OSTATNIE POŻEGNANIE PORUCZNIKA TADEUSZA KOZICKIEGO

  • 07.09.2021, 15:58
  • Damian Liszczyk
OSTATNIE POŻEGNANIE PORUCZNIKA TADEUSZA KOZICKIEGO
W dniu 4 sierpnia 2021 roku w kościele pw. Świętej Anny w Grabowej odbyła się uroczysta msza święta pogrzebowa zasłużonego kombatanta powiatu zawierciańskiego porucznika w st. spoczynku Tadeusza Kozickiego.

Porucznik w st. spoczynku był ostatnim żyjącym świadkiem pacyfikacji przysiółka Błojec w czerwcu 1944 roku. Tragiczne wydarzenia rozegrały się 16 czerwca 1944 roku. W tym dniu połączone siły Wehrmachtu i żandarmerii dokonały krwawej pacyfikacji na mieszkańcach Błojca. Pacyfikacja była zwieńczeniem obławy przeprowadzonej na partyzantach AK z Oddziału porucznika Gerarda Woźnicy „Hardego”, którzy nocowali w zabudowaniach rodziny śp. porucznika Tadeusza Kozickiego. W wyniku pacyfikacji, w której zostało zabitych 11 mieszkańców Błojca, na terenie własnej posesji poległ  ojciec zmarłego. Po tragicznych wydarzeniach porucznik Tadeusz Kozicki przez pewien czas został objęty opieką przez partyzantów AK z Oddziału „Hardego”, którzy stacjonowali w leśnym obozie w Górach Bydlińskich.
W uroczystościach pogrzebowych uczestniczył min. burmistrz Miasta i Gminy Łazy Maciej Kaczyński, wiceprezes Zarządu Śląskiego Okręgu Związku Oficerów Rezerwy RP asp. szt. rez. Jerzy Jędrusik, prezes Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej Maciej Świderski, oraz poczet sztandarowy byłego Koła Miejskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Łazach. W trakcie mszy pogrzebowej Burmistrz Miasta i Gminy Łazy Maciej Kaczyński wręczył „Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej” przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego dla ś.p. porucznika Tadeusza Kozickiego. Odznaczenie odebrał syn zmarłego. Burmistrz przypomniał również, że zmarły był jednym z głównych inicjatorów powstania pomnika w Błojcu, poświęconego zabitym mieszkańcom tego przysiółka w czasie krwawej pacyfikacji. Przez wiele lat dbał o to Miejsce Pamięci Narodowej oraz corocznie czynnie uczestniczył w kolejnych rocznicach pacyfikacji w mundurze żołnierza WP. Za swą działalność został wyróżniony licznymi odznaczeniami m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi, Patentem Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny, Srebrnym Medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Wspomnieć należy, że śp. porucznik Kozicki był bohaterem reportażu telewizji iTV Region, który został zrealizowany w 2018 roku z inicjatywy Koła Związku Oficerów Rezerwy RP w Zawierciu oraz Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej. Reportaż nawiązywał do tragedii pacyfikacji z 1944 roku. Zmarły spoczął na Cmentarzu Parafialnym w Niegowonicach, przeżył 92 lata.

Tekst: Damian Liszczyk
Zdjęcia: Jerzy Jędrusik

Damian Liszczyk

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe