Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 12:05
Reklama
Reklama

SPADEK PO KOŚCIUSZCE

8 lipca 1906 r. w „Kurjerze Warszawskim” ukazał się artykuł o spadku istniejącym w Ameryce po Tadeuszu Kościuszce. Jak zaznacza autor artykułu amerykański spadek istniał rzeczywiście, tylko o nim zapomniano.
SPADEK PO KOŚCIUSZCE
Tablica pamiątkowa na „Domu Kościuszki” w Solurze
Podziel się
Oceń

Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko, herbu Roch III, urodził się 4 lutego 1746 r. w Mereczowszczyźnie; zmarł 15 października 1817 r. w Solurze (Szwajcaria); polski i amerykański generał, inżynier fortyfikator, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, przywódca powstania przeciw Rosji i Prusom w Rzeczypospolitej, Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w Insurekcji 1794 r.
Po zakończeniu wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej (1775-1783), Kościuszko w uznaniu zasług odniesionych w tej wojnie oprócz odznaczenia orderem Cyncynata otrzymał tytuł generała-brygadiera. Od rządu w Ameryce otrzymał pewien fundusz. Mienie Kościuszki pozostało po jego śmierci w Stanach Zjednoczonych i składało się z dwóch źródeł. Jednym była suma 6 tys. dolarów umieszczona w ręku Tomasza Jeffersona, prezydenta Stanów Zjednoczonych, zaprzyjaźnionego z Kościuszką, która wzrosła z czasem do kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Drugim źródłem była ziemia obszaru 500 akrów, położona w stanie Ohio, na których stanęło miasto Chillicothe, które jako ośrodek kolejowy stało się ważnym punktem handlowym. Kongres Stanów Zjednoczonych przyznał Kościuszce należność 12,2 tys. dolarów. Kościuszko wręczył swój testament Jeffersonowi i upoważnił go do użycia części środków na wykup niewolników.
Tadeusz Kościuszko nie miał braci, nie był żonaty. Miał dwie siostry, z których jedna, imieniem Anna była zamężna za Estkę; druga zaś Katarzyna za Żółkiewskim. Rodziny spadkobierców to m.in. trzech synów Anny: Sykstus, Stanisław i Tadeusz. Wszyscy trzej służyli w Legionach Polskich; Sykstus w stopniu pułkownika zginął pod Lipskiem w 1813 r. Dwaj młodsi z upadkiem Napoleona wrócili do kraju i tu się ożenili, poszerzając grono spadkobierców Kościuszki.
W książce pt. „Kościuszko 1893-1896” pod redakcją Tomasza B. Otrębskiego z Fundacji im. T. Kościuszki w Krakowie, zaprzyjaźnionej ze środowiskiem kościuszkowskim Szczekocin, odnajdziemy wiele informacji dotyczących testamentów i pamiątek po Kościuszce. W testamencie pierwszym z 5 maja 1789 r. najważniejszym postanowieniem był zapis Siechnowicz, majątku Kościuszki, dla rodziny Estków. W osiemnaście lat po pierwszym testamencie, zamieszkały wówczas w Solurze, Kościuszko zapisał środki finansowe córkom Pana Zeltnera, u którego zamieszkiwał. Dziś jest tam muzeum z pamiątkami. Środowisko kościuszkowskie ze Szczekocin odbyło kilka wycieczek do Solury.
Spuściznę po Kościuszce, wykazaną w czterech testamentach, stanowią również 43 tys. dolarów, w Europie zaś przeszło 100 tys. franków ulokowanych w Paryżu.
W testamencie obok funduszy na wykup niewolników jest również zapis środków dla przyjaciół, ubogich, na szkołę w West Point i na pogrzeb. Fundusz pochodził z zaległego żołdu Kościuszki za czas służby wojskowej o niepodległość Stanów Zjednoczonych. W ręku uczciwego i troskliwego Jeffersona środki wzrastały już za życia Kościuszki, a po jego śmierci w 1817 r. przez trzydzieści lat procenty były kapitalizowane.
Wśród pamiątek po Kościuszce na pierwszym miejscu znalazł się pierścień, ściągnięty przez Kozaków rannemu generałowi pod Maciejowicami; dziś znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie. W czasie powstania kościuszkowskiego za męstwo i waleczność Kościuszko wyróżniał generałów i oficerów srebrnymi pierścieniami z napisem Ojczyzna Obrońcy. Oprócz pierścienia pamiątki stanowią również złote zegarki, tabakiery, spinki, portrety. Pamiątki po Kościuszce znajdują się m.in. na Jasnej Górze, w Muzeum Czartoryskich w Krakowie, Muzeum Polskim w Rapperswil w Szwajcarii.


Muzeum T. Kościuszki w budowie – Mereczowszczyzna

Tadeusz Kościuszko – fragment Panoramy Racławickiej

Uczestnicy wycieczki do Solury 2016 r. Delegacje z Krakowa, Warszawy, Połańca, Racławic i Szczekocin


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WdybyTreść komentarza: Wyrażanie niepokoju z powodu niskiej frekwencji ,przez Tuska na łamach portali,to nie jest złamanie ciszy wyborczej? Zakuć w kajdany i na rok ,czarna kawa i suchy chleb.Data dodania komentarza: 21.04.2024, 18:48Źródło komentarza: Zawiercie. Liczne naruszenia ciszy wyborczej!Autor komentarza: KubaTreść komentarza: Znam Konarskiego od dawna i myślę że stanowisko Prezydenta Miasta zdecydowanie go przerosło.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 20:31Źródło komentarza: Konarski: samorządowy safandułaAutor komentarza: DorotaTreść komentarza: Długo zwlekałam ale cieszę się że w końcu zdecydowałam się na fotodepilacje i do depilconcept poszłam. Teraz mam gładkie nogi i okolice bikini, więc nie muszę martwić się ciągłym goleniem czy podrażnieniamiData dodania komentarza: 10.04.2024, 10:49Źródło komentarza: Depilacja laserowa - jakie są jej ograniczenia i kto może się kwalifikować? J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Po prostu umiemy liczyć. Żaden z kandydatów nie miał szans na zwycięstwo w I turze, a słaby wynik obecnego prezydenta (choć było niemal pewne, że wejdzie do II tury) pokazuje, że polityka populizmu i manipulacji przegrywa. II tura to PiS (z nim trzymał Konarski) kontra reszta świata -skompromitowany wojewoda śląski i równie skompromitowana radna do Sejmiku, ta z wodociągów.Data dodania komentarza: 08.04.2024, 10:08Źródło komentarza: Koniec kampanii w Zawierciu. Kto w II turze poznamy w poniedziałek!Autor komentarza: Taka gazetkaTreść komentarza: A skąd w tytule informacja o II turze ? Tak bez znaku zapytania ? Może będzie a może nie. Trochę obiektywizmu proszę.Data dodania komentarza: 07.04.2024, 13:37Źródło komentarza: Koniec kampanii w Zawierciu. Kto w II turze poznamy w poniedziałek!Autor komentarza: Andrzej z ZawierciaTreść komentarza: Tu przede wszystkim powinno chodzić o jakość i poziom usług medycznych, a nie o to w co został wyposażony szpital. Maszyny same leczyć nie będą. Szpital powinien być dla chorych i leczyć ich skutecznie. Każdy szpital powinien być oceniany po swoich najsłabszych punktach i od tego powinno się zacząć jego naprawę. Co z tego, że szpital wyposazony jest w swietne urządzenia, a pacjent zanim trafi na oddział szpitalny nie doczeka bo umrze oczekujac na SOR kilka godzin.Data dodania komentarza: 06.04.2024, 08:23Źródło komentarza: Spór o szpital. Radni opuścili salę na znak protestu. Propagandowe wystąpienie Jorga oburzyło wielu
Reklama
Reklama