SĄD ŁAGODNY DLA KSIĘŻY PEDOFILI

  • 19.09.2022, 07:00
  • Jarosław Mazanek
SĄD ŁAGODNY DLA KSIĘŻY PEDOFILI Ksiądz Marek P. został skazany za przestępstwa pedofilskie. Nieprawomocny wyrok zapadł 28-02-2022 przed Sądem Rejonowym w Myszkowie

Podziel się:

Oceń:

Wiosną 2022 roku pisaliśmy o zakończeniu się dwóch procesów karnych księży oskarżanych o przestępstwa pedofilskie i wykorzystywanie seksualne małoletnich. W artykule „Tylko dwa lata w zawieszeniu dla księdza pedofila”, pisaliśmy o łagodnym wyroku dla byłego już proboszcza parafii w Gorzkowie (gmina Niegowa) Bogumiła K., oskarżonego o molestowanie ministranta w latach 2009-11. Ten wyrok, wtedy nieprawomocny, zapadł 18 lutego 2022. Jeszcze w lutym wyrok usłyszał drugi ksiądz Michał P., oskarżony o seksualne wykorzystywanie 13-latki, swojej parafianki w Koniecpolu. W obu sprawach zapadły wyroki najniższe z możliwych: 2 lata z zawieszeniem wykonania kary na 5 lat. Proces karny byłego proboszcza z Gorzkowa już się zakończył prawomocnym skazaniem. Sąd Okręgowy w Częstochowie 28 czerwca 2022 utrzymał w mocy wyrok z Myszkowa, nie zmieniając kary głównej, czyli 2 lat pozbawienia wolności z zawieszeniem wykonania kary na okres 5 lat. Dodatkowo jeszcze łagodząc skutki finansowe wyroku. Grzywnę nałożoną na oskarżonego zmniejszono z 8 do 4 tysięcy złotych.

ten artykuł ukazał się w KZ nr 34/202022 z 26-08-2022:

2/5 jak z Gorzkowem. Wyrok dla wikarego z Koniecpola niemal identyczny
Niski wyrok otrzymał też wikary z Koniecpola, któremu Prokuratura Rejonowa w Myszkowie stawiała zarzuty seksu z 13 -latką. Do wielokrotnego współżycia -jak czyn opisywała prokuratura miało dochodzić w 2013 roku, gdy dziś dorosła kobieta miała 13 lat. Sąd Rejonowy w Myszkowie 28 lutego 2022, wydał wyrok skazujący, uznając winę oskarżonego Michała P., ale -inaczej niż chciała prokuratura- wobec oskarżonego nie orzeczono kary bezwzględnego więzienia. Michał P. usłyszał wyrok 2 lat pozbawienia wolności z zawieszeniem wykonania kary na okres 5 lat. Wobec oskarżonego orzeczona też została kara 7,5 tys. zł grzywny, trzyletni zakaz zbliżania się do poszkodowanej i obowiązek zapłaty dla niej kwoty 10 tysięcy zł zadośćuczynienia. W okresie odbywania kary (5 lat) będzie też pod dozorem kuratora sądowego. Niestety uzasadnienie wyroku  nie jest jawne. 
Od tego wyroku -jak informuje nas Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie prokurator Tomasz Ozimek, wniesiona została apelacja prokuratury: -Sąd uznał winę oskarżonego, ale Prokuratura Rejonowa w Myszkowie wnioskowała w tym procesie o karę 3 lat bezwzględnego pozbawienia wolności. Wyrok 2 lat z zawieszeniem wykonania kary na okres 5 lat uznajemy za niewspółmiernie niski, stąd wniesiona przez nas apelacja. Proces apelacyjny już się rozpoczął, ale wydanie wyroku zostało przez Sąd Okręgowy w Częstochowie odroczone bez wyznaczenia na dzień dzisiejszy terminu rozprawy. 
O finale  tej sprawy poinformujemy gdy Sąd Okręgowy w Częstochowie wyda wyrok prawomocny. 

Jarosław Mazanek

Zdjęcia (7)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe