W ZAWIERCIAŃSKIEJ CZWÓRCE CZARNKA NIE POSŁUCHALI

  • 23.12.2021, 12:57 (aktualizacja 30.12.2021, 14:50)
  • Jarosław Mazanek
W ZAWIERCIAŃSKIEJ CZWÓRCE CZARNKA NIE POSŁUCHALI http://sp4zawiercie.szkolnastrona.pl Szkoła Podstawowa Nr 4 w Zawierciu ulica Powstańców Śląskich 18

Podziel się:

Oceń:

Od 20 grudnia wszystkie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe musiały przejść na nauczanie zdalne. W jednej szkole w Zawierciu jednak przez 1,5 dnia nauka w klasie pierwszej odbywała się normalnie 20 grudnia i przez część następnego dnia. Aż do upomnienia jakie dyrektor otrzymał z Sanepidu. Nie było kar, ale dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 przy ulicy Powstańców Śląskich 18 musiały wrócić do domów, do laptopów i PC-tów. Jak cała Polska.

Przejście na naukę zdalną od 20 grudnia 2021 do 10 stycznia 2022 ogłosił Minister Edukacji z odpowiednim wyprzedzeniem. I od poniedziałku 20 grudnia uczniowie w całej Polce zamiast biec do szkoły zasiedli przed komputerami. Ale nie w SP 4 w Zawierciu, gdzie dyrektor Sebastian Urbański dał się przebłagać rodzicom klasy pierwszej, i pozwolił na zajęcia stacjonarne. Szybko jednak sprawa się rozeszła, bo jak to? Nasze dzieci przy laptopach, a inne pod opieką nauczycieli w szkole? Sielanka szkolna trwała do wtorku. W połowie dnia po upomnieniu TSSE Zawiercie naukę stacjonarną w klasie I przerwano, rodzice musieli odebrać dzieci.

Jak wyjaśnia nam kierownik działu Higieny Dzieci i Młodzieży TSSE Zawiercie Małgorzata Superson, Sanepid otrzymał zgłoszenie na ten temat i natychmiast nakazano szkole przejście na naukę zdalną: -Sprawa dotyczyła jednej klasy pierwszej, w której rodzice wyprosili, aby nauka odbywała się w szkole. Trwało to tylko 20 grudnia i część wtorku. Upomnieliśmy szkołę, że muszą ci uczniowie przejść na naukę zdalną. Skończyło się na upomnieniu, nie prowadzimy w tej sprawie żadnego postępowania.

Kier. M. Superson dodaje też, że są możliwe indywidualne przypadki, że nauka z dzieckiem może odbywać się w szkole, w trybie indywidualnym, gdy np. dziecko nie ma warunków w domu do nauki.

Próbowaliśmy skontaktować się z dyrektorem czwórki Sebastianem Urbańskim, ale 23 grudnia uczniowie mają już ferie świąteczne, w sekretariacie szkolnym czy świetlicy nikt nie odbierał już telefonu. Pytamy mailowo, czy szkoła lub sam dyrektor osobiście, miał jakieś nieprzyjemności czy konsekwencje służbowe, za niedostosowanie się do obowiązku nauki zdalnej:

Jak doszło do tej sytuacji? Podobno uległ pan naciskom rodziców, padło nawet takie określenie pod ich adresem, że to 'wojowniczy rodzice" wymusili naukę w szkole, zamiast zdalnej. Czy w związku z nieprzestrzeganiem obowiązku nauki zdalnej miął pan jakieś inne nieprzyjemności np. ze strony Kuratorium Oświaty? -pytamy.

Spytaliśmy też rzeczniczkę Śląskiego Kuratorium Oświaty kier. Annę Kij, czy ŚKO wie o przypadku z Zawiercia, i czy szkole, grożą ze strony Kuratorium jakieś konsekwencje. Czekamy na odpowiedź.

Nasz komentarz: Dyrektor na pewno chciał dobrze i mamy nadzieję, że incydent nie będzie miał dla szkoły żadnych negatywnych konsekwencji. Z tą nauką zdalną jak i z całą epidemią rząd sobie nie radzi, umieramy na potęgę nieszczepieni, o czym piszemy też w jutrzejszym wydaniu Kuriera Zawierciańskiego, który ukazuje się w Wigilię. Dzisiaj w TVN24 podawano dane o ilości zgonów w Polsce, Wielkiej Brytanii i Izraelu w porównaniu do liczby zakażeń. Wielka Brytania gdzie Omicron już dominuje, ma więcej zakażeń, ale kilkukrotnie mniej zgonów na 1 mln mieszkańców niż Polska. W porównaniu z Izraelem, gdzie mniej jest zachorowań Polska wypada fatalnie, a w statystyce zgonów wręcz tragicznie. U nas umiera z powodu Covid 500- 700 osób DZIENNIE. W Izraelu, gdzie mieszka ok. 7,66 mln obywateli umarło ok. 30 osób. PRZEZ MIESIĄC!

W szkołach akcja szczepień idzie fatalnie. Uczniowie klas pierwszych, nawet jeżeli zdążyli przyjąć pierwszą dawkę, to są to jednostkowe przypadki. Ale minister Czarnek nie odważy się np. na takie rozwiązanie, że szkoła może nie wchodzić w naukę zdalną, gdy zaszczepionych będzie przykładowo 80% uczniów szkoły. A tak uczniowie będą zarażać nauczycieli, rodziców, dziadków. Będą zgony, i nie tylko wśród dorosłych. Wśród dzieci też. Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

aktualizacja z 30-12-2021: JEST ODPOWIEDŹ KURATORIUM 

"zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia z dn. 13 grudnia 2021 r. Ministra Edukacji i Nauki, od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. na obszarze kraju ogranicza się funkcjonowanie m. in. publicznych i niepublicznych szkół podstawowych. Przepis ten dotyczy również Szkoły Podstawowej nr 4 w Zawierciu. W rozporządzeniu ustalono także ściśle określone przypadki, w których jest możliwe prowadzenie zajęć na terenie szkoły. Wszyscy dyrektorzy szkół są zobowiązani do przestrzegania obowiązujących przepisów prawa. W sprawie prowadzenia zajęć na terenie Szkoły Podstawowej nr 4 w Zawierciu w okresie ograniczenia funkcjonowania szkoły są prowadzone czynności w trybie przepisów o nadzorze pedagogicznym w celu ustalenia stanu faktycznego i prawnego. Dopiero po ich zakończeniu będzie możliwa ocena działań dyrektora w zakresie zgodności z prawem. -Z poważaniem Anna Kij Dyrektor Wydziału Jakości Edukacji

Jarosław Mazanek

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Adam
Adam 15.01.2022, 15:37
Pan redaktor wszystkie informacje ma od " tajnych informatorów". Proponuję nie komentować rewelacji, które zamieszcza bo faktycznie zarabia na reklamach. Bzdury, które pisze nie zasluguja na komentarz.
DziennikarzNiekolesiarz
DziennikarzNiekolesiarz 13.01.2022, 23:30
a ja to myślę, że wcale nie jest powiedziane, w jaki sposób ten Pan pozyskał informacje zawarte w tekście oraz czy aby na pewno nie złamał tajemnicy korespondencji. To rodzi też pytanie, czy nie złamano tajemnicy Organu Administracji Publicznej. Myślę, że warto zapytać w prokuraturze, oni na pewno rozwiną wątpliwości. Mam nadzieję, że wszystko jest legalne.
Jarosław Mazanek
Jarosław Mazanek 17.01.2022, 12:47
Wszystkie źródła informacji są podane w tekście, nie ma tu "tajnych informatorów"
scepiony
scepiony 27.12.2021, 14:35
Panie Mazanek. Weź Pan kolejny zaszczyk i przestań głupoty wpisywać...
Gość
Gość 23.12.2021, 16:19
Artukył tego autora jak zwykle nieobiektywny.

Pozostałe