MYSZKÓW I ZAWIERCIE WŚRÓD LIDERÓW SMOGU

  • 23.12.2021, 20:00
  • Edyta Superson
MYSZKÓW I ZAWIERCIE WŚRÓD LIDERÓW SMOGU Polski Alarm Smogowy

Podziel się:

Oceń:

Na początku grudnia Polski Alarm Smogowy opublikował swój raport pokazujący, które miasta w Polsce mają najbardziej zanieczyszczone powietrze. W niechlubnej czołówce znajdują się między innymi Myszków i Zawiercie. Ale warto zwrócić też uwagę na to, że w zestawieniu znalazły się miejscowości uzdrowiskowe, takie jak Goczałkowice Zdrój i Rabka Zdrój.

Co roku Polski Alarm Smogowy (w skrócie PAS) tworzy ranking najbardziej zanieczyszczonych miast w kraju. Zestawienie przygotowywane jest w oparciu o wyniki pomiarów ze stacji Państwowego Monitoringu Środowiska. Jest to system pomiarów, ocen i prognoz pomiaru środowiska oraz gromadzenia, przetwarzania i rozpowszechniania informacji o środowisku. PMŚ utworzony został 30 lat temu – ustawą z dnia 10 lipca 1991 roku o Inspekcji Ochrony Środowiska.

Raport opublikowany na początku grudnia obejmuje dane z 2020 r. Analizie poddano te miejsca, gdzie są prowadzone pomiary Państwowego Monitoringu Środowiska.

Odkąd zaczęliśmy analizować wyniki pomiarów i publikować rankingi smogowych liderów nie było sytuacji, w której jedno miasto wygrało we wszystkich kategoriach – powiedział Piotr Siergiej, rzecznik PAS. – Ta sytuacja zmieniła się w najnowszym rankingu. Zarówno średnie roczne stężenie pyłów PM10, liczba dni z powietrzem nienadającym się do oddychania, jak i roczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu (BAP) wywindowało podhalański Nowy Targ na pozycję niekwestionowanego smogowego lidera. Nasz ranking nie zachęca do odwiedzin tego miasta. Co więcej – dodaje Piotr Siergiej – od 2016, czyli odkąd rozpoczęto pomiary benzo(a)pirenu w Nowym Targu, stężenie tego rakotwórczego zanieczyszczenia wzrasta z roku na rok. Według pomiarów PMŚ stężenie BAP w 2016 wynosiło 8 ng/m3, w 2017 r. już 15 ng/m3, a od 2018 utrzymuje się wokół 18 ng/m3. To 1800% dopuszczalnej w Polsce normy!

Jak informuje Polski Alarm Smogowy, porównując rankingi tworzone od 2015 roku widać zmianę, jaka zaszła w Krakowie. Od dwóch lat, czyli od czasu wejścia w życie uchwały antysmogowej, z listy miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem zniknął Kraków. To miasto jest przykładem największej poprawy jakości powietrza, widocznym w rocznych zestawieniach Polskiego Alarmu Smogowego.

Wśród „rekordzistów smogu” najczęściej znajdują się niewielkie miasta i wsie. Choć za najbardziej zanieczyszczone uważa się duże metropolie, to nie są one widoczne w raportach PAS.

Wśród najbardziej zanieczyszczonych miejscowości pod kątem stężeń rakotwórczego BAP prócz Nowego Targu znajdują się także: Nowa Ruda, Nowy Sącz czy Sucha Beskidzka. W rankingu widnieją również miejscowości uzdrowiskowe: Goczałkowice-Zdrój i Rabka-Zdrój, w której stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu wyniosło aż 900% normy. (es) Grafika: Polski Alarm Smogowy

Edyta Superson

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe