Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 maja 2024 07:18
Reklama

ODCINAJĄC „KUPON SZCZĘŚCIA”

(Zawiercie) „Kuponem szczęścia” 29 kwietnia podczas sesji Rady Powiatu Zawierciańskiego nazwał przewodniczący Adam Rozlach uchwałę absolutoryjną dla Zarządu Powiatu. Padało wiele pytań o losy Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Wiceprzewodniczący Jarosław Kleszczewski był oburzony wysokością zarobków dyrektora lecznicy Przemysława Zawadzkiego i jego zastępcy Ryszarda Burskiego. Przypominamy, że dług naszego szpitala wynosi 40 milionów złotych. Czy naprawdę jest się, z czego cieszyć?
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) „Kuponem szczęścia” 29 kwietnia podczas sesji Rady Powiatu Zawierciańskiego nazwał przewodniczący Adam Rozlach uchwałę absolutoryjną dla Zarządu Powiatu. Padało wiele pytań o losy Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Wiceprzewodniczący Jarosław Kleszczewski był oburzony wysokością zarobków dyrektora lecznicy Przemysława Zawadzkiego i jego zastępcy Ryszarda Burskiego. Przypominamy, że dług naszego szpitala wynosi 40 milionów złotych. Czy naprawdę jest się, z czego cieszyć?

 

ABSOLUTORIUM –GŁOSOWANIE TAJNE I POUFNE

- Możemy dzisiaj z uśmiechem odcinać kupon szczęścia – mówił tuż przed głosowaniem nad uchwałą absolutoryjną A. Rozlach. To optymistyczne zdanie wyraźnie wprowadziło radnych w dobry humor i ci udzielili absolutorium zarządowi.

 

Aż 18 radnych zagłosowało za tą uchwałą, a jedynie 5 wstrzymało się od głosu (Andrzej Herman, Anicetta Książek-Słomka, Tomasz Ślusarczyk, Grzegorz Konopka, Jarosław Kleszczewski). Choć głosowanie było „tajne” i polegało na wrzucaniu głosów do urny – po jego zakończeniu odczytano imiennie: kto i jak głosował.

 

W grudniu 2008 roku planowano, że dochody powiatu w 2009 roku wyniosą nieco ponad 98 milionów złotych, a wydatki ponad 124 miliony (wydatki bieżące miały stanowić około 86 milionów złotych). Oczywiście rzeczywistość okazała się inna.

 

- Pragnę zaznaczyć, że miniony rok budżetowy był trudny pod względem finansowania działalności powiatu, który uzyskał mniejsze, niż zakładano, dochody o kwotę ponad 2 milionów złotych. Taki stan jest przede wszystkim spowodowany nie uzyskaniem na poziomie planowanym wpływów z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych – tłumaczył zebranym starosta Ryszard Mach.

 

Również po stronie wydatków zakładana kwota uległa zmianie.

 

- Obserwując w ciągu roku tempo realizacji dochodów budżetowych przyjęto „ostry reżim” w zakresie wydawania publicznych złotówek. Wydatki bieżące wykonano w wysokości mniejszej niż planowano o 6 milionów złotych – informował Mach.

 

Jeśli chodzi o wydatki inwestycyjne te wyniosły ponad 15 milionów złotych (ponad 9 milionów stanowiły środki własne powiatu). 1 milion 334 tysiące złotych wyniosła dotacja z NPPDL na budowę drogi Żarnowiec-Chlina. Z innych ważnych wydatków na inwestycje należy wymienić dotację w wysokości prawie pół miliona złotych z WFOŚiGW w Katowicach na termomodernizację Przychodni Zdrowia przy ulicy Powstańców Śląskich w Zawierciu, Zespołu Szkół im. X. Dunikowskiego i Zespołu Szkół im. Hugona Kołłątaja. 838 tysiące złotych wydano na zakup aparatury diagnostycznej i wprowadzenie radiografii cyfrowej w zawierciańskim szpitalu (środki unijne). Ponad 3 miliony złotych pozyskał powiat z Unii Europejskiej i z budżetu państwa na realizację tzw. „miękkich projektów” (programy takie jak: „Lepszy start”, „Nowa jakość”, czy „Impuls dla biznesu”). W 2009 roku pozyskano także środki zewnętrzne, które będą wydawane w latach następnych. Łącznie jest to kwota około 70 milionów złotych. Pieniądze te będą wydane między innymi na scalanie gruntów, likwidację odpadów azbestowych w Ogrodzieńcu, rozbudowę Zespołu Szkół w Żarnowcu.

 

- W imieniu Zarządu Powiatu Zawierciańskiego serdecznie dziękuję gminom Pilica, Zawiercie i Żarnowiec za pomoc finansową. Natomiast wam, szanowni radni, składam wyrazy uznania za owocną współpracę, za troskę o celowe wydatkowanie publicznych środków, za dyspozycyjność i mobilność w sytuacjach, gdy zachodziła konieczność rozwiązywania nagłych problemów – powiedział na koniec starosta.

 

SZPITAL - ZADŁUŻENIE ROŚNIE

Miniony rok, to ciągłe problemy z sytuacją finansową szpitala. W tym właśnie okresie nasz powiat poręczył 10 milionów złotych kredytów zaciągniętych przez lecznicę i z własnych środków udzielił jej dwóch pożyczek o łącznej wysokości 600 tysięcy złotych. Nic dziwnego, że po raz kolejny sesję zdominowały pytania radnych o losy szpitala.

 

JAROSŁAW KLESZCZEWSKI: JAKI KONTRAKT MA BURSKI?

– Trudno żebyśmy my, jako radni dowiadywali się o warunkach zatrudnienia zastępcy dyrektora szpitala (Ryszard Burski – przyp. red.) z tytułów prasowych. Radni mają prawo znać warunki takiego zatrudnienia i warunki kontraktów menadżerskich. Kwoty podane w prasie są szokujące – mówił Jarosław Kleszczewski, który nawiązał do artykułu, jaki niedawno ukazał się w Kurierze Zawierciańskim. Ujawniliśmy wartość kontraktu Burskiego (350 tys. zł netto), ale szpital dotychczas odmawia podania szczegółów kontaktu: nie wiadomo nawet czy Burski dostanie (dostał?) całą kwotę, w ratach, jakie są warunki zerwania kontraktu?

 

Wiceprzewodniczący pytał czy kontrakt Burskiego reguluje także np. kwestię odszkodowania w przypadku ewentualnego zwolnienia.

 

- Minęło już parę miesięcy i w sprawie szpitala nic się nie dzieje. Nie złożono żadnej alternatywnej i nowej propozycji. Zadłużenie szpitala narasta, mamy już dwóch nowych dyrektorów i główną księgową. Kiedyś obudzimy się w sytuacji, gdy będzie bardzo źle – oburzał się Kleszczewski.

 

Radny przypomniał, że w myszkowskim szpitalu dyrektor naczelny zarobi miesięcznie około 6 tysięcy złotych, a jego zastępca około 5 tysięcy złotych. W zadłużonym zawierciańskim szpitalu dyrektor zarabia około 12 tysięcy złotych miesięcznie, a jego zastępca około 11 tysięcy złotych. Czy stać nas na taką rozrzutność? – pytał Kleszczewski.

 

Zawadzki starał się odpierać zarzuty wiceprzewodniczącego:

 

- Szpital w Myszkowie jest przykładem szpitala, który nie ma zadłużenia. Proszę spytać swoich kolegów radnych z powiatu myszkowskiego, kto doprowadził ten szpital do takiego stanu, w jakim jest teraz? Tylko proszę spytać radnych, a nie wczytywać się we wszystko, co wypisuje prasa. Skończy się to może jakimiś procesami z powództwa cywilnego – straszy Zawadzki.

 

CZEGO PICHETA ZAZDROŚCI ZAWADZKIEMU?

- Wojtek Picheta, dyrektor szpitala w Myszkowie, to mój kolega. On mi zazdrości zarobków, ale w cale nie zarabia tak mało jak mówi – zapewnia Przemysław Zawadzki.

 

Dyrektor jest oburzony doniesieniami prasowymi o zarobkach R. Burskiego. Jego zdaniem Burski to nie tylko fachowiec, ale także człowiek, który „rozumie specyfikę firmy działającej na rynku medycznym”.

 

- Kwota kontraktu podana przez prasę(pisaliśmy o ponad 349 tysiącach złotych – przyp. red.), to nie jest roczny kontrakt. To dużo ponad trzy lata – tłumaczy.

 

Zawadzki dodaje, że jest to kwota brutto.

 

KIEDY DYREKTOR SPOTKA SIĘ ZE ZWIĄZKAMI?

- Wszystkim nam zależy na tym, żeby program restrukturyzacji szpitala przynosił rezultaty. Chcemy, by ten plan był akceptowany przez całe społeczeństwo i przez załogę szpitala. Na ostatniej komisji zdrowia, której jestem członkiem, dostaliśmy pismo skierowane do dyrektora Zawadzkiego. Czy dyrektor szpitala zaplonował w swoim harmonogramie spotkania ze związkami zawodowymi? – pytał Henryk Gondek.

 

W poprawionym planie restrukturyzacji szpitala istnieje zapis o odprawach dla pracowników (210 tysięcy złotych). Choć zdaniem związków zawodowych redukcje personelu ciągle pogarszają jakość usług w szpitalu, to inaczej widzi ten problem dyrekcja lecznicy. Uzupełniony program naprawczy zakłada zwolnienie 65 pracowników. Również Marek Szczygłowski pytał, czy w związku z uzupełnionym planem P. Zawadzki przewiduje spotkanie ze związkami zawodowymi. Radny poruszył również temat „pozbywania się” przez Zawadzkiego sekretarek medycznych.

 

- Wiem, że pracy biurowej nikt nie lubi, ale jest ona regulowana prze odpowiednie przepisy. Szpital jest w fatalnej sytuacji finansowej. Podejmuję takie działania, do których mam upoważnienie i których nie muszę wpisywać do programu, natomiast spowodują one obniżenie kosztów funkcjonowania – tłumaczył P. Zawadzki, którego zdaniem lekarze są w stanie poradzić sobie bez sekretarek.

 

Dyrektor poinformował również, że spotkanie ze związkami zawodowymi zostało wyznaczone na piątek, 7 maja.

 

BAŚNIOWA I NIWECKA: ZAPOMNIANE DROGI POWIATOWE

Zbigniew Sałaciński wystąpił z wnioskiem do starosty o formalne wciągnięcie drogi Poręba-Żelisławice w stan dróg powiatowych. Jak podkreślił radny ulice te kiedyś znajdowały się w wykazie dróg powiatowych.

 

- Droga Poręba-Żelisławice na odcinku Baśniowa i Niwecka jest bardzo ważnym odcinkiem komunikacyjnym łączącym DK 78 z drogą wojewódzką 793. Łączy trzy powiaty: zawierciański, myszkowski i będziński – mówił Sałaciński.

 

Na stan dróg powiatowych (ponad 761 km) Poręba posiada zaledwie 11 km takich dróg.

 

Przedostatnia gmina w wykazie posiada ich trzy razy więcej. Natomiast najbogatszy w drogi powiatowe jest Żarnowiec, który ma ich  ma ich prawie 105 km.

 

Na swoje zapytanie Z. Sałaciński dostanie odpowiedź w formie pisemnej.

 

10 LAT, TO ZA MAŁO

Andrzej Herman interpelował w sprawie remontu drogi Grabiec – Kaszczor. Okoliczni mieszkańcy czekają 10 lat, by ulica ta została naprawiona. Niestety na to przyjdzie im jednak długo poczekać. Budżet powiatu nie jest w stanie udźwignąć tej „poważnej” inwestycji.

Monika Polak-Pałęga


ODCINAJĄC „KUPON SZCZĘŚCIA”

ODCINAJĄC „KUPON SZCZĘŚCIA”

ODCINAJĄC „KUPON SZCZĘŚCIA”

ODCINAJĄC „KUPON SZCZĘŚCIA”

ODCINAJĄC „KUPON SZCZĘŚCIA”

ODCINAJĄC „KUPON SZCZĘŚCIA”

ODCINAJĄC „KUPON SZCZĘŚCIA”

ODCINAJĄC „KUPON SZCZĘŚCIA”


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KingaTreść komentarza: Stanisław pisze po polsku jak autorzy ogłoszeń o spadku 🫢Data dodania komentarza: 16.05.2024, 07:06Źródło komentarza: MILIONY SPADKU LUB DAROWIZNY? TO ZWYKŁE OSZUSTWO!Autor komentarza: AngelaTreść komentarza: Spyra / jak już pisaliście ostatnio / to kłamca. Nic dodać nic ująć. Wybraliście go Sobie to teraz go macie na 5 lat. Brawo Porębianie.Data dodania komentarza: 13.05.2024, 14:52Źródło komentarza: Poręba, czyli polityka za zamkniętymi drzwiamiAutor komentarza: Ani Konar ani NemśTreść komentarza: Będzie zawierciański tuskostan. Polak i przed szkodą i po szkodzie głupi, już zapomnieli Mazura z PO. "Depisyzacja" ? Tylko że ona słuchała ludzi, dziś będziecie mieć kopalnię która zniszczy nam miasto, zielony ład budynkowy i grzewczy oraz wysokie rachunki i będziecie szczęśliwi.Data dodania komentarza: 10.05.2024, 10:21Źródło komentarza: W JUTRZEJSZYM WYDANIU PAPIEROWYM KURIERA: KONIEC PIS W POWIECIE ZAWIERCIAŃSKIM!Autor komentarza: StanisławTreść komentarza: Dzień dobry teraz zostałem naciognienty na darmowe kasę ale w porę ocknełem się i skontaktowałem się z Bankiem HSBC kturu miał mi przelać te darmowe okazało się że żadnej darowizny niema a dokumenty soł podrobione ale oszuści chcieli dalszych wpłat i tłumaczenie że ich placówka nie udostępniła wszystkich dokumentów do głównego bankuData dodania komentarza: 10.05.2024, 04:28Źródło komentarza: MILIONY SPADKU LUB DAROWIZNY? TO ZWYKŁE OSZUSTWO!Autor komentarza: ani pisTreść komentarza: głupia pisowska propaganda, i tyleData dodania komentarza: 08.05.2024, 14:33Źródło komentarza: Zielone światło dla ZawierciaAutor komentarza: brounTreść komentarza: Gaśnicowi wyznawcy wyszli ze swych onucowych pościeli i ujadają!Data dodania komentarza: 08.05.2024, 12:19Źródło komentarza: Zielone światło dla Zawiercia
Reklama
Reklama
Reklama