WAŻNYCH DOKUMENTÓW NIE TRZEBA BĘDZIE WYMIENIAĆ

  • 16.01.2022, 17:10 (aktualizacja 16.01.2022, 17:18)
  • es
WAŻNYCH DOKUMENTÓW NIE TRZEBA BĘDZIE WYMIENIAĆ

Podziel się:

Oceń:

Od sierpnia 2021 dokumenty tożsamości zmieniły wygląd – wprowadzaną nowością jest odcisk palca i podpis. Konieczność zawarcia tych elementów sprawia, że niemożliwe jest składanie wniosków o wydanie dowodu drogą elektroniczną – każdy zainteresowany musi stawić się osobiście w urzędzie. Zmiany wynikają z konieczności dostosowania prawa krajowego do regulacji unijnych.

Od sierpnia 2021 wydawane są nowe dowody osobiste - zmienił się wygląd dokumentu oraz zawartość jego warstwy elektronicznej i graficznej. Wszystkie państwa unijne muszą umieszczać w dokumentach tożsamości odciski palców i podpis posiadacza dowodu. Zmieniło się również polskie prawo,  dostosowane do rozporządzenia Unii Europejskiej. Ze względu na konieczność złożenia podpisu i odcisku palca, nie będzie można już składać wniosków elektronicznie. Odcisk palca pobierany będzie podczas składania wniosku o wydanie dowodu.
Odciski palców nie są zamieszczane w dowodach osób poniżej 12 roku życia, jak również w przypadku osób, od których pobranie odcisku jest fizycznie niemożliwe. Jeśli pobranie odcisków palców będzie tylko czasowo niemożliwe, wówczas wydawane mają być dokumenty z dwunastomiesięcznym okresem ważności.
Jeśli nasz dowód osobisty będzie ważny jeszcze przez jakiś czas, to nie musimy go wymieniać. Z dotychczas posiadanego dokumentu tożsamości możemy korzystać do czasu, aż utraci ważność.
Czemu służą zmiany wprowadzane w całej Unii? Ma to ograniczyć ryzyko fałszowania dokumentów i walczyć z przestępstwami przeciwko wiarygodności dokumentów. Obecnie w krajach członkowskich UE są różne poziomy zabezpieczeń krajowych dokumentów, które wykorzystywane są do swobodnego przemieszczania się. (es)

es

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe