PPP: PORADNIA PEŁNA PROCESÓW

  • 19.08.2021, 07:30
  • Jarosław Mazanek
PPP: PORADNIA PEŁNA PROCESÓW Jarosław Mazanek Była dyrektorka PPP w Zawierciu Bożena G. przed salą rozpraw. Jeden proces ma o wykroczenie, drugi o popełnienie przestępstwa polegającego na sfałszowaniu dokumentu i używanie go jako autentyczny. W tym czasie rządzący PiS w Powiecie Zawierciańskim zrobił ją dyrektorką PCPR
(Zawiercie) Gdy pisaliśmy o uchwale osób podających się za radnych Rady Powiatu Zawierciańskiego z 12 lipca, uchwale o utworzeniu w Zawierciu drugiej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej, bo pierwsza -co przyznaje starosta Gabriel Dors- pełna jest konfliktów. Przypomnieliśmy o licznych procesach, jakie poradni wytaczali pracownicy o mobbing, łamanie praw pracowniczych, czy niesłuszne zwolnienie z pracy. O niektórych z tych procesów przez ostatnie lata już pisaliśmy na łamach Kuriera Zawierciańskiego, kilka spraw zakończyło się wyrokami. Niektóre sprawy ciągle się toczą przed sądem. Wracamy do tych procesów, gdyż redakcja z Sądu Okręgowego w Częstochowie otrzymała odpowiedź na jakim etapie są interesujące nas procesy. Okazuje się, że dwa procesy karne byłej dyrektorki PPP Bożeny G. są ciągle w toku. Najbliższe terminy we wrześniu. W jednej sprawie Bożena G. jest oskarżona o wykroczenie, w drugiej o przestępstwo urzędnicze, sporządzenia i posługiwania się dokumentem sfałszowanym, za co grozi nawet do 5 lat więzienia. Bożena G. ma opinię wiernego żołnierza PiS-u, ma też cieszyć się przyjaźnią najważniejszych polityczek PiS-u, więc mimo problemów z prawem właśnie awansowała na stanowisko dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zawierciu. To -jak pamiętamy-zwolniło się już dłuższy czas temu, gdy w niełaskę popadł Adam Witas, do którego starosta Dors (PiS) „utracił zaufanie”. Bożena G. przez dłuższy czas, po odejściu z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej gdzie była dyrektorem, była zastępcą w PCPR. Ale -to już nasz wniosek wynikający z logicznej obserwacji- skoro procesy karne nabierają rozpędu, czas aby Bożena G. sprawdziła się na „nowym, ważnym odcinku”.

Panowie i panie podające się za radnych powiatowych postanowili pożar gasić benzyną i utworzyli drugą poradnię psychologiczno-pedagogiczną, która ma być częścią  Zespołu Szkół Specjalnych. Dlaczego ten pomysł nazwaliśmy uchwałą „LEX debilizm” tłumaczyliśmy obszernie w KZ nr 29 z 16 lipca, chodzi o ryzyko, o którym mówili pedagodzy i terapeuci z nielubianej przez władzę Poradni Psych-Pedagogicznej, mówił o tym też radny Jarosław Kleszczewski, że rodzi to ryzyko, że PPP tworzona przy Zespole Szkół Specjalnych będzie orzekać „pod szkołę specjalną” wpychając dzieci i młodzież do tej uczelni.  Dlatego LEX debilizm.
Powodem utworzenia drugiej poradni, w skrócie PPP2 ma być -jak to tłumaczył Gabriel Dors- wysoka absencja chorobowa terapeutów i pedagogów. Gdyby to był faktyczny powód, wystarczyłoby więcej osób zatrudniać, choćby na następstwo. Tymczasem PPP1 zwalniała pracowników, zamiast zatrudniać. 
Wspomniał o konflikcie pracowników z poprzednią dyrektor Bożeną  Gwizdek (przeniesiona do PCPR na stanowisko zastępcy dyrektora, a teraz już dyrektora), ale stwierdził też, że nie poprawiło to sytuacji w Poradni: „-Problemem poradni jest bardzo wysoka, dużo wyższa niż w innych jednostkach powiatu, czy szkołach absencja chorobowa terapeutów i psychologów. Średnia roczna absencja pracowników wynosiła w Poradni w 2020 roku 48 dni, a rekord to aż 109 dni nieobecności. 
-Jak to się nie uda, to nie mamy już innego pomysłu -mówił Dors na koniec obrad komisji 12 lipca. Głównym zadaniem poradni jest udzielanie uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej, wystawiania diagnoz, opinii i orzeczeń, które mogą np. decydować o tym, czy dziecko będzie się uczyć w szkole, kolokwialnie mówiąc „normalnej” czy specjalnej. Dzieci i młodzież z różnymi dysfunkcjami intelektualnymi w orzeczeniu mogą mieć wskazane np. zalecenie nauki w szkole specjalnej. Takiej np. jak ZSS im. Grzegorzewskiej. 
Starosta Dors mówiąc o problemach, z faktycznie wysoką absencją pracowników PPP ani słowem nie zająknął się nad tym, jakie mogą być jej przyczyny. I dlaczego dostęp dzieci i młodzieży do poradni jest tak utrudniony. Dwie terapeutki zostały zwolnione z pracy, choć poradnia już miała zaległości. Były to terapeutki z wieloletnim doświadczeniem, nagradzane, więc raczej nie było merytorycznych powodów do złej oceny ich pracy. Raczej mówiło się o zemście, gdyż należały do grona niepokornych pracowników. 
Jedną z najczęściej korzystających ze zwolnień lekarskich pracownic PPP była Renata D. Wobec niej -jak informuje Wiceprezes Sądu Okręgowego w Częstochowie  sędzia Barbara Sobocińska toczyło się postępowanie karne (sygn. IIK 904/20) o przestępstwo z art. 270 par. 1 Kodeksu Karnego (podrobienie dokumentu) w zw. z art. 271 par. 1 kk (kiedy dokument podrabia funkcjonariusz publiczny) warunkowo umorzone  29 czerwca 2021 tytułem próby na okres 3 lat. Wyrok jest prawomocny, oskarżona co 6 miesięcy ma obowiązek informować Sąd, czy prawidłowo wykonuje warunki umorzenia postępowania karnego. Renata D. musiała też wpłacić 3500 zł na tzw. Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Wyrok choć dla Renaty D. bardzo łagodny, oznacza, że zdaniem Sądu do fałszowania dokumentów przez nią doszło, przestępstwo zostało popełnione, ale odstępuje od ukarania sprawcy. „Zarzuty w sprawie dotyczyły czynów popełnionych przez oskarżoną jako pracownika Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zawierciu” -czytamy w informacji SO Częstochowa będącej odpowiedzią na nasze pytania. 
Wg. naszych źródeł Renata D. notorycznie podpisywała się za rodziców dzieci, potwierdzając tym samym nieprawdę, że np. wizyta się odbyła, udzielono dziecku czy rodzicom porady lub konsultacji. 
Co ciekawe, to takie same przestępstwa o jakie oskarżona jest Bożena G., była dyrektorka PPP, a teraz dyrektorka PCPR w Zawierciu. Informacja, o tym, że Bożena Gwizdek jest już dyrektorem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie ukazała się w Biuletynie Informacji Publicznej 2 sierpnia 2021. 

