Gmina z kredytem na lata

  • 19.09.2022, 18:00
  • Sebastian Michalak
Gmina z kredytem na lata

Podziel się:

Oceń:

(Gmina Łazy) Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Łazach 18 sierpnia radni podjęli szereg uchwał. Wybrano też nowego przewodniczącego Rady, którym został Dariusz Tabas.

3,9 MILIONA KREDYTU
Jedna z podjętych przez radnych uchwał dotyczyła zaciągnięcia przez Gminę kredytu długoterminowego w wysokości 3,9 mln zł na z przeznaczeniem na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu gminy za rok 2022 w wysokości 3,7 mln zł i spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań w wysokości 139,9 tys. zł. Zgodnie z treścią uchwały spłata kredytu wraz z należnymi odsetkami, z dochodów własnych samorządu, ma nastąpić w latach 2023-2030.
To, że Gmina podejmie uchwałę w kwestii zaciągnięcia dużego kredytu, było wiadome już wcześniej, gdy przyjmowano uchwałę budżetową, czyli w grudniu minionego roku.
Uchwała w sprawie zaciągnięcia kredytu została przyjęta 10 głosami „za”. Były też 3 głosy „wstrzymujące się” i 1 głos „przeciw” (radnej Renaty Supernak). 
Inna podjęta uchwała dotyczyła zaakceptowania radnych, którzy będą stanowić zespół, który zaopiniuje kandydatów na ławników do Sądu Okręgowego w Sosnowcu. Krótko mówiąc, zespół będą tworzyć radni Zenon Głąb, Dariusz Tabas i Antoni Flak.
Sąd Okręgowy w Sosnowcu rozpoczął swoją działalność w kwietniu bieżącego roku. Jak powszechnie informowano, powstał po to, by przyspieszyć funkcjonowanie sądów w województwie. 
W Sądzie Okręgowym w Sosnowcu znajduje się między innymi Wydział Pracy, który będzie rozstrzygać, rzecz jasna, spory pracownicze, a postępowania te muszą się toczyć z udziałem ławników. Wspomniany zespół radnych zaopiniuje kandydatów na nich, po czym dokonany zostanie ich wybór. 


GMINA PRZEJMIE PRZYSTANKI PRZY DRODZE WOJEWÓDZIEJ
Uchwały w sprawie zespołów, które wystawią opinie o kandydatach na ławników, zostały też przyjęte w ostatnim czasie w innych gminach: na przykład w Porębie. Również w innych gminach podjęte zostały uchwały, które dotyczyły zarządzania przystankami w ciągu dróg wojewódzkich. Uchwałę taką przyjęto też w Łazach. W związku z powyższym gmina stała się podmiotem, który będzie odpowiedzialny za zarządzanie przystankami zlokalizowanymi we wspomnianych drogach. 
Jeszcze w czerwcu Sejmik Województwa Śląskiego podjął uchwałę, mówiącą, że gminy będą mogły zająć się sprawą przystanków, jeśli wyrażą taką chęć. Poza Gminą Łazy, jeśli chodzi o powiat zawierciański, wyraziły ją jeszcze Gminy Kroczyce, Irządze, Ogrodzieniec, Pilica, Szczekociny, Włodowice i Zawiercie. Gminy, które przejmą zadanie własne Województwa, będą miały możliwość pobierać opłaty za korzystanie przez operatorów i przewoźników z przystanków komunikacyjnych.
Radni przyjęli też uchwałę w sprawie określenia średniej ceny jednostki paliwa w następnym roku szkolnym, aby móc ustalić zwrot pieniędzy dla rodziców dzieci niepełnosprawnych. Podjęcie uchwały było konieczne, ponieważ średnia cena paliwa jest brana pod uwagę przy wyliczeniu kwoty zwrotu rodzicom kosztów przewozu dzieci niepełnosprawnych do szkół, jeżeli to rodzice właśnie odpowiadają za ich dowóz. I tak ceny paliw na rok szkolny 2022/23 ustalono w następujących wysokościach za 1 litr: olej napędowy – 7,47 zł, benzyna – 7,21 zł, a LPG – 3,20 zł. W poprzednim roku było to: olej napędowy – 5,38 zł, benzyna bezołowiowa – 5,70 zł, a LPG – 2,69 zł.
W celu ustalenia średnich cen wzięto pod uwagę ceny paliw, które występowały na stacjach w Gminie między 25 lipca a 5 sierpnia.

NOWY PRZEWODNICZĄCY
Poza tym na sesji wybrano też nowego przewodniczącego Rady, którym został dotychczasowy wiceprzewodniczący, a więc Dariusz Tabas. Wybór był konieczny, gdyż Anna Staniaszek, czyli radna, która do tej pory pełniła funkcję przewodniczącej  musiała zrezygnować ze stanowiska. A stało się tak, bo radna Staniaszek została wybrana w czerwcu na nową dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Łazach, a żaden radny nie może być i radnym i dyrektorem szkoły podlegającej pod gminę. 
Dariusz Tabas był jedynym kandydatem, który został zgłoszony na przewodniczącego. Kandydatów mogli zgłaszać sami radni. Kandydaturę radnego Tabasa wystosowała radna Staniaszek. Następnie głosowano, czy radny Tabas powinien zostać nowym przewodniczącym Rady. Ogólnie rzecz biorąc, w głosowaniu wzięło udział 13 radnych i było 12 głosów „za”, a 1 głos był nieważny. 
W świetle prawa przewodniczący Rady zarówno organizuje pracę Rady i prowadzi jej obrady, jak i jest upoważniony do jej reprezentowania na zewnątrz.
W związku z nową funkcją radny Tabas będzie uzyskiwał wyższą dietę. Najwyższą spośród radnych - wynoszącą 3059 zł. Dotąd, jako wiceprzewodniczący, otrzymywał 2415 zł. Zwykły radny dostaje miesięcznie 2093 zł. Powyższe stawki są następstwem podwyżek dla samorządowców, które weszły w życie w całej Polsce w zeszłym roku.
Sebastian Michalak

Sebastian Michalak

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe