„TAK!” DLA SZCZEPIEŃ

  • 01.01.2022, 14:35
  • red

Podziel się:

Oceń:

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zachęca wszystkich mieszkańców do zapoznania się z informacjami dotyczącymi szczepień, które publikowane są na rządowej stronie gov.pl. Kampania „#SzczepimySię” służyć ma informowaniu obywateli na temat szczepionki oraz walce z fałszywymi doniesieniami dotyczącymi szczepieniu przeciwko Covid-19.

Jak możemy dowiedzieć się z rządowego serwisu, wszystkie szczepionki, które wchodzą na rynek, muszą spełniać wysokie standardy. Zgody na zakup i korzystania ze szczepionki udziela Europejska Agencja Leków. Poprzedza ją analiza jakości i udowodnienie pełnego bezpieczeństwa szczepionki.
Szczepionka na koronawirusa opracowana została w krótszym czasie, co nie oznacza, że nie jest to bezpieczny produkt. Wśród powodów, dla których udało się opracować szczepionkę tak szybko wymienia się między innymi: usunięcie barier administracyjnych, rekordowe środki pieniężne przeznaczone na wynalezienie szczepionki, mobilizację naukowców z całego świata, jak również wykorzystanie prac badawczych nad szczepionką przeciw innemu koronawirusowi (MERS-CoV), podobnemu do SARS-CoV-2, z którym obecnie się mierzymy.
- Szczepionka jest skuteczna przy mutacji koronawirusa. Produkuje się je przeciwko antygenom podstawowym, które niezależnie od mutacji są zawsze takie same. Warto wiedzieć, że koronawirus mutuje znacznie mniej niż wirusy grypy, a i tak zaleca się szczepienia przeciwko grypie – czytamy na stronie gov.pl.
Szczepienia mają ogromne znaczenie w zwalczaniu wielu chorób, co już udowodniła nam historia XX wieku. Masowe szczepienia spowodowały znaczące ograniczenie śmiertelności np. na gruźlicę. Wyeliminowały one polio, zatrzymały epidemię odry. Szczepienia umożliwiły też zwalczenie ospy prawdziwej. Epidemie mają tragiczne skutki, a przykładem jednej z nich jest epidemia dżumy, która zabiła 30-50 milionów Europejczyków (połowę ówczesnej populacji naszego kontynentu). Szczepionki ratują życie milionów ludzi na całym świecie.
W ramach kampanii #SzczepimySię zwalczane są również tzw. fake newsy, czyli doniesienia, które nierzadko są wyssane z palca i nie mają absolutnie żadnego potwierdzenia naukowego (by nie stwierdzić, że są po prostu głupie). Ale niestety, jak to często bywa, chwytliwe hasła są najczęściej powtarzane i zapamiętywane przez wiele osób. Jedną z takich nieprawdziwych informacji jest twierdzenie, jakoby szczepienia mogły wpływać na ludzki genom. Jak więc działa szczepionka?
- Po zaszczepieniu układ immunologiczny uczy się rozpoznawać wirusa. Wytwarza skierowane przeciwko niemu przeciwciała. Szybko rozpoznaje, reaguje, chroni przed zarażeniem się i chorobą. Nie istnieje nawet biologiczna możliwość modyfikowania ludzkiego genomu – wyjaśnia rządowy serwis informacyjny dot. szczepień.
W naszym kraju szczepienia ruszyły pod koniec grudnia. Wtedy to rozpoczął się tzw. etap „zero”, w którym zaszczepić mogą się pracownicy szpitali węzłowych, podmiotów wykonujących działalność lecznicą, DPS-ów, MOPS-ów, aptek, uczelni medycznych, rodzice wcześniaków.
Od dzisiaj – 15 stycznia – rozpoczyna się rejestracja na szczepienia dla seniorów, którzy ukończyli 80 lat. Od 22 stycznia będą mogły się rejestrować osoby powyżej 70 roku życia. Z kolei 25 stycznia ruszą szczepienia dla zarejestrowanych seniorów. To pierwszy etap szczepień.
Drugi etap objąć ma osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.
W trzecim etapie szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.
Szczepionka jest bezpłatna i dobrowolna. Zapisać się na szczepienie można za pośrednictwem infolinii 989 (rejestracja od 15 stycznia), także online przez e-Rejestrację na pacjent.gov.pl. Zarejestrować można się także bezpośrednio w konkretnym punkcie szczepień.
(es) Opracowanie na podstawie informacji serwisu gov.pl

red

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe