Budżet Żarnowca na 2022: FOTOWOLTAIKA NAJWIĘKSZĄ TEGOROCZNĄ INWESTYCJĄ

  • 17.01.2022, 08:30
Budżet Żarnowca na 2022: FOTOWOLTAIKA NAJWIĘKSZĄ TEGOROCZNĄ INWESTYCJĄ

Podziel się:

Oceń:

(Żarnowiec) Większość radnych z Żarnowca zagłosowała za przedstawionym przez wójta projektem budżet na 2022 rok. Od głosu wstrzymali się radni klubu Odnowa Przez Uczciwość, tłumacząc to brakiem szerokich konsultacji projektu z Radą Gminy. W przyjętym pod koniec grudnia budżecie deficyt wynosi niespełna 750 tysięcy złotych, z kolei prawie 21% wszystkich wydatków stanowić mają inwestycje.

Budżet Gminy Żarnowiec na rok 2022 przyjęty został podczas nadzwyczajnej sesji 28 grudnia. Projekt uzyskał poparcie 9 radnych (K. Gębka, A. Jamrocha, E. Kapuśniak, A. Kornobis, K. Kotnis, C. Krupa, M. Pająk, M. Sokół, M. Stolarska), 3 osoby wstrzymały się od głosu (M. Bryzik, K. Grela, W. Kowalczyk). W posiedzeniu nie uczestniczyło 3 radnych (M. Matuszewski, P. Pająk, K. Toborowicz).

Dochody gminy zaplanowano na poziomie 23.030.889,29 zł (w tym bieżące 18.928.519,70 zł, majątkowe 4.102.369,59 zł). Wydatki ogółem to kwota 23.778.556,87 (z czego wydatki bieżące to 18.810.076,87 zł, a majątkowe 4.968.480,00 zł). Deficyt budżetu zaplanowano w wysokości 747.667,58 zł.

PRAWIE 21% WYDATKÓW NA INWESTYCJE

Inwestycje, czyli wydatki majątkowe, które zaplanowano w wysokości 4.968.480,00 zł stanowią prawie 21% wszystkich gminnych wydatków na 2022 rok. Na liście wydatków majątkowych znalazły się takie zadania jak:

- budowa i przebudowa sieci wodociągowej w miejscowości Wola Libertowska – 60.000,00 zł

- modernizacja dróg gminnych w miejscowości Małoszyce i Wola Libertowska – 1.130.000,00 zł

- przebudowa dróg dojazdowych do gruntów rolnych w miejscowości Małoszyce - 620.000,00 zł

- realizacja programu „Cyfrowa Gmina” - 136.380,00 zł

- modernizacja dachu w Szkole Podstawowej w Małoszycach – 60.000,00 zł

- nowa kotłownię w Szkole Podstawowej w Chlinie – 50.000,00 zł

- zakup pieca na stołówkę szkolną – 23.000,00 zł

- założenie fotowoltaiki na budynkach użyteczności publicznej – 2.640.000,00 zł

- zakup i montaż altany w sołectwie Chlina – 15.000,00 zł

- wyłożenie kostki brukowej w sołectwie Łany Średnie – 12.000,00 zł

- modernizacja bieżni na stadionie „Trzy Korony Żarnowiec” – 200.000,00 zł

- zakup i montaż urządzenia na plac zabaw w sołectwie Wola Libertowska – 12.100,00 zł

- zakup i montaż ogrodzenia placu zabaw w sołectwie Zabrodzie – 10.000,00 zł

FUNDUSZ SOŁECKI

Na zadania realizowane w ramach Funduszu Sołeckiego w 2022 roku zaplanowano ponad 360 tysięcy złotych:

- sołectwo Brzeziny – remont pomieszczeń świetlicy wiejskiej (19,2 tys. zł)

- sołectwo Chlina – remont pomieszczeń gospodarczych OSP, zakup środków chwastobójczych, paliwa i części zamiennych do kosiarek w celu utrzymania porządku w sołectwie, zakup i montaż altany (45,5 tys. zł)

- sołectwo Jeziorowice – zakup i montaż 2 lamp solarnych, zakup materiałów na drogę dojazdową do pól i łąk, zakup paliwa i żyłki do podkaszarki w celu utrzymania porządku w sołectwie (21 tys. zł)

- sołectwo Koryczany – zakup i rozgarnięcie kruszywa na drogę, zakup i montaż urządzenia do pomiaru prędkości, zakup i montaż 3 luster drogowych, zakup i montaż 3 lamp solarnych (31 tys. zł)

- sołectwo Łany Małe – zakup paliwa i części do podkaszarki, środków czystości, środków chwastobójczych w celu utrzymania porządku w sołectwie, zakup kosiarki do trawy, doposażenie świetlicy wiejskiej (20,7 tys. zł)

- sołectwo Łany Wielkie – doposażenie jednostki OSP, zakup paliwa i części do kosiarek w celu utrzymania porządku w sołectwie, zakup krzeseł i remont pomieszczeń świetlicy wiejskiej, zakup ogrodzenia wraz z montażem (25 tys. zł)

- sołectwo Łany Średnie – zakup strojów bojowych dla członków OSP, zakup kosy spalinowej, paliwa, narzędzi, środków czystości i innych w celu utrzymania porządku w sołectwie, zakup gablot informacyjnych, zakup termosów, taboretu gazowego, wyłożenie kostki brukowej (22,7 tys. zł)

- sołectwo Małoszyce – zakup i montaż lamp solarnych, zakup szafy i gabloty do remizy OSP, zakup środków ochrony roślin, paliwa do kosiarki, wynajem zjeżdżalni dla dzieci, zakup krzeseł do świetlicy, zakup krzeseł i stolików do namiotu (25 tys. zł)

- sołectwo Otola – zakup i montaż lamp solarnych, zakup paliwa, oleju i części zamiennych do podkaszarki i kosiarki spalinowej, zakup agregatu prądotwórczego, nagrzewnicy, drabiny(29,6 tys. zł)

- sołectwo Otola Mała – remont drogi dojazdowej do pól Otola-Otola Mała (Jagielnik) c.d. (12,3 tys. zł)

- sołectwo Udórz – zakup i montaż 3 lamp solarnych, zakup 2 koszy na śmieci (21,7 tys. zł)

- sołectwo Wola Libertowska – zakup kompresora, szaf i 2 sztuk opryskiwaczy ręcznych dla jednostki OSP, zakup środków chwastobójczych, paliwa, oleju do kosiarki, części zamiennych do podkaszarki, zakup 5 stołów, doposażenie placu zabaw(34,3 tys. zł)

- sołectwo Zabrodzie – zakup stołu i krzeseł, zakup i montaż ogrodzenia placu zabaw (16,3 tys. zł)

- sołectwo Żarnowiec – zakup i montaż lamp solarnych (42,1 tys. zł)

ZABRAKŁO KONSULTACJI

Głos w dyskusji, w imieniu klubu radnych Odnowa Przez Uczciwość, zabrał Krystian Grela. Jak mówił, radni byli negatywnie zaskoczeni tym, że wójt Grzegorz Scelina obiecywał kiedyś, że projekt budżetu będzie konsultowany z radnymi, ale do tego nie doszło. - Odbieramy to jako niechęć do współpracy – ocenił radny Krystian Grela.

Wspomniał też, że komisja, podczas której opiniowano projekt uchwały budżetowej, została zwołana o takiej porze, gdy nie wszyscy chętni mogli uczestniczyć w posiedzeniu – np. radny Grela.

- Jeśli pan wójt o czymś mówi, obiecuje, to oczekujemy, że jednak to będzie zrealizowane. Pana poprzednik miał takie motto „dotrzymywanie słowa”. Z perspektywy czasu wiemy, że tego słowa nie dotrzymywał czasami, natomiast pan nie musi tak robić. Jest pan wójtem mojej gminy i to jak będzie pan zapamiętany – też mi na tym zależy. Z jednej strony będzie pan zapamiętany jako wójt, który zrobił to, to, to i to, a z drugiej jakim był pan człowiekiem. Sądzę, że dotrzymywanie słowa należałoby tutaj poprawić – mówił podczas grudniowej sesji radny Krystian Grela.

Odnosząc się do samego budżetu, radny klubu Odnowa przez Uczciwość ocenił go jako słaby, słabszy od poprzedniego. Tłumacząc powód, dla którego radni wstrzymają się od głosu, Krystian Grela mówił: - Mogliśmy więcej o nim porozmawiać, może dostalibyśmy informacje dlaczego jest tak, a dlaczego nie inaczej.

Odpowiadając, wójt Grzegorz Scelina przypomniał, że praca nad budżetem trwa cały rok. Jest uchwała opisująca proces przygotowywania projektu budżetu, a radni mogą składać wnioski do przyszłorocznego budżetu, którego projekt jest tworzony. Prócz tego, budżet już przyjęty jest w ciągu roku wielokrotnie modyfikowany przez Radę Gminy, co wynika z tego, że w czasie przygotowywania projektu nie jest możliwe, by dokładnie przewidzieć w jakiej wysokości będą wpływy do budżetu gminy lub jakie pojawią się w ciągu roku programy, do których gmina może składać wnioski.

- (…) Myślę, że cały rok jest takim okresem pracy nad tym, żeby - powtarzam jeszcze raz - budżet modyfikować, przystosowywać go, również występować czasami wobec sytuacji niespodziewanych – mówił wójt Grzegorz Scelina.

Dodał też, że zarówno w przypadku lat 2020 i 2021, jak i w rozpoczynającym się 2022 trudno przewidzieć co będzie się działo.

- Jeżeli chodzi natomiast o wszelkie inwestycje, ja uważam, że jeśli uda nam się zrealizować to, co zaplanowaliśmy, będzie to znaczący oddźwięk na życie mieszkańców gminy Żarnowiec w roku 2022 – ocenił wójt, odnosząc się do procedowanej uchwały budżetowej.

Częściowo zgodził się z tym radny Krystian Grela. Potwierdził, że radni pracują przez cały rok nad przyjętym już budżetem. Jednak w jego ocenie chodziło przede wszystkim o to, w jakim stopniu radni uczestniczyli w tworzeniu projektu na nowy rok: - Sam projekt miał być konsultowany szerzej, a nie był. (es) Grafika: Gmina Żarnowiec/YouTube


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe