WYŻSZY KOMFORT PACJENTÓW KOSZTEM ZMNIEJSZENIA LICZBY ŁÓŻEK NA ODDZIALE

  • 01.03.2021, 19:55 (aktualizacja 19.01.2022, 19:59)
  • Edyta Superson
WYŻSZY KOMFORT PACJENTÓW KOSZTEM ZMNIEJSZENIA LICZBY ŁÓŻEK NA ODDZIALE

Podziel się:

Oceń:

(Zawiercie) Podczas lutowego posiedzenia Rady Powiatu Zawierciańskiego przyjęto uchwały likwidujące kilka szkół policealnych. Decyzja ta argumentowana była tym, że w rzeczywistości placówki te nie funkcjonują, bo nie ma chętnych, by się tam kształcić – nie ma w nich żadnej klasy, nie są tam przypisane żadne etaty. Starosta zapewniał, że nie oznacza to ograniczenia możliwości kształcenia dla mieszkańców powiatu, bo nadal funkcjonują cztery szkoły policealne, dla których organem prowadzącym jest powiat. Radni przyjęli też zmiany do statutu Szpitala Powiatowego w Zawierciu, zgodnie z którymi zostanie zmniejszona liczba łóżek na dwóch oddziałach, a w przychodni przy ul. Powstańców Śląskich uruchomienia dodatkowego punktu EEG.

Podczas sesji, która odbyła się w czwartek 25 lutego 2021 Rada Powiatu w Zawierciu podjęła pięć uchwał, na mocy których zlikwidowane zostanie kilka szkół policealnych. Są to Szkoła Policealna nr 1 oraz nr 3 w Zawierciu (wchodzące w skład ZS im. Bema), Szkoła Policealna nr 4 w Zawierciu (wchodząca w skład ZS im. Dunikowskiego), Szkoła Policealna nr 6 w Zawierciu (wchodząca w skład ZS im. Kołłątaja) oraz Szkoła Policealna w Łazach (wchodząca w skład ZS im. Gostkowskiego).
Jak wyjaśniał przewodniczący Komisji Edukacji Dariusz Bednarz, decyzja o likwidacji kilku szkół policealnych wynika z braku chętnych. Działania związane z naborem, jakie podejmowano w ostatnich latach nie przyniosły rezultatu – po prostu nie ma chętnych do tych szkół. Dariusz Bednarz zapewniał, że likwidacja szkół policealnych nie oznacza ograniczenia możliwości kształcenia w powiecie, bo funkcjonują nadal cztery inne szkoły policealne, dla których organem prowadzącym jest powiat (w Zespole Szkół Ekonomicznych w Zawierciu, Zespole Szkół w Porębie, Zespole Szkół im. Staszica w Zawierciu oraz w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zawierciu). Oprócz nich jest sześć niepublicznych szkół policealnych zaocznych i stacjonarnych. W odpowiedzi na pytanie radnego Karola Hadrycha, przewodniczący Komisji Edukacji zapewniał, że likwidacja pięciu szkół policealnych nie spowoduje utraty pracy przez nauczycieli.
Starosta Gabriel Dors wyjaśniał, że likwidowane szkoły policealne od lat nie prowadzą naboru, a gdy je prowadziły, to nigdy nie zgłosiła się wystarczająca liczba chętnych pozwalająca na otwarcie oddziału. Podobnie jak Dariusz Bednarz, starosta zapewnił, że chętni nadal mają możliwość kształcenia w innych szkołach policealnych. Jeżeli byłoby zainteresowanie kształceniem, to powiat może ponownie otworzyć oddziały.
- To nie jest tak, że likwidujemy po to, by kogoś zwalniać. Nie było na to naboru, nie ma tam przypisanych etatów – mówił starosta Dors, nazywając likwidację szkół policealnych sprawą porządkową. W likwidowanych szkołach nie ma żadnej klasy.
Wszystkie uchwały dotyczące likwidacji szkół policealnych podjęte zostały 15 głosami „za”. Od głosu wstrzymało się czterech radnych (S. Dąbrowa, K. Hadrych, M. Milejska, T. Mucha-Popiel).

RADNY NIE JEST PRZECIWNY, ALE MA WĄTPLIWOŚCI
Dokonano również zmian w statucie Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Polegają one na zmniejszeniu liczby łóżek na oddziale chirurgii ogólnej i na oddziale okulistycznym oraz na uruchomieniu pracowni EEG w przychodni przy ul. Powstańców Śląskich. Przed lutową sesją zmiany te pozytywnie zaopiniowała Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej oraz Rada Społeczna Szpitala.
W dyskusji podczas lutowej sesji radny Stanisław Dąbrowa zapowiedział, że wstrzyma się od głosu podczas głosowania nad tymi uchwałami. Jak mówił, zmiany zmierzają do pomniejszania lub likwidowania oddziałów, w tym przypadku zmniejszana ma być liczba łóżek. Radny Dąbrowa mówił, że w czasie modernizacji lub remontów w szpitalu chwilowo może następować ograniczenie świadczeń, ale w dłuższej perspektywie nie powinno to iść w tym kierunku. Zdaniem radnego uchwała dotycząca ograniczenia liczby łóżek jest krokiem w stronę obniżenia dostępności dla pacjentów, a radny Stanisław Dąbrowa oczekiwał, że powiat i szpital będą zmierzały ku wyższej jakości świadczeń i zwiększenia dostępności.
- Jakby ktoś to wyjaśnił, że zmniejszenie ilości łóżek spowoduje zwiększenie dostępności, to ja wielki ukłon i jestem za. Ale to nie powoduje zwiększenia dostępności, mniej łóżek to możliwość w danym momencie będzie mniejsza. Będę się wstrzymywał od głosu. Nie jestem przeciw, ale się wstrzymam – tłumaczył radny Stanisław Dąbrowa.
„Ma pan prawo tak interpretować zmiany. Dla mnie jest to logiczne, co pan mówił” – przyznał radnemu starosta Dors. Wyjaśnił jednak, że mniejsza liczba łóżek na oddziale chirurgicznym wynika z tego, że powstały nowe węzły sanitarne, co jest poprawą warunków dla pacjentów przebywających na oddziale. Jak mówił starosta, prosił dyrektora szpitala o informację, czy te zmiany spowodują ograniczenie dostępności. Dyrektor miał zaprzeczyć i zapewnić, że na oddziale chirurgicznym poprawią się warunki dla pacjentów.
- Środki na poprawę jakości i modernizację szpitala i jego doposażenia były pozyskane w 2017 roku i projekt jest realizowany przez ostatnie 2 lata, z czego pacjenci na pewno będą się cieszyć, bo to podniesienie standardu i jakości usług. Ilość miejsca na każdym oddziale jest ograniczona murami. Jeśli dodatkowo w każdej sali robimy węzły sanitarne, które podnoszą jakość i komfort pacjentów, to zawsze będzie coś kosztem czegoś – mówił dyrektor szpitala Piotr Zachariasiewicz.
Dodał, że kwestia zmniejszenia liczby łóżek była konsultowana z NFZ-em, szpital sprawdził statystyki pacjentów i obłożenia liczby łóżek. Jak mówił dyrektor Zachariasiewicz, w przypadku chirurgii ogólnej liczba łóżek będzie wystarczająca dla hospitalizowanych pacjentów. Nigdy nie wykorzystywano jednocześnie więcej niż 28 łóżek i właśnie tyle miejsc ma być na oddziale chirurgii ogólnej po wprowadzonych zmianach.
Wszystkie trzy uchwały wprowadzające zmiany w statucie szpitala (dotyczące zmniejszenia liczby łóżek na oddziale chirurgii ogólnej i okulistycznym oraz uruchomienia dodatkowego punktu EEG w przychodni przy ul. Powstańców Śląskich) podjęte zostały 16 głosami „za”, przy 1 głosie wstrzymującym się (S. Dąbrowa).

PETYCJA DOTYCZĄCA SZCZEPIEŃ ODDALONA
Rada Powiatu oddaliła petycję w przedmiocie planowanych przez rząd powszechnych szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. W grudniu do Rady Powiatu wpłynęła petycja, która wzywała Radę Powiatu do podjęcia uchwały ws. uznania za niedopuszczalne jakichkolwiek działań władz, wykluczających społecznie mieszkańców powiatu zawierciańskiego z powodów rasowych, religijnych, medycznych, sanitarnych oraz uznania za zasadne i nieodzowne, by rząd uzyskał pisemne gwarancje od producentów szczepionek, że w przypadku powikłań poszczepiennych gotowi są przyjąć i ponieść wszelkie koszty wystąpienia NOP (niepożądanych odczynów poszczepiennych). Petycję tę złożył Piotr Sterkowski z Warszawy (wyraził zgodę na ujawnienie na stronie internetowej powiatu swoich danych osobowych; petycja zamieszczona jest w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Zawierciu).
Petycja ta rozpatrywana była przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji pod koniec stycznia br. Jak wyjaśniał przewodniczący komisji Bogusław Piotrowski, komisja uznała, że Rada Powiatu nie jest organem właściwy do podjęcia uchwały o treści wskazanej w petycji.
- Zakup szczepionek i negocjacje umów to nie kompetencja Rady Powiatu. Narodowy Program Szczepień przeciw Covid-19 to program rządowy. W ramach programu zaplanowano działania, które mają zagwarantować przeprowadzenie bezpiecznych i skutecznych szczepień. Program obejmuje nie tylko zakup szczepionek, dystrybucję, ale też monitoring przebiegu i skuteczności szczepienia oraz bezpieczeństwo. Za realizację programu odpowiada Rada Ministrów - tam należy zgłaszać uwagi i wątpliwości – argumentował Bogusław Piotrowski. Komisja Skarg, Wniosków i Petycji uznała, że petycja powinna zostać oddalona. Stanowisko to poparła Rada Powiatu, która 17 głosami „za” zdecydowała o oddaleniu petycji. Jeden radny wstrzymał się od głosu (K. Hadrych). 
(es) Foto: Szpital Powiatowy w Zawierciu

Edyta Superson

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe