Treść komentarza: Dziękuję za ten wpis! Na Facebooku wypowiadają się anonimowe konta powiązane z ludźmi burmistrza, próbując wprowadzać zamieszanie i siać hejt bez żadnych konkretnych argumentów. Rozumiem zmiany, jeśli coś nie działa i wymaga poprawy. Jednak w przypadku tej szkoły trudno nie zauważyć, że jest zadbana, stale coś się w niej dzieje, a dyrektor wyraźnie angażuje się w swoją pracę i dobrze nią zarządza. Dlatego taka zmiana w obecnej sytuacji wydaje się po prostu bardzo niesprawiedliwa i przykra. Data dodania komentarza: 27.05.2026, 15:14 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA Autor komentarza: rober Treść komentarza: ale wiecie że już jest po finale i mistrzostwo zostało wygrane w piątym meczu? Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:25 Źródło komentarza: PIERWSZE SPOTKANIE PÓŁFINAŁOWE DLA JURAJSKICH RYCERZY J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Dobra sugestia. Dziękujemy. Chodzi panu o tę część Podmiejskiej przy Aluronie? Po drugiej stronie jest rozgrzebanie i brudno, choć widzimy, że po artykule "BRUDASY" nieco się, poprawiło. Wybieramy się obejrzeć to miejsce dokładnie, bo to jedna z najbrudniejszych, a jednocześnie najbardziej dochodowa dla budżetu miasta część Zawiercia. Dziwi nas nieco, że firmy które są przy tej ulicy i sąsiedniej to znoszą i płacą. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 10:30 Źródło komentarza: BRUDASY Autor komentarza: marko Treść komentarza: a może napiszecie też coś o przebudowie ulicy Podmiejskiej a przede wszystkim przeciągających się pracach, to trwa już kilka lat serwując drogowy komunikacyjny koszmarek w tym rejonie. Skandaliczny tok prowadzenia tych robót zasługuje na osobny artykuł. Data dodania komentarza: 13.04.2026, 09:33 Źródło komentarza: BRUDASY
Reklama
Reklama
Reklama