UNIEMOŻLIWIAJĄ UCZESTNICTWO W SESJI POWIATU ALE „TROCHĘ MNIEJ”

  • 28.07.2021, 19:58 (aktualizacja 28.07.2021, 20:17)
  • Jarosław Mazanek
UNIEMOŻLIWIAJĄ UCZESTNICTWO W SESJI POWIATU ALE „TROCHĘ MNIEJ” Sesja Powiatu ciągle "zdalna" Ale podobno można przyjść!
Od początku pandemii urzędy i sądy pozamykały się przed obywatelami, kasjerkami z Lidla i Biedronki. Choć epidemia trwa, większość instytucji wróciło do względnie normalnej pracy. Poza Starostwem Powiatowym w Myszkowie, które mieszkańcom każe stać na deszczu jak pada i w palącym słońcu jak skwar. Ciągle „zdalnie” obraduje Rada Powiatu w Myszkowie, również jutro 29 lipca Przewodniczący Wojciech Picheta, jak czytamy w postanowieniu o zwołaniu sesji, radni mają obradować zdalnie. Dla PIS-u to wygodnie, bo jak starosta Kołodziejczyk coś zaklnie, na żywo mogą wszyscy nie usłyszeć, a z nagrania się wytnie. A jutro radni mają dyskutować nad sytuacją SP ZOZ Myszków który pod rządami starosty Kołodziejczyka podobno już 15 mln zł długów dobił.

Radni mają podjąć uchwały:

-w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Myszkowie za 2020 rok -czyli uchwałę o tym ile duet Picheta-Miśkiewicz dał radę narobić długów w 2020 roku.

-uchwałę w sprawie dokonania oceny sytuacji ekonomiczno – finansowej Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Myszkowie.

 

Każdy ma prawo do UCZESTNICTWA w obradach rady gminy, powiatu i udziału w komisjach tych samorządów. Ale gdy przyszła epidemia COVID-19 wiele radni gmin, w tym powiat myszkowski pozamykały się przed wyborcami, a radni zaczęli obradować „zdalnie”. Obrady zdalne są dopuszczalne, ale przewodniczący rad gmin i powiatów przy okazji zaczęli naruszać prawo obywateli do UCZESTNICTWA w obradach samorządu. A oglądanie transmisji sesji, nawet na żywo nie jest uczestnictwem. Nie pozwala poprosić o głos, czy np. protestować, przeciwko łamania praw obywateli. Gazeta Myszkowska alarmowała, że prawa obywateli są łamane. Powoli samorządy zaczęły się wycofywać z obrad zdalnych, zwłaszcza , że epidemia choć ciągle zbira ofiary, to zachorowań od dawna jest niewiele.

Spytaliśmy więc w biurze Rady Powiatu Myszkowskiego, dlaczego radni ciągle obradują zdalnie. Zbieg okoliczności, ale pytania redakcja zadała 22 lipca, czyli w rocznicę PKPW. A PiS rządzący powiatem myszkowskim to tacy sami komuniści jak tamci, jak nie gorsi:

Przewodniczący Rady Powiatu Myszkowskiego w dalszym ciągu uniemożliwia mieszkańcom uczestnictwo w obradach Rady Powiatu Myszkowskiego, zwołując je w formie zdalnej. Sytuacja taka trwa od początku epidemii, łamiąc konstytucyjne prawo obywateli do uczestnictwa w pracy samorządu, a konkretniej zapisane wprost w Ustawie o samorządzie powiatowym prawo do uczestnictwa w obradach rady i jej komisji.
Tyle, co do stanu prawnego.
Pytanie do Przew. Rady Powiatu Myszkowskiego jest następujące:
1. Dlaczego zwołuje pan obrady w sposób uniemożliwiający korzystanie z prawa do uczestnictwa w posiedzeniach Rady Powiatu Myszkowskiego?

Wojciech Picheta, Przewodniczący Rady Powiatu nie odpowiedział osobiście, ale mamy odpowiedź Biura Rady podpisaną przez Magdalenę Koś: -Informuję, że w czasie obrad sesji Rady Powiatu w Myszkowie jak i w trakcie posiedzeń komisji zapewniona jest możliwość czynnego uczestniczenia i zabrania głosu przez mieszkańców w siedzibie Starostwa Powiatowego w Myszkowie, przy ul. Pułaskiego 6.
To spora nowość, gdyż jak mówił nam ustnie jeden z pracowników Starostwa Powiatowego w Myszkowie, na sali obrad jest komputer umożliwiający zadanie pytania, czyli taki, jak mają radni. Problem w tym, że w postanowieniu o zwołaniu Sesji na 29 lipca Przewodniczący Rady Powiatu o takiej możliwości nie informuje. W obradach weźmie więc udział ten z mieszkańców, który będzie miał tę wiedzę, reglamentowaną, prawie tajną. Spytaliśmy więc raz jeszcze, ale przed sesją już nie otrzymaliśmy odpowiedzi:

-W postanowieniu o zwołaniu sesji Przewodniczący RP Myszkowskiego informuje jedynie o tym, że sesja w trybie zdalnym. Nie podaje informacji, że zainteresowani mogą gdzieś uczestniczyć, korzystając z systemu umożliwiającego uczestnictwo, np. zadawanie pytań.
Nie informuje też o takiej możliwości Starostwo Powiatowe w Myszkowie w aktualnościach, gdzie jest jedynie postanowienie dot. sesji opublikowane.
Pytanie: w jaki sposób Biuro Rady Powiatu informuje mieszkańców o możliwości uczestnictwa w sesji?
Pytanie 2: od kiedy funkcjonuje możliwość, o której co prawda nikt nie wie, że istnieje taka techniczna możliwość? Od której sesji dokładnie?


 

Jutro o 8:30 wybieramy się do Starostwa Powiatowego w Myszkowie zobaczyć jak przewodniczący Picheta realizuje prawo obywateli do uczestnictwa sesjach rady i komisjach. I zapraszamy wszystkich chętnych! Np. wiernego bywalca Zenka Kudrysia! Panie Zenonie, można już być na sesji powiatu!

Jarosław Mazanek

 

Warto przeczytać co pisaliśmy o tym problemie wcześniej:

JAK ZMUSILIŚMY PIS DO PRZESTRZEGANIA PRAWA

https://www.gazetamyszkowska.pl/wiadomosci/6627,jak-zmusilismy-pis-do-przestrzegania-prawa

 

Radni Powiatu Myszkowskiego uniemożliwiają uczestnictwo w obradach komisji!

https://www.gazetamyszkowska.pl/wiadomosci/6586,radni-powiatu-myszkowskiego-uniemozliwiaja-uczestnictwo-w-obradach-komisji

 

Rada Powiatu Myszkowskiego obraduje „nie wiadomo gdzie”. Mieszkańców nie wpuszczono

https://www.gazetamyszkowska.pl/wiadomosci/6392,rada-powiatu-myszkowskiego-obraduje-nie-wiadomo-gdzie-mieszkancow-nie-wpuszczono

 

Trwają obrady powiatu. Przewodniczący Picheta nie wpuścił dziennikarzy i publiczności!

https://www.gazetamyszkowska.pl/wiadomosci/6330,trwaja-obrady-powiatu-przewodniczacy-picheta-nie-wpuscil-dziennikarzy-i-publicznosci

Jarosław Mazanek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe