ZGŁOŚ SIĘ DO DEBATY O STANIE GMINY

  • 16.06.2022, 09:00
ZGŁOŚ SIĘ DO DEBATY O STANIE GMINY

Podziel się:

Oceń:

(Myszków) Pod koniec miesiąca odbędzie się jedno z najważniejszych posiedzeń Rady Miasta w ciągu roku. Będzie to sesja absolutoryjna, podczas której radni głosować będą nad absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu oraz za wotum zaufania dla burmistrza miasta. Jednym z elementów posiedzenia będzie również debata nad raportem o stanie gminy, do której mogą się zgłosić mieszkańcy.

Osoba, która chciałaby zabrać głos podczas czerwcowej sesji (którą zaplanowano na czwartek, 30 czerwca) musi złożyć pisemne zgłoszenie z podpisami co najmniej 50 osób. Zgłoszenie takie można złożyć najpóźniej dzień przed sesją. Zarówno raport o stanie gminy, jak i formularz zgłoszeniowy dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej UM Myszków (pod adresem bip.miastomyszkow.pl w zakładce RAPORTY) oraz w Biurze Rady Miasta.

Raport, liczący blisko 140 stron, podzielony został na kilka rozdziałów. Dotyczą one między innymi informacji ogólnych na temat miasta, informacji finansowych, zagadnień związanych z gospodarką mieszkaniową, ochroną środowiska i gospodarką komunalną, realizacją remontów dróg i inwestycji gminnych, czy też oświaty i polityki społecznej.

Z dokumentu możemy dowiedzieć się choćby tego, że myszkowian jest coraz mniej – na koniec roku 2021 liczba mieszkańców miasta nie przekroczyła 30 tysięcy. Urodziło się tylko 184 dzieci, podczas gdy odnotowano 490 zgonów.

FINANSE MIASTA

Zadłużenie miasta na koniec 2021 roku wyniosło 26,7 mln złotych (to 15,2% wykonanych dochodów gminy) i w ciągu roku zmniejszyło się o 0,8 mln złotych. Zeszłoroczne dochody budżetu wyniosły ponad 175 milionów złotych, przy wydatkach na poziomie 151,3 mln złotych.

- Wynik operacyjny czyli różnica między dochodami bieżącymi a wydatkami bieżącymi, który jest podstawowym miernikiem obrazującym kondycję finansową Gminy w roku 2021 wyniósł 16 959 135,64 zł i wynik ten był o 10 290 072,24 zł wyższy w porównaniu do roku 2020 (była to kwota 6 669 063,40 zł). Wysoki wzrost wynika m.in. z przekazania w grudniu środków na uzupełnienie dochodów gmin – czytamy w raporcie o stanie gminy za rok ubiegły.

POMOC MIESZKANIOWA

Lokalami komunalnymi w mieście zarządza i administruje Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. KZGM dysponuje 16 budynkami (m.in. przy ulicy Folwarcznej, Kopernika, Okrzei, Szpitalnej, Milleniumn i Pułaskiego), w których w sumie jest 146 lokali – 44 komunalne, 100 socjalnych i 2 pomieszczenia tymczasowe. Ponadto w zasobach wspólnot mieszkaniowych jest 340 mieszkań komunalnych, które są własnością miasta. W 2021 roku złożono 35 wniosków o mieszkanie z zasobów gminy.

 - W 2021 roku przydzielono 15 lokali mieszkalnych (8 komunalnych, 6 socjalnych), a zamieniono 1. Na dzień 31.12.2021 oczekujących na mieszkanie z zasobu gminy to 27 rodzin w tym 12 na lokale socjalne. Okres oczekiwania na przydział lokalu z zasobów Gminy uległ znaczonemu skróceniu w stosunku do lat poprzednich. Do roku 2015 okres ten wynosił 10 lat. Aktualnie maksymalny okres oczekiwania wynosi 4 lata – wskazano w raporcie o stanie gminy. (es)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe