PERŁA IRZĄDZ JUŻ ODNOWIONA

  • 30.06.2022, 07:30 (aktualizacja 30.06.2022, 08:35)
PERŁA IRZĄDZ JUŻ ODNOWIONA

Podziel się:

Oceń:

(Irządze) W samym sercu Irządz mieści się wyjątkowy budynek – XVIII-wieczny dworek dobrze znany wszystkim mieszkańcom. Tam swoją siedzibę ma Urząd Gminy. Niedawno wyremontowany obiekt, przed kilkoma dniami został uroczyście oddany do użytku.

Uroczystość odbyła się w niedzielę, 12 czerwca. Połączono ją z Festynem Rodzinnym. Zabytkowy dwór został wyremontowany za kwotę ponad 1,5 miliona złotych. Na tę inwestycję pozyskano środki zewnętrzne z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W ramach prac budynek zyskał nową elewację, wymieniono okna i dach. Odnowiono również wnętrze dworku.

W oddaniu do użytku zabytkowego obiektu uczestniczyli między innymi Wójt Gminy Irządze Jan Molenda, Starosta Zawierciański Gabriel Dors, posłowie Ewa Malik, Danuta Nowicka, Waldemar Andzel oraz Wicewojewoda Śląski Robert Magdziarz.

O długiej (tysiącletniej!), ale też ciekawej historii Irządz opowiedzieli najmłodsi mieszkańcy gminy. Pierwsze informacje o Irządzach pochodzą z 977 roku, a nazwa ta związana jest z czeską księżną Dąbrówką, żoną Mieszka I. W drodze do Poznania zatrzymała się w tej okolicy i stwierdzić miała, że to „Jej rządza – rządy”.

- Zespół parkowo-dworski, w którym aktualnie mieści się Urząd Gminy – pochodzi z XVIII w. Stanowi zabytek sztuki ogrodowej z wybudowanym dla rodziny Misiewskich dworkiem. W okolicy dworku rośnie 500-letnia lipa drobnolistna – dodaje Starostwo Powiatowe w Zawierciu. (es) Foto: zawiercie.powiat.pl


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe