Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 maja 2024 12:27
Reklama

Żłobek w Koziegłowach ma być w kwietniu. Gmina zwiększa inwestycje w kanalizację

Jak w każdej gminie - ostatnie sesje to czas uchwał nad przyszłorocznym budżetem. Nad tym wątkiem pochylili się także radni z Koziegłów, 28 grudnia na Sesji Rady Gminy i Miasta. Burmistrz Jacek Ślęczka informował, że wszystkie zadania w gminie przewidziane na 2023 rok zostały wykonane. Ponadto w przyszłorocznym budżecie aż 40% środków zostanie przekazanych na inwestycje w mieście. Co warto jeszcze odnotować, gmina zdecydowała się przekazać 17 mln złotych na rozwój kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej. Co jeszcze działo się w trakcie sesji?
Podziel się
Oceń

Dofinansowanie na parafię w Koziegłówkach

W wieloletniej prognozie finansowej gminy znalazło się miejsce na przyznanie dotacji celowej na realizację inwestycji pn. “Zachowanie materialnego dziedzictwa kultury, rewitalizacja zabytkowej plebanii położonej w zespole kościoła i centrum miejscowości” dla parafii pw. św. Antoniego Padwy w Koziegłówkach. Na ten cel w 2024 roku przyznaje się dotację w wysokości 156 tys. złotych, natomiast w 2025 roku - 150 tys. złotych.

Prace nad żłobkiem idą pełną parą

W Koziegłowach prace inwestycyjne trwają cały czas. Jak podaje burmistrz miasta przebudowa drogi powiatowej (ul. Wolności) idzie zgodnie z założonym planem. Podobnie rzecz ma się z budową żłobka gminnego oraz przebudową budynku (przy ul. 3 Maja) na potrzeby usług społecznych. Przypomnijmy - całe zadanie to koszt w zaokrągleniu 17 mln złotych, z czego gmina uzyskał dofinansowanie w wysokości 9 mln 800 tys. złotych. Burmistrz Koziegłów informuje, że co piątek uczestniczy w radzie budowy i analizuje postępy prac. Ponadto planowany termin otwarcia żłobka (kwiecień 2024 roku) pozostaje jak na razie niezmieniony.

Solary i magazyny energii

W wygłoszonym sprawozdaniu z okresu prac między sesjami, burmistrz Jacek Ślęczka poruszył temat solarów. Złożył podziękowania pracownikom, jak i mieszkańcom gminy za realizację dodatkowego zadania, w związku z którym w krótkim okresie czasu gmina pozyskała całość dofinansowania na wykonanie i instalacje 150 instalacji solarnych.

-Przed nami kolejne wyznaniowa, kolejne projekty i zadania. Rozpoczęliśmy nabór, od wczoraj (27 grudnia) wniosków do magazynów energii i tutaj też drodzy państwo zachęcamy gorąco do analizy na temat potrzeb montażu takich urządzeń i składania wniosków, gdyż jak mowie nie chęci, nie okoliczności, a konieczność będzie weryfikowała zgodę, czy nie zgodę na postawienie takiego urządzenia -mówił burmistrz Koziegłów.

Na dzień dzisiejszy dofinansowanie na magazyny energii wynosi 85%. Burmistrz wyraził jednak nadzieję, że dzięki prowadzonym pracom dofinansowanie to uda zwiększyć się o 10%.

Lodówka Społeczna w Koziegłowach. Podobna stoi też w Myszkowie przy MDK

Jak informował w trakcie sesji burmistrz Koziegłów:

-Za urzędem miasta w Koziegłowach stoi zielona budka.

Budka, w której znajduje się lodówka oraz półki, w których każdy może zostawić przydatne do spożycia jedzenie i tym samym podzielić się nim z potrzebującymi. To, co pozostało nam w nadmiarze w domu wcale nie musimy wyrzucać do kosza i marnować - wystarczy włożyć do lodówki, z której to produkty spożywcze może zabrać każdy potrzebujący mieszkaniec gminy Koziegłowy. Lodówka powstała z inicjatywy Sołtyski Koclina Anny Szmal oraz Stowarzyszenia Silesia, a symboliczne oddanie jej do użytku odbyło się przed świętami Bożego Narodzenia.

Nagroda dla radnego z Koziegłów

Nagroda im. Karola Marki przyznawana jest przez zarząd województwa śląskiego, osobom zasłużonym na tle nauki i kultury, które w swych działaniach nawiązują do idei realizowanych przez patrona tego wyróżnienia. Nagroda przyznawana jest od czterdziestu lat, corocznie, maksymalnie trzem osobom z województwa śląskiego. W tym roku kapituła honorowa przyznała nagrodę radnemu z Koziegłów - Leonardowi Jagodzie.

-Leonard mnie nigdy nie przestanie zaskakiwać -mówiła na sesji przewodnicząca rady Joanna Kołodziejczyk.

Michalina Skwara


 

Nasz komentarz: Powietrze śmierdzi, ścieki do rzeki Nie tylko Koziegłowy

Gmina Koziegłowy zawsze się wyróżniała na tle innych, czasem pozytywnie, często negatywnie. Na początku lat 90-tych XX wieku to mieszkańcy tej gminy pierwsi docenili położenie przy drodze krajowej, wtedy „nr 1” i wykorzystując bogate złoża wód podziemnych, postawili na rozwój wytwórni wód. W Rzeniszowie powstała też pierwsza gminna oczyszczalnia ścieków, obejmująca Rzeniszów i Markowice. Chyba 2002 roku burmistrzem Koziegłów jest Jacek Ślęczka. Mieszkańców może oczywiście cieszyć, że w wyborczym 2024 roku gmina przeznacza 17 mln na kanalizację i wodociągi. Choć ciekawe, w jakich proporcjach. Od 1991 roku, gdy powstały samorządowe gminy, w gminie Koziegłowy niewiele się zmieniło. Kanalizacja jest w Rzeniszowie, Markowicach, Postępie… I to już chyba koniec. W Koziegłowach jest oczyszczalnia ścieków, kawałek kolektora ściekowego w drodze wojewódzkiej. Coś jeszcze? Jeżeli tak, to niewiele. W zakresie posiadania kanalizacji ściekowej gmina Koziegłowy jest zapóźniona o co najmniej 20 lat.

Drugi problem jaki chcę poruszyć, jest bardziej uniwersalny, choć i tu gmina Koziegłowy, zwłaszcza same Koziegłowy są niechlubnym przykładem. Choć przybywa instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, to w niewielkim stopniu zmienia się jakość powietrza którym oddychamy. W moim prywatnym, subiektywnym rankingu miasteczek, gdzie powietrze najbardziej śmierdzi Koziegłowy są na podium. Powietrze bardziej śmierdzi chyba tylko w Siewierzu, wysoko notuję Żarki, i centrum Żarek Letniska. Budujemy drogi i wiadukty, a nawet ścieżki rowerowe, a zabija nas powietrze, którym oddychamy. Po nowej drodze w lepszym stylu i szybciej karawan wywiedzie nas na cmentarz. To tak na początek roku, w nowej rzeczywistości, gdy PiS został odsunięty od władzy w Polsce, prowokacyjnie do przemyślenia co jest wyciu ważne. W roku 2024 czekają nas, już w kwietniu, wybory samorządowe. Wybierzemy radnych, wójtów i burmistrzów. Niedługo później posłów do Parlamentu Europejskiego. Niektórzy są w tym drugim już od kilku kadencji, a kanalizacji i czystego powietrza w Koziegłowach jak nie było, tak nie ma.

Jarosław Mazanek

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ani Konar ani NemśTreść komentarza: Niepochlebne komentarze usuwacie, co funkcjonariusze medialni ?Data dodania komentarza: 07.05.2024, 18:40Źródło komentarza: Zielone światło dla ZawierciaAutor komentarza: Ani Konar ani NemśTreść komentarza: Czego się spodziewać po pracownicy Tuska ? Niczego lepszego ! To kiedy kopalnia i zrobienie drugiej Trzebini ? Albo pytanie gdzie będziemy "gościć" lekarzy i inżynierów w Zawierciu ? Głupie ? Przekonacie się !Data dodania komentarza: 07.05.2024, 14:02Źródło komentarza: Zielone światło dla ZawierciaAutor komentarza: rafałTreść komentarza: Wreszcie jakaś diabelska muzyka a nie tylko umca umca ;) I w ogóle nie widać było weteranów tylko młodzież!Data dodania komentarza: 05.05.2024, 07:52Źródło komentarza: Zawiercie Metal Attack vol.1 - Metal w Zawierciu ponownie zagościłAutor komentarza: MiroTreść komentarza: Hej "Ormowiec", nie pij tyle bo to źle wpływa na proces myślowy. Z twojego bełkotu nic nie można zrozumieć...Data dodania komentarza: 02.05.2024, 11:00Źródło komentarza: Majówka w Powiecie ZawierciańskimAutor komentarza: OrmowiecTreść komentarza: Zapraszam wszystkich ekologicznych i gawędziarzy o jej ochronie za Zdów ul Borową. Jak skończy się Szrutowa droga powiatu Zawiercie , zacznie myszkowski asfalt, zobaczycie w lesie armagedon.Data dodania komentarza: 01.05.2024, 07:14Źródło komentarza: Majówka w Powiecie ZawierciańskimAutor komentarza: Taki obiektywizm ?Treść komentarza: Z kretesem ? 56% do 44% to z kretesem ? Czyli kandydat Dziuba z PO w Będzinie też z kretesem przegrał z Komoniewskim ( Lewica) 55% do 45% ?Data dodania komentarza: 28.04.2024, 07:56Źródło komentarza: Jak dziennikarz Kuriera nie został członkiem RN w wodociągach
Reklama
Reklama
Reklama