Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 06:37
Przeczytaj!

Kredyt konsumpcyjny – czym jest i kto może skorzystać z tego rozwiązania?

Kredyt konsumpcyjny to produkt bankowy, dzięki któremu kredytobiorca może sfinansować swoje aktualne potrzeby. Może to być zarówno zakup samochodu, remont mieszkania, jak i szkolne zakupy dla dzieci. Ta dowolność oznacza to, że nie trzeba podawać bankowi celu kredytu, a ten nie ingeruje w to, na co pieniądze zostaną przeznaczone. Dowiedz się, jakie są warunki otrzymania takiego kredytu i kto może z niego skorzystać.
  • 27.06.2022 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Kredyt konsumpcyjny – czym jest i kto może skorzystać z tego rozwiązania?

Kredyt konsumpcyjny – czym się charakteryzuje?

 

Kredyt konsumpcyjny jest rozwiązaniem pozwalającym na sfinansowanie dowolnych potrzeb kredytobiorcy. To popularny i szeroko dostępny produkt bankowy. Kredyty tego typu wyróżnia:

  • swobodne dysponowanie pożyczonymi pieniędzmi – bank nie ingeruje w to, na co je przeznaczysz i nie ma prawa żądać faktur czy umów,

  • przeznaczenie – kredyty konsumpcyjne są skierowane do osób fizycznych, nie mogą być więc bezpośrednio przeznaczone na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej,

  • konieczność poddania się ocenie zdolności kredytowej – nawet przy niewielkich kwotach bank będzie ją weryfikował, choć oczywiście nie tak, jak w przypadku hipotek,

  • zabezpieczenie – w przypadku takiej pożyczki jako zabezpieczenie wystarczą dochody kredytobiorcy, a nie na przykład nieruchomość.

Jak wskazuje nazwa kredytu, jest on przeznaczony na konsumpcję dóbr i usług. Możesz zatem wyremontować za te pieniądze łazienkę, ale i wyjechać w podróż dookoła świata.

 

Kredyt konsumpcyjny – rodzaje

 

Kredyt konsumpcyjny może występować w postaci bezgotówkowej oraz gotówkowej. W pierwszym przypadku nie otrzymujesz pieniędzy na swoje konto. Bank przelewa je natomiast na konto sprzedawcy, u którego zakupiłeś produkty lub usługi. Druga opcja to kredyt gotówkowy – zdecydowanie bardziej popularny. Otrzymujesz po prostu umówioną z bankiem kwotę na swoje konto i sam dysponujesz całą sumą. Jest to komfortowe, bo jeśli zmienisz zdanie co do przeznaczenia pożyczonych pieniędzy, nic się nie stanie.

Istnieje kilka rodzajów kredytów konsumpcyjnych:

  • kredyt ratalny, polegający na sfinansowania zakupu bieżących potrzeb (najczęściej jest to sprzęt RTV AGD); procedury są bardzo uproszczone, wniosek często można wysłać przez sklep wprost do banku

  • kredyt na rachunku bieżącym – tak zwany debet; saldo rachunku może być ujemne, ale każdy wpływ na konto pokrywa ten minus,

  • kredyt studencki, czyli pożyczki przeznaczona dla osób uczących się, pozwalająca na opłacenie wydatków związanych z nauką; najczęściej ten rodzaj kredytów jest bardzo korzystny, a spłacanie rat bywa odroczone nawet o kilka lat.

Kto może skorzystać z kredytu konsumpcyjnego?

 

Z takiego rodzaju kredytu może skorzystać naprawdę wiele osób. Jest tak popularny, ponieważ bardzo sprawnie i szybko otrzymuje się pieniądze, a dodatkowo nie wiąże się on ze skomplikowanymi i trudnymi formalnościami. O kredyt konsumpcyjny mogą ubiegać się pełnoletnie osoby fizyczne, które nie planują przeznaczyć pożyczonych środków na cele związane z działalnością gospodarczą. Osoba starająca się o kredyt musi również przedstawić bankowi zaświadczenie o dochodach, by uwiarygodnić swoją wypłacalność.

Ofert kredytów konsumpcyjnych jest bardzo dużo i nietrudno jest się pogubić w możliwościach. Ułatwieniem są internetowe porównywarki. Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt gotówkowy, sprawdź przy ich pomocy, który bank ma najkorzystniejszą propozycję.

--- Artykuł sponsorowany ---