GMINA SPRAWDZI PRAWDZIWOŚĆ DANYCH ZAWARTYCH W DEKLARACJACH ŚMIECIOWYCH

  • 09.01.2022, 13:59
  • es
GMINA SPRAWDZI PRAWDZIWOŚĆ DANYCH ZAWARTYCH W DEKLARACJACH ŚMIECIOWYCH

Podziel się:

Oceń:

(Niegowa) Mieszkańcy mają czas do końca miesiąca, aby zaktualizować dane zawarte w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami. Deklaracje takie składa się w każdej gminie, wskazując ile osób zamieszkuje daną nieruchomość. Na tej podstawie naliczane są opłaty za odpady komunalne. Nowych deklaracji nie trzeba składać regularnie – właściciel musi to zrobić wtedy, gdy zmieni się liczba mieszkańców w gospodarstwie domowym. Porównując liczbę osób wskazanych w deklaracjach z liczbą osób zameldowanych w Niegowie wynika, że gdzieś po drodze „zniknęło” kilkaset osób. Aby uszczelnić system, Gmina zamierza przeprowadzać kontrole i zweryfikować prawdziwość danych zawartych w deklaracjach.

Z deklaracji o opłatach za odpady wynika, że w Niegowie jest nieco ponad 4900 mieszkańców. Wyższą liczbę dają z kolei dane meldunkowe – ewidencja ludności wskazuje, że w gminie zameldowanych jest ponad 5600 osób. Różnica wynosi więc prawie 700 osób. Jeśli w jakiejś nieruchomości zmienia się liczba mieszkańców, właściciel ma obowiązek zgłosić to najpóźniej w kolejnym miesiącu. Urzędnicy wstępnie sprawdzili deklaracje, które dotychczas składali mieszkańcy. Jak się okazuje, najczęstszym błędem może być wykazywanie niższej od rzeczywistej liczby osób mieszkających w danym gospodarstwie domowym. Taka sytuacja przekłada się na niższe wpływy z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Doprowadza to do tego, że płacący mieszkańcy niejako „składają się” na osoby, które nie zostały zgłoszone. Czyli większość osób płaci tyle, ile należy, a niewielka grupa może próbować uniknąć części opłaty.
Aby zweryfikować informacje i zlikwidować ewentualne nieprawidłowości, Urząd Gminy dokona weryfikacji danych, które mieszkańcy zawarli w deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami. Sprawdzana będzie liczba osób zamieszkujących daną nieruchomość.
Jest jednak czas, aby mieszkańcy sami dokonali aktualizacji danych, jeśli w ich gospodarstwie domowym zaszła jakaś zmiana osobowa – np. ktoś się wprowadził, wrócił z zagranicy lub akademika, urodziło się dziecko. Nowe dane powinni przedstawić również właściciele nieruchomości, na których mieszkają osoby niezameldowane oraz studenci, którzy z powodu zdalnej nauki wrócili do domu z miasta, w którym studiują. Mieszkańcy mogą składać nowe deklaracje do końca miesiąca (tj. do piątku, 26 lutego). Deklaracje można złożyć w Urzędzie Gminy Niegowa, wysłać pocztą lub za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej e-PUAP.
- Przypominamy, że opłatę za odpady komunalne należy uiszczać w miejscu zamieszkania. (…) jest to miejsce, w którym osoba zazwyczaj spędza czas przeznaczony na odpoczynek, po powrocie z pracy, niezależnie od okresu, w jakim nie przebywała na danej nieruchomości z uwagi na obowiązki zawodowe czy też z innych powodów związanych np. z wypoczynkiem, urlopem, odwiedzinami u przyjaciół i krewnych, interesami, leczeniem medycznym lub pielgrzymkami religijnymi – wyjaśnia Urząd Gminy w Niegowie.
Jeśli pojawią się uzasadnione wątpliwości dotyczące liczby osób zamieszkujących nieruchomość, którą właściciel wskazał w deklaracji, Gmina poprosi o udzielenie wyjaśnień i wykazane w deklaracji stanu faktycznego.
Urzędnicy przypominają również, że policja może nałożyć do 500 złotych mandatu za niezłożenie deklaracji o wysokości opłaty, podanie w niej nieprawdziwej liczby zamieszkujących osób, jak również za uchylanie się od obowiązku segregowania odpadów.
- Kontrole mają na celu uszczelnienie systemu. Rzetelne dane w deklaracji i wpłacanie zobowiązań za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest warunkiem niepodnoszenia stawek dla mieszkańców – wyjaśniają urzędnicy. 

es

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe