PRZEDSZKOLAKI Z ŻAREK LETNISKO BĘDĄ BADAĆ ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA

  • 24.07.2021, 08:00
  • Jarosław Mazanek
PRZEDSZKOLAKI Z ŻAREK LETNISKO BĘDĄ BADAĆ ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA
(Żarki Letnisko) „Proszę pani, dlaczego dzisiaj nie wyjdziemy na podwórko? -mogą spytać przedszkolaki z Przedszkola w Żarkach Letnisko. „Bo dzisiaj jest bardzo brudne powietrze, to niebezpieczne” -mogą usłyszeć. Spalanie węgla jako głównego źródła ogrzewania w wielu domach i jego wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy to problem nie tylko Myszkowa, który przoduje w złej jakości powietrza w woj. śląskim, ale też problem wielu miejscowości, może wszystkich, nawet tych „letniskowych” z nazwy. W naszej redakcji już dawno zwracaliśmy uwagę na to, że te małe miejscowości, miłe do mieszkania „letniska” nie są wolne od smogu, który często jest w nich niewiele mniejszy niż w sąsiednim Myszkowie, Żarkach, Koziegłowach. W tych ostatnich długo nie było żadnego czujnika, choć „ na węch” powietrze jakim oddychają mieszkańcy Koziegłów było bardzo zanieczyszczone.

Na Żarki Letnisko zwróciła uwagę działaczka Porajskiego Alarmu Smogowego Anna Krupska-Brysiak, która zauważyła, że w żadnej placówce oświatowej na terenie gminy Poraj nie jest zamontowany czujnik badania czystości powietrza, pokazujący poziom zanieczyszczenia byłem PM2,5 i PM10 (rozmiary cząstek pyłu). 
-W lutym 2021 Porajski Alarm Smogowy przez 12 dni przeprowadzał pomiary jakości powietrza na terenie Przedszkola w Żarkach Letnisku. Wyniki pokazały przekroczenie normy byłu PM10 nawet o 500% -pisze Porajski Alarm Smogowy. Nie jest to zaskoczenie, gdyż kto obserwował wyniki pomiarów innych czujników zamontowanych przez osoby prywatne, dostępne w aplikacji Smog Polska na ul. Raczyńskiej, Sportowej, Żurawiej, mógł zaobserwować dni, w których przekroczenia stężenia pyłów w Żarkach Letnisko sięgały nawet 1300% normy!
Czujnik zamontowany na budynku przedszkola może mieć ważny wymiar edukacyjny dla uczęszczających tam dzieci, które mogą zobaczyć jaką jakość powietrza pokazuje „ich” czujnik, ufundowany przez firmę Sokpol.
28 czerwca  czujnik na budynku przedszkola z logo firmy Sokpol, którego wyniki pomiarów można obserwować w popularnej aplikacji Airly, został oficjalnie uruchomiony. W imieniu firmy Sokpol podziękowania z tej okazji odebrała Justyna Sobczyk-Pluta, której dzieci uczęszczały do tego przedszkola, a najmłodsze będzie jeszcze jako przedszkolak mogło sprawdzać jakość powietrza przed wyjściem na plac zabaw. Wójt Katarzyna Kaźmierczak podziękowała sponsorowi, firmie Sokpol oraz radnym którzy poparli pomysł montażu czujnika badającego poziom smogu. A dzieci przyglądające się tej uroczystości zaraz pobiegły sprawdzać co też czujnik dzisiaj pokazuje. Jest lato, piękna słoneczna pogoda. Tego dnia jakość powietrza w pobliżu przedszkola i szkoły w Żarkach Letnisko była bardzo dobra. Ale jesienią, choć tzw. „kopciuchów” ubywa, możemy być pewni, że w niektóre dni dzieci z przedszkola nie wyjdą na plac zabaw. 
 

Jarosław Mazanek

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe