W RYCZOWIE – KOLONII WYTYCZONO ŚCIEŻKĘ HISTORYCZNĄ O TEMATYCE „WIELKIEJ WOJNY” Z 1914 ROKU

  • 20.09.2022, 14:02 (aktualizacja 20.09.2022, 14:08)
  • Damian Liszczyk
W RYCZOWIE – KOLONII WYTYCZONO ŚCIEŻKĘ HISTORYCZNĄ O TEMATYCE „WIELKIEJ… Damian Liszczyk

Podziel się:

Oceń:

(Ryczów-Kolonia, gm. Ogrodzieniec) Z inicjatywy członków Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy RP, Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej oraz sołtysa Ryczowa w Ryczowie-Kolonii (gm. Ogrodzieniec) wytyczono ścieżkę edukacji historycznej o tematyce „Wielkiej Wojny” z okresu 1914 roku.

W dniu 3 czerwca 2022 roku prezes Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej Maciej Świderski, członek Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy RP plut. rez. Damian Liszczyk oraz sołtys Ryczowa Leszek Janus wytyczyli ścieżkę edukacji historycznej w Czarnym Lesie przy niebieskim szlaku turystycznym w Ryczowie - Kolonii. Ścieżka zawiera trwałe ślady historii zawarte w rzeźbie terenu w postaci m.in. dołków strzeleckich. Na ścieżce znajduje się również mogiła wojenna z 1914 roku. Są to miejsca dokumentacyjne, świadcząc o zmaganiach bitewnych prowadzonych między armiami austro-węgierskimi a rosyjskimi, na przełomie listopada i grudnia 1914 roku w czasie I wojny światowej nazywanej również „Wielką Wojną”.
Na ziemi ryczowskiej zmagania wojenne były określone jako „Wielka Batalia pod Pilicą”. Na ścieżce zamontowano tabliczki kierunkowe oraz informacyjne. Wspomnieć należy, że podobna ścieżka edukacji historycznej jest również w Woli Kocikowej (gm. Pilica), która zawiera dołki strzeleckie, okopy strzeleckie (z oryginalnymi ziemnymi przedpiersiami okopów) oraz mogiłę wojenną z 1914 roku.
Tekst oraz zdjęcia: Damian Liszczyk

Damian Liszczyk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe