POLSKI ŁAD WŚRÓD TEMATÓW SESJI

  • 12.01.2022, 09:21
  • Sebastian Michalak
POLSKI ŁAD WŚRÓD TEMATÓW SESJI

Podziel się:

Oceń:

(Gmina Łazy) 27 października odbyła się sesja Rady Miejskiej. Burmistrz odniósł się na niej do środków, jakie pozyskał samorząd w związku z Programem Polski Ład.

ZAPYTANIA RADNYCH
Na początku wszakże sesji dwoje radnych, a więc Krzysztof Furman i Renata Supernak złożyli interpelacje i zapytania. I tak jedna ze spraw poruszonych przez radnego Furmana dotyczyła wycinki lub podcięcia dolnych gałęzi świerka rosnącego na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Źródlanej w Niegowonicach, ponieważ „drzewo posiada bardzo rozłożyste dolne korony, a znajdując się na samym skrzyżowaniu, zasłania widok wyjeżdżającym od ulicy Źródlanej”. Inna dotyczyła z kolei przebudowy ulicy Ogrodowej w Niegowonicach. Radny zwrócił uwagę, iż ul. Ogrodowa prowadzi do Przychodni Zdrowia i od dłuższego czasu, kilkudziesięciu lat, nie była modernizowana. Kolejna kwestia poruszona przez radnego dot. naprawienia i wymiany barierek zabezpieczających rów przy ul. Krakowskiej, przy skrzyżowaniu z ulicą Kościuszki w Niegowonicach, z uwagi na fakt, iż część barierek jest pokrzywiona, a część jest wyłamana. Interpelacja o tej samej treści została już złożona przez radnego we wrześniu. – Minął miesiąc, a barierek dalej nie ma – zaznaczył K. Furman. 
Radna Renata Supernak zapytała z kolei, czy w związku z przejęciem od nowego roku obsługiwania świadczeń 500plus przez ZUS OPS w Łazach planuje likwidację stanowisk pracy.
Już w późniejszej części sesji burmistrz Maciej Kaczyński oznajmił, że udzieli radnym odpowiedzi na ich pytania w formie pisemnej, przy czym odniósł się do sprawy barierek w Niegowonicach. Zawrócił uwagę, że w odpowiedzi na pierwszą interpelację radnego Furmana w tej sprawie, jest informacja, że gmina zajmie się nią do 15 listopada; i dodał, że naprawa barierek została już zlecona. Nawiasem mówiąc, burmistrz zapewnił też, iż samorząd zajmie się przycinką drzewa.
W odpowiedzi, jakie zostały udzielone radnym pisemnie (a które można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy), czytamy, że na terenie Niegowonic projektowany jest gazociąg, wiec przebudowa ul. Ogrodowej w najbliższym czasie zakłóciłaby ów proces, a Ośrodek Pomocy Społecznej w Łazach nie planuje zwolnienia osoby, która pełni stanowisko pracy dot. obsługi świadczenia wychowawczego, gdyż osoba ta wykonuje też inne zadania.
OZE W PRZYSZŁYM ROKU
Na sesji podjęto też kilka uchwał. Jedna z nich dotyczyła zmian w planie budżetu gminy na bieżący rok. Uchwała została przyjęta jednogłośnie „za”, a więc przy 11 głosach. Zmiana wynikała przede wszystkim z faktu, że zmniejszone zostały – zarówno jeśli chodzi o dochody, jak i wydatki – środki przeznaczone na realizację zadania budowy odnawialnych źródeł energii, gdyż przedłużono termin realizacji projektu do roku 2022. Innymi słowy, kwota przeznaczona na ów cel, a zatem 7 mln zł została przesunięta na nadchodzący rok.
Inną uchwałą podjęta przez radnych, była uchwała w sprawie nadania nazwy ulic na terenie wsi Hutki-Kanki. Podmiotowej drodze wewnętrznej nadano nazwę „Lawendowej”. Również ta uchwała została podjęta „jednomyślnie” za.
CO DALEJ Z REMONTEM ŚWIETLICY?
Już w drugiej części obrad sesji jeden z sołtysów dopytywał burmistrza, co dalej z remontem świetlicy w Trzebyczce, ponieważ zostały już anulowane 2 przetargi w tej sprawie. Sołtys zapytał też, czy jest możliwość, ażeby osoby prywatne mogły dołożyć samorządowi pieniądze na remont wspomnianej świetlicy. 
Odnosząc się do wypowiedzi sołtysa, burmistrz powiedział, że 1 przetarg na remont świetlicy został rozstrzygnięty, lecz firma, która go wygrała, nie przystąpiła do podpisania umowy, bo stwierdziła (firma), że w międzyczasie doszło do różnych zmian natury ekonomicznej, które spowodowały, iż nie może się podjąć tego zadania. – Firma miała do tego prawa. Jeśli chodzi o drugi przetarg, to firmę zdyskwalifikowała dokumentacja. Odczekujemy ustawowy termin i ogłosimy nowy przetarg. Jeśli się okaże, że kwota będzie wyższa, niż to planowaliśmy, to będzie ją trzeba – rzecz jasna, jeśli radni wyrażą na to zgodę – zwiększyć. Co do sponsoringu gminy, to jeśli społeczność ma możliwość pozyskania jakichś sponsorów, to proponowałbym, żeby robić to w sprawach, które nie wyręczałyby z obowiązków ustawowych samorządu. Taka jest ustawa o zamówieniach publicznych i ja tego nie przeskoczę. Musimy postępować zgodnie z procedurami – zaznaczył M. Kaczyński. 
POLSKI ŁAD - NA CO MAJĄ PÓJŚĆ PIENIĄDZE?
Prócz tego burmistrz odniósł się jeszcze raz do kwestii pieniędzy, jakie ma otrzymać gmina w związku z Programem Inwestycji Strategicznych Rządowego Funduszu Polski Ład. Zwrócił uwagę, że termin składania wniosków do Programu był bardzo krótki, bo poinformowano o nim Urzędy przy końcu lipca, a wnioski można było składać do połowy sierpnia. Przypomniał, że gmina złożyła 3 wnioski (czyli na maksymalną liczbę) na łączną kwotę 95 milionów zł.
Ostatecznie gmina pozyskała pieniądze na 1 złożony przez się wniosek, a więc na poprawę infrastruktury drogowej poprzez budowę i modernizację sieci drogowej w Gminie Łazy. Wartość całkowita inwestycji ma wynieść 4 999 834 zł, natomiast kwota przyznanych środków to 4 749 842 zł. Projekt ma na celu poprawę stanu infrastruktury drogowej poprzez budowę i modernizację sieci drogowej i chodników na terenie Gminy Łazy. Zaplanowano przebudowę ul. Jeziorowice w Niegowoniczkach o długości ok. 2,24 km oraz przebudowę 4,77 km ciągów pieszych tj. na drodze DP w Rokitnie Szlacheckim dł. 1.400 km, drodze DP w Chruszczobrodzie i Chruszczobrodzie Piaski o dł. 1.500 km oraz drodze DP od Niegowonic do Grabowej o dł. 1.870 km.

Sebastian Michalak

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe