SZPITAL „Z ZYSKIEM” ODPOWIADA NA ZARZUT O „DŁUGI”

  • 19.05.2022, 06:06 (aktualizacja 19.05.2022, 06:34)
  • JotM
SZPITAL „Z ZYSKIEM” ODPOWIADA NA ZARZUT O „DŁUGI”

Podziel się:

Oceń:

Na sesji Rady Powiatu Zawierciańskiego, która od 3 lat działa nielegalnie 24 marca osoby podające się za radnych (biorą diety!) przyjęli sprawozdanie finansowe Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Podczas sesji radna Maria Milejska, przed głosowaniem chciała uzyskać odpowiedź od dyrektora szpitala Piotra Zachariasiewicza, dlaczego zobowiązania szpitala w ciągu kilku lat wzrosły z niecałych 50 do 70 mln zł. Dyrektor nie udzielił odpowiedzi, powiedział, że odpowie na piśmie. Właśnie dostaliśmy odpowiedź, w której dyrektor szpitala zarzuca radnej brak wiedzy ekonomicznej i nawet brak zainteresowania szpitalem. Naszym zdaniem prawda jest gdzieś pośrodku, bo faktycznie, na sesji 24 marca dyrektor uchylił się odpowiedzi, na wydawałoby się proste pytanie: skąd taki wzrost zobowiązań? Teraz również my, a wraz z nami Czytelnicy, mogą zapoznać się z wyjaśnieniem dyrektora, że wzrost zobowiązań wynika ze zwiększenia rezerw na niespodziewane wydatki (odprawy itp.) aż z 6 mln w roku 2018 do 29 mln obecnie (wzrost o 23 mln zł). Faktycznie świadczy to o poprawie kondycji finansowej szpitala. Sferę publicystyczno- polityczną odpowiedzi dyr. Piotra Zachariasiewicza zostawimy bez komentarza. Naszym zdaniem radna Maria Milejska miała prawo dopytywać o szczegóły finansów szpitala przed głosowaniem. (JotM)

O dyskusji nad finansami Szpitala Powiatowego w Zawierciu pisaliśmy w artykule: SZPITAL Z ZYSKIEM ALE W DŁUGACH?

Odpowiedź na interpelację radnej Pani Marii Milejskiej


Szanowna Pani Radna, nie pierwszy raz składaną interpelacją chce Pani zaszokować radnych oraz wprowadzić w błąd mieszkańców Powiatu Zawierciańskiego. Niestety po raz kolejny przytoczone przez Panią w interpelacji stwierdzenia dotyczące naszego Szpitala w żaden sposób nie pokrywają się ze stanem faktycznym,  a powodują tylko niczym nieuzasadnione poczucie niepokoju wśród mieszkańców. Ubolewamy, że nie potrafi Pani docenić starań Szpitala i wciąż szuka okazji, aby zaszkodzić wizerunkowi placówki, która prężnie się rozwija i osiąga ponadprzeciętne sukcesy. Można podejrzewać, że taka postawa wynika z faktu, iż podobnych sukcesów Szpital nie odnosił w okresie, w którym to Pani uczestniczyła w jego zarządzaniu, niemniej trudno zrozumieć, dlaczego obecnie szkodzi Pani Szpitalowi, który niegdyś współtworzyła. 
Ad rem.  
Stwierdziła Pani, składając zapytanie podczas Rady Powiatu, że cyt.: 
„Od roku 2018, kiedy skończyła się poprzednia kadencja, zobowiązania wynosiły 48.245.000 zł. Na koniec roku 2021 i to dostarczono Nam właśnie w tych dokumentach,  w tym sprawozdaniu obecnym zobowiązania Szpitala wynoszą 70.134.000 zł. Proszę państwa, jeszcze takich zobowiązań w historii Szpitala nie było…”
Zapytanie złożone w taki sposób sugeruje, iż Szpital zadłuża się ponad miarę, co nie jest prawdą. Rozumiem brak wiedzy ekonomicznej, każdy ma do niej prawo. Jeśli jednak takowej wiedzy się nie posiada, należy spytać u źródła np. w Dyrekcji Szpitala lub na Komisji Zdrowia nim wygłosi się takie oświadczenie publicznie. 
Niestety nie korzysta Pani z właściwych źródeł wiedzy. Nie kontaktuje się Pani ze Szpitalem i notorycznie omija posiedzenia Komisji Zdrowia, stąd efekt w postaci wygłaszania niesprawdzonych informacji. Dodajmy, nie pierwszy raz. Podobnie było z odejściami grupy specjalistów z ortopedii ze szpitala, zamykaniem oddziału ginekologii i położnictwa oraz zmniejszeniem liczby łóżek na oddziale dziecięcym co rzekomo miało powodować odsyłanie dzieci ze Szpitala. Żadna z tych informacji nie okazała się prawdą. Tak jest i tym razem.
W związku z powyższym informujemy Panią i wszystkich mieszkańców Powiatu, którzy mogli poczuć się zaniepokojeni przytoczonymi przez Panią stwierdzeniami, że szpital, pomimo największych w historii Szpitala inwestycji, jest w doskonałej sytuacji finansowej, nieporównywalnej z rokiem 2018, kiedy to zakończyła się poprzednia kadencja, a Pani nadzorowała Szpital.
Stan aktualnych zobowiązań w porównaniu do roku 2018 przedstawia się następująco: 
zobowiązania długoterminowe, w tym kredyty i pożyczki: 2018 r. - 25.191.641 zł, aktualnie 18.977.465 zł,  co oznacza, iż spłaciliśmy w tej kadencji 6.214.185 zł kredytów i pożyczek zaciągniętych w czasie poprzedniej kadencji;
-zobowiązania z tytułu dostaw i usług – są to zobowiązania niewymagalne i nie są długiem szpitala. Wzrosły co prawda o 3,8 mln zł w stosunku do roku 2018, ale jest to dowód potwierdzający ogrom inwestycji realizowanych w szpitalu z odroczonym terminem płatności  - inwestycje są w toku. 
-zobowiązania z tytułu wynagrodzeń – zobowiązania te obejmują wynagrodzenia pracowników naliczone za miesiąc grudzień, które mają termin płatności na 10.01.2022 r. Wzrost tej pozycji o 1,5 mln zł w stosunku do 2018 r. wynika ze wzrostu wynagrodzeń oraz naliczonych premii dla pracowników Szpitala. Należy tu podkreślić, że drugi rok z rzędu, ze względu na bardzo dobre wyniki finansowe, pracownicy Szpitala otrzymali nagrodę grudniową, o której za Pani czasów w 2018 r. nie mieli nawet co marzyć. 
zobowiązania wynikające z tworzonych rezerw – wskazują, wbrew Pani mylnej interpretacji, o doskonałej kondycji finansowej, a tworzenie ich jest wynikiem poprawnej realizacji art. 35d Ustawy o rachunkowości, której z powodu słabej kondycji szpitala w latach 2015 i 2018 nie wypełniano właściwie. Stad rezerwy w: 
2015 r. wynosiły tylko 3.212.609 zł 
2018 r. wynosiły tylko 6.097.202 zł 
2021 wynoszą 29.246.167 zł (w tym 25 mln zł to rezerwy na wynagrodzenia, jubileusze, odprawy emerytalne, nagrody dla pracowników).

O działaniu niezgodnym z wytycznymi wynikającymi z art. 35 d Ustawy o rachunkowości świadczy na przykład fakt, iż w celu poprawienia marnego wyniku szpitala (rok wyborczy) Szpital w 2018 r. zaniżył rezerwy na świadczenia odszkodowawcze o 2,6 mln zł. Pomimo posiadania wiedzy, iż kontrola NFZ nałożyła karę na Szpital w wysokości 1 mln zł, nie utworzono na tę okoliczność rezerwy.
REASUMUJĄC:
-sprawozdanie finansowe wraz z zobowiązaniami wskazuje, iż kondycja szpitala 2021 r. jest bardzo dobra i w znaczący sposób została poprawiona w stosunku do roku 2018; 
-w szpitalu nareszcie zgodnie z ustawą o rachunkowości tworzone są rezerwy ostrożnościowe i świadczy to o dużej stabilności finansowej szpitala; 
-duża dynamika zobowiązań krótkoterminowych z tytułu dostaw i usług potwierdza największą w historii dynamikę realizacji inwestycji; 
-niezaprzeczalnym dowodem na bardzo dobrą kondycję szpitala jest także osiągnięty na koniec 2021 r. zysk w wysokości 7 mln zł. 
Dyrekcja Szpitala Powiatowego w Zawierciu ponownie zaprasza do współpracy wszystkich, także przeciwników, którym zależy na podnoszeniu poziomu ochrony zdrowia w Powiecie Zawierciańskim, aby wspólnie nadal tworzyć SZPITAL MARZEŃ. 

Z poważaniem  Dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu 
Piotr Zachariasiewicz

JotM

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe