Burmistrz z dobrym samopoczuciem. Mimo zarzutów mieszkańców Bonowic, że nie ostrzegł ich o zagrożeniu związanym z odpadami

  • 29.08.2022, 16:21
  • Sebastian Michalak
Burmistrz z dobrym samopoczuciem. Mimo zarzutów mieszkańców Bonowic, że…

Podziel się:

Oceń:

(Gmina Szczekociny) Na sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 28 czerwca, radni jednogłośnie „za”, czyli przy 14 głosach udzielili burmistrzowi Jackowi Lipie wotum zaufania oraz absolutorium. Nikt z radnych nie zająknął się nawet nad najbardziej palącym problemem mieszkańców Bonowic, którzy zarzucają burmistrzowi Lipie, że nie ostrzegł ich jak groźne mogą być odpady zakopane w ich miejscowości.

JAKI BYŁ MINIONY ROK?
Podstawę do przyznanie burmistrzowi wotum zaufania stanowił Raport o stanie Gminy za ubiegły rok, czyli dokument, w którym burmistrz podsumował realizację polityk, programów i strategii Gminy. Napisanie raportu było obowiązkowe, a sam dokument był dostępny – i wciąż takowym pozostaje - do wglądu radnych, a także mieszkańców. 
Zgodnie z odpowiednią ustawą, w związku z raportem przewidziana została do odbycia debata, w której mogli wziąć udział – poza radnymi – również mieszańcy. Dany mieszkaniec musiał jednak wpierw zebrać określoną odpowiednią ustawą liczbę podpisów – co najmniej 20! Nikt tego wszakże nie zrobił, więc poza burmistrzem i 1 radną nikt inny nie zabrał głosu.
Jacek Lipa powiedział: - Rok 2021 był rokiem przełomowym. W mojej ocenie najlepszym w historii naszego samorządu od 1989 roku. Był rokiem ogromnych inwestycji. Udało się nam wydatkować na inwestycję niebagatelną kwotę w wysokości 16,8 mln zł. Jest to wielka kwota. Ciągle mam jednak niedosyt, bo niedosyt mają nasi mieszkańcy. Wiele przed nami. Bardzo optymistycznie patrzę wszak w przyszłość. Nie boję się wyzwań. Lubię te zadania, które są skomplikowane, ale wiem, że nie wygram z pandemią, i wiem, że nie wygram z inflacją. Rok 2021 to rok bardzo dobry, jeśli chodzi o wykonanie budżetu. Zamknęliśmy go kwotą przekraczającą 50 mln zł. 
Ponadto burmistrz mówił o tym, że w Gminie udało się wzmocnić współpracę z organizacjami pozarządowymi czy poprawić opiekę nad osobami starszymi. Mówił też o tym, że finanse samorządu są niezagrożone. Powiedział, że majątek Gminy przekracza 116 mln zł, podczas gdy został burmistrzem było to 77 mln. Oprócz tego J. Lipa oznajmił, że udało się skomunalizować 94 działki, a gmina więcej minia kupuje niż sprzedaje. Dodał jednocześnie, że szczekociński samorząd wyludnia się, i że na 31 grudnia zeszłego roku liczba jego mieszkańców wynosiła 7574 osoby i była niższa o 97 względem roku 2020. Burmistrz zapowiedział, że w przyszłorocznym budżecie Gminy chciałby przystąpić do uzbrajania terenów pod inwestycje: terenów przy planowanej do wybudowania obwodnicy. 
Radna Teresa Niechciał zapytała burmistrza o sprawy administracyjne. Zwróciła uwagę na to, że w styczniu 2021 roku zatrudnienie w Urzędzie Miasta i Gminy wynosiło 57 osób, a w grudniu 54 osoby. Spytała, czy stan zatrudnienia zmniejsza się również w bieżącym roku. Radna zaznaczyła też, że Raport został przygotowany w sposób merytoryczny oraz zachęciła wszystkich mieszkańców do zapoznania się z jego treścią.
Burmistrz odpowiedział radnej Niechciał, że tendencja dotycząca coraz to mniejszej liczby pracowników w Urzędzie utrzymuje się. Dodał, iż po to by zmniejszać koszty, przy czym zaznaczył, że dalsze działania tego typu mogą powodować nieskuteczność w działaniu pracowników, bo mogą się oni przepracowywać. 

ROK 2022 TRUDNIEJSZY
Dochody budżety wykonano w ubiegłym roku w kwocie 54,6 mln zł, a wydatki 52,4 mln zł. Zadłużenie Gminy wyniosło zaś na koniec roku 8,5 mln zł. 
Już po uzyskaniu i wotum zaufania i absolutorium Przewodnicząca Rady pogratulowała burmistrzowi wyników głosowań i wręczyła mu kwiaty. Jacek Lipa powiedział, że jest bardzo wzruszony i dedykował absolutorium żonie i synowi. Podziękował też swoim pracownikom, a także radnym. 
- Rok 2022 jest pierwszym rokiem, gdy nasza sytuacja ulega troszkę pogorszeniu, gdzie musimy szukać oszczędności w sprawach, w których tych oszczędności szukać nie powinniśmy. Wiele inicjatyw, które są jeszcze przed nami, musi poczekać. Wiem jedno: przyszłość dla naszego samorządu jest dobra, bo postawiliśmy na dobre partnerstwo, na dobrą współpracę – powiedział burmistrz. 

WYŻSZE STAWKI DLA DRUHÓW OSP
Poza tym na sesji przyjęto kilka innych uchwał. Między innymi uchwałę, która ustaliła nowy, wyższy ekwiwalent dla strażaków z ochotniczych straży pożarnych, jaki będą oni odtąd uzyskiwać za udział w akcjach ratowniczych oraz szkoleniach lub ćwiczeniach. I tak za każdą rozpoczętą godzinę akcji będzie to 16 zł, a za szkolenie bądź ćwiczenie 5 zł. 
Burmistrz: - Jest to - choć nieznacznie- najwyższy ekwiwalent w całym powiecie zawierciańskim. Mamy zabezpieczone środki, by tę zmianę wprowadzić. Mam wielki szacunek do służb mundurowych. Udział druhów w akcjach ratowniczych i tak rozjeżdża się z minimalną stawką za 1 godzinę roboczą w jakimkolwiek przedsiębiorstwie, bo jest to ponad 24 zł. Do tej pory stawka za akcję w naszej gminie wynosiła 8 zł. 
Komunikacja autobusowa wspólnie z Lelowem i gminą Irządze
Ponadto przyjęto uchwałę intencyjną w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia pomiędzy Gminą Szczekociny, a Gminą Lelów oraz Gminą Irządze w zakresie organizacji publicznego transportu publicznego w 2023 roku. Tym samym Gmina Szczekociny miałaby zostać w przyszłym roku organizatorem transportu na 3 liniach komunikacyjnych: 

Szczekociny – Tęgobórz – Siedliska – Nakło – Witów – Paulinów – Biała Wielka – Lelów – Biała Wielka – Paulinów – Witów – Nakło – Siedliska – Tęgobórz – Szczekociny;
Szczekociny – Drużykowa – Rędziny – Starzyny – Wólka Starzyńska – Brzostek – Przyłęk Nakło – Siedliska – Małachów – Tęgobórz – Szczekociny;
Szczekociny – Tęgobórz – Siedliska – Nakło – Witów – Wygiełzów – Irządze – Wilków – Mikołajewice – Sadowie – Woźniki – Bodziejowice – Woźniki – Sadowie – Wilgoszcza – Irządze – Zawada Pilicka – Zawadka – Grabiec – Bonowice – Szczekociny. 

Zgodnie z treścią porozumienia, które ma być zawarte na 2023 rok, i Gmina Lelów i Gmina Irządze będą partycypować w kosztach utrzymania linii.
Burmistrz powiedział, że aby gmina mogła skorzystać ze środków rządowych na ów cel, nie mogła wskazać przebiegów linii, które występowały do tej pory. Stąd nie ma w nich takich miejscowości jak Bógdał czy Chałupki. – Zostawiliśmy kilka miejscowości, żeby w następnych latach móc dalej rozwijać sieć. Na pewno jednak miejscowości, o których powiedziałem, nie zostawię. Na pewno znajdę rozważanie, które umożliwi im transport również aktualnie.
Rozwój połączeń z Irządzami i Lelowem w zamyśle gminy na ułatwić i zachęcić młodzież z tych gmin, do nauki w Zespole Szkół  w Szczekocinach.
 

Sebastian Michalak

Zdjęcia (1)


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zenek
Zenek 11.09.2022, 22:04
Pan redaktor taki mądry i uczony. My proste ludzie bez pana mgr redaktora to byśmy nie wiedzieli co się w świecie dzieje. Pan redaktor to nawet doktor z kembridge zna. Taki mądry.
Koryciarz
Koryciarz 29.08.2022, 22:19
Ma pieniądze ten, co zakopał śmieci, więc burmistrz nic mu nie zrobi. Pewnie jeszcze sam wziął łapówkę i udawał, że nie wie nic o żadnych odpadach.

Pozostałe