Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 01:18

Surowce do produkcji świec – jak je dzielimy?

Świece towarzyszą człowiekowi niemalże od jego początków. Choć z upływem wieków zmieniała się ich forma oraz sposób wytwarzania, to wciąż pełnią one bardzo ważną rolę. Jakie surowce są niezbędne do ich produkcji?
  • 03.08.2020 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Surowce do produkcji świec – jak je dzielimy?

Świeca – jak ewoluowała?

Najstarsze wzmianki dotyczące świec sięgają nawet pięć tysięcy lat wstecz! Informacje te są jednak na tyle szczątkowe, że uniemożliwiają nam określenie twórcy świec czy ich pochodzenia. Znacznie więcej informacji możemy uzyskać z historii Egipcjan. Do oświetlania wykorzystywali oni bowiem patyki, które zanurzano w tłuszczu zwierzęcym. Stąd właśnie teoria, że świeca pochodzi najprawdopodobniej od półpochodni. Wynalazek Egipcjan nie miał jednak knota, co w wersji Rzymian miało już miejsce. Oba wytwory były jednak od siebie różne. Rzymianie zanurzali zrolowany papirus w wosku pszczelim lub rozpuszczonym łoju. Dlatego właśnie przypisuje się im stworzenie pierwszej tradycyjnej świecy. Do oświetlania wykorzystywali także len oblany woskiem i smołą. Możliwości było więc naprawdę dużo.

Surowce do produkcji świec – co stosuje się obecnie?

W Polsce bardzo popularne w XVI wieku były świece łojowe z knotem wykonanym z liścia firletki. Aby móc produkować je, należało uzyskać od króla przywilej. Kolejne ewolucje w tym zakresie nastąpiły po odkryciu spermacetu. Substancja ta jest pozyskiwana z głowy kaszalota. Ten wosk jest znacznie trwalszy od łojowego i nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Współczesne wersje świecy to z kolei zasługa rewolucji przemysłowej. Wynaleziono wówczas stearynę, czyli mieszaninę kwasów palmitynowego i stearynowego. Substancje te pozyskuje się z tłuszczów roślinnych i zwierzęcych. Polscy producenci chętnie uzyskują go również z oleju palmowego. Stearyna jest substancją o bardzo szerokim zastosowaniu. Nie tylko sprawdza się do produkcji świec, ale również sięgają po nie takie branże jak kosmetyczna, czy spożywcza. Stearyna znajduje także zastosowanie przy produkcji uszczelek oraz opon. Innym surowcem do produkcji świec jest parafina. Substancja jest pochodzenia chemicznego. Pozyskuje się ją z ropy naftowej, a także frakcji smół wytlewnych z węgla brunatnego. Przemysł korzysta z parafiny pod trzema różnymi postaciami.

Surowce do produkcji świec – parafina

Płynna parafina jest surowcem pożądanym przez branże kosmetyczną i farmaceutyczną. Znajduje bowiem zastosowanie w preparatach do pielęgnacji ciała. Parafina miękka i twarda natomiast jest wykorzystywana do produkcji świec. Może także być dodawana do past połyskowych, czy jako środek do konserwacji serów. Nie możemy również zapominać o tym, że parafina jest także dobrym izolatorem. Jak widać, surowce do produkcji świec są różnorodne i stosuje się je w różnych gałęziach przemysłu. Producenci dokładają wszelkich starań, by pozyskiwać je od sprawdzonych dystrybutorów. Dlatego sprawdzają, czy dana firma posiada europejskie certyfikaty jakości. Jedna z nich jest dostępna pod tym linkiem https://oqema.pl/produkty/branza-kosmetyczna/. Obecnie branża wykorzystuje woski do świec zalewanych i prasowanych. Jakość surowców ma też znaczenie ze względu na to, że wpływa na poziom czystości produktu końcowego.

Materiał zewnętrzny