GDZIE NAJCHĘTNIEJ KIEROWALI SIĘ ABSOLWENCI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH?

  • 12.09.2021, 14:38 (aktualizacja 12.09.2021, 14:40)
  • Piotr Suszek
GDZIE NAJCHĘTNIEJ KIEROWALI SIĘ ABSOLWENCI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH?
REKRUTACJA DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH ZAKOŃCZONA. Na początku sierpnia zakończyła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Podobnie jak w ubiegłych latach, największym zainteresowaniem wśród absolwentów szkół podstawowych cieszyły się I i II Liceum Ogólnokształcące w Zawierciu. Szeroką ofertę przygotowały również szkoły techniczne. Jakie szkoły i kierunki były w tym roku najpopularniejsze?

Ostatni etap rekrutacji do szkół ponadpodstawowych zakończył się 2 sierpnia. Mimo tego, że w wybranych oddziałach pozostały wolne miejsca, w większości szkół rekrutacja została zamknięta.
O kolejności przyjętych do szkoły ponadpodstawowej decydowała liczba uzyskanych punktów rekrutacyjnych. Każdy absolwent szkoły podstawowej mógł zebrać łącznie dwieście punktów – połowę z egzaminu ósmoklasisty i drugą połowę ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Na świadectwie liczyły się oceny z polskiego i matematyki oraz dwóch przedmiotów wskazanych jako punktowane dla wybranego profilu. Z kolei każdy egzamin ósmoklasisty – z polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego – liczył się do sumy punktów rekrutacyjnych. Wyniki procentowe z egzaminów z języka polskiego i matematyki mnożone były razy 0,35, a z języka obcego razy 0,3. Dodatkowo, punkty można było uzyskać za świadectwo z wyróżnieniem, osiągnięcia w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, czy udział w wolontariacie.
I i II LO Z NAJWIĘKSZYM ZAINTERESOWANIEM
Najwięcej kandydatów chętnych było podjąć naukę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu. Aż 185 kandydatów jako pierwszy w kolejności oznaczyło oddział w I LO. Równie wysokie zainteresowanie odnotowało II Liceum Ogólnokształcące im. Heleny Malczewskiej w Zawierciu. Kandydatów ubiegających się o miejsce w II LO, którzy wybierali tamtejszy oddział w pierwszej preferencji było 155.
Najwyższe progi punktowe w całym powiecie, które kwalifikowały do przyjęcia na wybrany oddział odnotowano w II LO w Zawierciu. Wynosiły one od 129 do 146 punktów. Drugi najwyższy przedział progów punktowych, który wynosił od 126 do 134 punktów, zarejestrowano w I LO w Zawierciu.
Na swoich listach preferencji kandydaci często wybierali Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Porębie, gdzie łączna liczba chętnych wyniosła 86 osób, Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Elżbiety z Pilczy w Pilicy, gdzie łączna liczba zainteresowanych na dwóch oddziałach wyniosła odpowiednio 66 i 85 osób, a także Liceum Ogólnokształcące w ZS im. prof. R. Gostkowskiego w Łazach, gdzie wszystkich zainteresowanych było 88.
Spośród techników największym zainteresowaniem cieszyły się szkoły z Zawiercia. Najwięcej kandydatów wpisało na swoją listę preferencji Technikum Nr 4 w ZS im. St. Staszica, które na czterech kierunkach notowało ogólną liczbę chętnych od 56 do 158 osób. Duże zainteresowanie wystąpiło również w Technikum Nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych, gdzie ogólna liczba chętnych dla poszczególnych kierunków wynosiła od 78 do 125 osób. Wielu kandydatów wybierało również kierunki techniczne w Technikum nr 1 w ZS im. X. Dunikowskiego w Zawierciu (od 39 do 89 chętnych na jeden oddział) oraz oddziały w Technikum nr 2 w ZS im. H. Kołłątaja w Zawierciu (od 39 do 96 chętnych na jeden oddział). Poza Zawierciem, najczęściej wybieraną szkołą techniczną było Technikum im. M. Kopernika w Porębie oraz Technikum w ZS im. prof. R. Gostkowskiego w Łazach.
NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANE KIERUNKI
W obu zawierciańskich liceach – I i II LO – największe zainteresowanie przypadało na oddziały z rozszerzoną matematyką, geografią i angielskim oraz biologią i chemią. W II LO na 32 miejsca w klasie „geo-ang-mat” chętnych było 46 osób, a w klasie o profilu „biol-chem-ang” chętnych z pierwszej preferencji było 49 osób przy takiej samej liczbie miejsc. Analogiczna sytuacja wystąpiła w I LO, gdzie do klasy o profilu „geo-ang-mat” chętnych z pierwszej preferencji było 56 kandydatów, a do oddziału „biol-chem” chętnych było 43, przy 32 miejscach w każdej z klas. W oddziałach o największym zainteresowaniu było najtrudniej o miejsce, a progi punktowe były najwyższe w całym powiecie.
Szkoły techniczne również posiadały w swojej ofercie kierunki, które przyciągały kandydatów. W Technikum nr 4 w Zawierciu najczęściej wybieranymi specjalizacjami były technik informatyk i technik mechatronik. W Technikum nr 3 Zespołu Szkół Ekonomicznych najwięcej osób wybrało technika reklamy, natomiast w zawierciańskim Technikum nr 1 najwięcej osób w pierwszej preferencji zdecydowało się na technika geodetę. W Technikum w Łazach wiele osób wybrało technika transportu kolejowego. Na wymienionych kierunkach technicznych, cieszących się największym zainteresowaniem, na jedno miejsce w oddziale przypadała ponad jedna osoba.
Najwyższe progi punktowe w technikach ukształtowały się na najpopularniejszych kierunkach – informatyce oraz mechatronice w Technikum nr 4, gdzie próg wynosił 103-104 punkty, a także na kierunku technik ekonomista w Technikum nr 3 – tam próg wyniósł 105 punktów.
Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się kierunki techniczne takie jak: technik geodeta oraz technik budownictwa (Technikum nr 1 w Zawierciu), technik usług fryzjerskich i technik logistyk (Technikum nr 2 w Zawierciu), technik mechanik (Technikum nr 5 w Zawierciu), technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki (Technikum w Żarnowcu), technik transportu kolejowego (Technikum w Łazach) oraz Technik Lotniskowych Służb Operacyjnych (Technikum w Porębie). Pozostałych kierunków technicznych, które znalazły się w ofercie szkół było jednak znacznie więcej.
Mimo dużego zainteresowania liceami, szkoły techniczne stanowią większość wśród szkół ponadpodstawowych w powiecie zawierciańskim i wiele oferują kandydatom. Wciąż jednak najtrudniej o miejsce w zawierciańskich liceach, które co roku notują największą liczbę zainteresowanych kandydatów.

Piotr Suszek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe