EGZAMIN NA PRAWO JAZDY W ZAWIERCIU? TRWAJĄ ROZMOWY

  • 26.03.2021, 12:16 (aktualizacja 04.04.2022, 12:25)
  • Piotr Suszek
EGZAMIN NA PRAWO JAZDY W ZAWIERCIU? TRWAJĄ ROZMOWY 19 marca 2021 miała miejsce pierwsza wizja lokalna w sprawie utworzenia WORD-u

Podziel się:

Oceń:

Jak podaje Starostwo Powiatowe, w Zawierciu może powstać oddział terenowy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD). Umożliwiłoby to zdawanie egzaminów na prawo jazdy na miejscu. Obecnie trwają rozmowy pomiędzy Starostwem w Zawierciu, a Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego i jednostkami WORD w Katowicach i Częstochowie. 19 marca odbyła się pierwsza zapowiadana wizja lokalna. Pomysł poparł Marszałek Województwa Jakub Chełstowski.

Pierwsze działania zarządu powiatu zawierciańskiego w kierunku utworzenia oddziału WORD w Zawierciu miały miejsce w 2019 roku. Już wtedy Starostwo Powiatowe zwróciło się do Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, a później do dyrekcji WORD, która złożyła wizytę w celu wstępnego określenia warunków, w których można by przeprowadzać egzaminy na prawo jazdy. 
Obecnie, działania zostały wznowione dzięki interpelacji Radnej Sejmiku Województwa Śląskiego Marii Materli, która została złożona 25 stycznia 2021 roku. Według propozycji, w Zawierciu można by przeprowadzać egzaminy państwowe w kategoriach AM (motorower lub quad), A1 (motocykl do 125 cm3), A2 (motocykl o mocy do 35 kW), A (motocykl), B (samochód do 3,5 tony), B1 (samochód do 550 kg i 15 kW) i T (ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny). Starostwo Powiatowe w Zawierciu zapewnia przygotowanie odpowiednich pomieszczeń lokalowych, administracyjnych oraz placu manewrowego. „-Chcielibyśmy, aby oddział był zlokalizowany na terenie Zespołu Szkół im. Gen. Józefa Bema w Zawierciu” – mówi starosta Gabriel Dors. Na terenie „Samochodówki” odbywały się już zajęcia związane z przygotowaniem do egzaminu na prawo jazdy „B”.
Jak podkreśla w interpelacji radna Maria Materla, utworzenie oddziału terenowego WORD służyłoby wielu mieszkańcom regionu zawierciańskiego. „-Utworzenie Oddziału Terenowego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w tej części naszego regionu, podyktowane i uzasadnione jest rosnącym zapotrzebowaniem ze strony mieszkańców powiatu zawierciańskiego oraz mieszkańców gmin z powiatów sąsiadujących” – pisze w interpelacji radna. 
Starostwo Powiatowe podkreśla, że oddział terenowy WORD w Zawierciu potrzebny jest ze względu na mieszkańców miejscowości takich jak Szczekociny, Żarnowiec, Pilica, Irządze, Kroczyce, czy Ogrodzieniec. Odległość z tych miejscowości do najbliższych oddziałów WORD w Dąbrowie Górniczej, Częstochowie, czy Katowicach to nawet 80 kilometrów.
POPARCIE OD MARSZAŁKA
4 lutego Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski wystosował odpowiedź na interpelację radnej Marii Materli. „-Popieram inicjatywę utworzenia Oddziału Terenowego w Zawierciu, która będzie zapewne korzystna dla mieszkańców powiatu zawierciańskiego oraz gmin z powiatów sąsiadujących, ponieważ zapewni większą dostępność do ośrodka egzaminowania” – pisze Jakub Chełstowski
Pierwsza wizja lokalna odbyła się 19 marca. Miejscem spotkania był Zespół Szkół im. gen. Bema w Zawierciu, który w przyszłości miałby pełnić funkcję oddziału Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. W wizji lokalnej wziął udział dyrektor WORD Katowice Łukasz Drob oraz zastępca dyrektora d.s. egzaminów i nadzoru Mariusz Ogłoziński. Powiat zawierciański reprezentował starosta Gabriel Dors, wicestarosta Paweł Sokół, sekretarz powiatu Tomasz Dzierżanowski, Barbara Kozioł oraz dyrektor ZS im. gen. J. Bema Grzegorz Wnuk. W spotkaniu wzięła również udział radna Sejmiku Województwa Śląskiego Maria Materla.
Jak informuje Starostwo Powiatowe, spotkanie miało charakter roboczy i służyło wstępnej analizie i określeniu niezbędnych wymogów jakie musi spełniać oddział WORD. „-Podjęte zostaną dalsze rozmowy” – pisze Starostwo Powiatowe w Zawierciu. Wyniki działań i analiz podejmowanych w kontekście utworzenia oddziału terenowego WORD w Zawierciu powinny być znane w II kwartale 2021 roku. 
Utworzenie oddziału terenowego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Zawierciu jest realne. W Polsce jednostki WORD znajdują się nie tylko w dużych miastach, ale także w wielu miastach powiatowych. Mimo tego, Zawiercie byłoby najmniejszym miastem egzaminacyjnym w województwie śląskim. Śląskie oddziały WORD znajdują się w Katowicach, Częstochowie, Bielsku-Białej, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Tychach, Jastrzębiu-Zdroju, Bytomiu i Rybniku.

Piotr Suszek

Zdjęcia (1)


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
D
D 26.06.2022, 21:58
Gdzie jest ten WORD w Zawierciu? Temat umarł?
Kierowca
Kierowca 04.04.2022, 21:27
Strach pomyśleć jak tacy "wykształceni" zdający w Zawierciu kierowcy wyrusza później w trasę do np. Dąbrowy Górnicze nie mówiąc już o Katowicach czy Częstochowie albo większym mieście 🤦‍♀️😆 🤣 co za pomysł, przerażające.

Pozostałe