Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 07:44

Walka z chorobami cywilizacyjnymi

Schorzenia układu pokarmowego pojawiają się w najmniej spodziewanym momencie. Czego są one wynikiem? M.in. nieprawidłowego planu żywieniowego. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że w tak łatwo dostępnych produktach spożywczych, obecne jest tyle chemii.
  • 30.06.2022 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Walka z chorobami cywilizacyjnymi

To właśnie ona ma wpływ na to, w jakiej zlej kondycji jest układ pokarmowy. Czas więc na to, aby temu przeciwdziałać. Jak również chorobom cywilizacyjnym. Pomocna w tym może okazać się dieta bogatoresztkowa i wysokoresztkowa. Na czym ona dokładnie polega?

Duża zawartość błonnika

Można spotkać się z wieloma poleceniami, jeżeli chodzi o ten system odżywiania. Dlaczego? Ponieważ bogata w dużą ilość błonnika, może pełnić nawet funkcje lecznicze. Tego rodzaju dieta polecana jest w szczególności osobom, jakie narażone są na takie choroby, jak miażdżyca, cukrzyca, a nawet nowotwory. Tzn. każdy może mieć z nimi do czynienia, ale mówi się o grupie pacjentów wysokiego ryzyka, gdzie takie przypadki medyczne często się pojawiają.

Dla kogo?

Dieta bogatoresztkowa i wysokoresztkowa polecana jest w szczególności tym osobom, jakie na co dzień odczuwają dolegliwości związane z zaparciami, wzdęciami, nadwagą, osłabioną odpornością. Warto również o niej pomyśleć, jeżeli ktoś ma takie problemy, jak uchyłki jelita grubego, problemy z trawieniem, spowolnioną przemianą materii. Nie można jednak zapomnieć o tym, że przejście na tego typu dietę powinno zostać skonsultowane z lekarzem prowadzącym - w szczególności, jeżeli ktoś na co dzień ma do czynienia z chorobami przewlekłymi.

Dozwolone produkty spożywcze

Osoby, które postanawiają wykorzystać dietę bogatoresztkową i wysokoresztkową, na swoich talerzach mogą znaleźć takie produkty spożywcze, jak: gotowane ziemniaki, warzywa, owoce, chude mięso i ryby, płatki owsiane, pieczywo razowe, żytnie i mieszane, kaszę gryczaną, jęczmienną, czy też jaglana. Dozwolone są również białka jaj, twaróg, kefiry, mleko oraz jogurty. Wszystkie te produkty, gdzie można znaleźć dużą ilość zdrowego białka, który pomaga m.in. w przyspieszeniu metabolizmu. Jeżeli chodzi o napoje, to można pozwolić sobie na niesłodzone warzywne i owocowe soki, słabą herbatę, czy też napary ziołowe i zbożową kawę.

O czym należy pamiętać?

Ot, chociażby o tym, że kasze i ryże nie powinny być zbyt długo gotowane. Zalecane jest pozostawienie ich w formie al dente. Należy również stawiać na chude mięso. Najlepiej, jeżeli zostanie ono ugotowane lub duszone. Należy unikać na wszelkie sposoby smażenia. Dieta bogatoresztkowa i wysokoresztkowa wskazuje na spożycie czterech posiłków - co trzy lub cztery godziny. Nie można zapominać o tym, aby pomiędzy posiłkami spożywać duże ilości wody. Szacuje się, że taka minimalna ilość to dwa litry wody - niezależnie od tego, z jaką dokładnie dietą ma się do czynienia. Spożycie wody pomaga w uniknięciu zaparć. Ciężko na początku będzie przyzwyczaić się do zmian, jakie oferuje taki plan żywieniowy, ale nie można zapomnieć o tym, że robi się to dla własnego dobra, aby układ pokarmowy utrzymać w dobrej kondycji.

--- Artykuł sponsorowany ---