„Przeciwko Bożenie G. toczą się obecnie  w II Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Zawierciu dwa postępowania. Pierwsze sygn.  IIW 537/20 o popełnienie wykroczenia z art. 281 pkt. 3 Kodeksu Pracy w związku z art.  20 ust. 5a Karty Nauczyciela i art. 32  Ustawy o związkach zawodowych. W sprawie tej  7.09.2020 wydano wyrok nakazowy, od którego obwiniona wniosła sprzeciw i sprawa rozpoznawana jest na zasadach ogólnych. Termin najbliższy rozprawy wyznaczono na 22.09.2021.” -pisze wiceprezes SO w Częstochowie.
O tej sprawie pisaliśmy w XII 2020 w artykule „Była dyrektor poradni ukarana grzywną”. Chodzi o  sprawę z zawiadomienia Państwowej Inspekcji Pracy. Bożenie G. zarzucono zwolnienie z pracy dwóch terapeutów, psychologów (których -jak ubolewa starosta Gabriel Dors- brakuje, a inni chorują) Małgorzaty Podsiadło-Dyczko i Anny Paruzel- Zając, bez powiadomienia Związków Zawodowych. Grozi jej grzywna do 30 tys. zł.  W wyroku nakazowym, SR Zawiercie nałożył grzywnę  1500 zł i gdyby Bożena G. uznała wyrok, byłoby po sprawie. Ale złożyła sprzeciw, sprawa będzie rozpatrywana na rozprawie 22 września 2021.
Poważniejsze konsekwencje grożą Bożenie G. w związku z zarzutem karnym z art. 273 kk w związku z  271 kk.  Jest oskarżona o popełnienie przestępstwa zagrożonego karą więzienia do lat dwóch, gdyż jako dyrektorka PPP miałaby podrobić dokumenty i użyć ich jako autentycznych. Również w tej sprawie 21 stycznia 2021 Sąd Rejonowy w Zawierciu  wydał wyrok nakazowy, co oznacza, że Sąd nie miał wątpliwości, że do przestępstwa doszło. Bożena G. wniosła sprzeciw od wyroku. Termin najbliższej rozprawy -jak informuje nas SO Częstochowa- już niedługo, bo 12 sierpnia 2021

W SR Zawiercie na wokandzie są aż 3 procesy, w których pracownicy PPP oskarżają poradnię o mobbing, w czasie gdy jej dyrektorem była Bożena Gwizdek. Przypomnimy, że gdy ta w pewnym okresie przestała być dyrektorem PPP też złożyła pozew o mobbing przeciwko poradni, a gdy Gabriel Dors po dojściu PiS-u do władzy w powiecie przywrócił ją na stanowisko dyrektora, Bożena Gwizdek zawarła ugodę z Poradnią Psychologiczno -Pedagogiczną reprezentowaną przez dyrektora… Bożenę Gwizdek. Pisaliśmy o tym w artykule „Zawarła ugodę… sama ze sobą!”

 

Z ostatniej chwili: 

DZISIAJ WYROK W SPRAWIE KARNEJ Bożeny G.

Jutro 20 sierpnia piszemy w Kurierze Zawierciańskim o procesie karnym Bożeny G., To relacja z rozprawy, która odbyła się 12.08.2021. Sędzia Paweł Cisowski zakończył przewód sądowy i na 19 sierpnia godz. 8:00 zapowiedział ogłoszenie wyroku w tej sprawie.  

Jarosław Mazanek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe