OSTRZELAŁ DOM TEŚCIA Z KAŁASZNIKOWA

  • 07.06.2021, 12:39
  • Jarosław Mazanek
OSTRZELAŁ DOM TEŚCIA Z KAŁASZNIKOWA
(Markowice) Sąd Rejonowy w Myszkowie 18 czerwca nie uwzględnił wniosku Prokuratury Rejonowej w Myszkowie o tymczasowe aresztowanie Sławomira Ż., któremu prokuratura postawiła zarzuty usiłowania zabójstwa teścia. 16 czerwca Sławomir Ż., który jest myśliwym i broń palną posiada legalnie, około czwartej nad ranem wsiadł w samochód i z ulicy Dworskiej w Myszkowie -co później potwierdzono- będąc w w stanie nietrzeźwym pojechał do Markowic w gminie Koziegłowy gdzie mieszka jego teść. Tam wykrzykując „Zabiję cię” - te słowa słyszał świadek, sąsiad zaatakowanych -jak relacjonuje nam Prokuratura Rejonowa w Myszkowie prowadząca śledztwo, oddał 4-5 strzałów z broni palnej, z karabinu „Kałasznikow” trafiając w elewację domu, w okno. Pociski utkwiły też w meblach w pomieszczeniu wewnątrz. Myszkowska prokuratura, która Sławomirowi Ż. stawia zarzuty zabójstwa, nie zgadza się z decyzją Sądu, zdaniem śledczych dla prawidłowego przebiegu śledztwa konieczne jest izolowanie Sławomira Ż. a areszcie.

Nocne wydarzenia z 16 czerwca 2021 brzmią jak scenariusz sensacyjnego filmu. Sławomir Ż. miał tej nocy spożywać alkohol w swoim domu w Myszkowie. Rodzina uchodzi za majętną. Rodzice to znani rzemieślnicy z branży optycznej i zegarmistrzowskiej, powszechnie szanowani. Sam Sławomir Ż. jest przedsiębiorcą, handluje samochodami. Prokuratura ustaliła, że posiada dwa luksusowe samochody wartości po ok. 400 tys. każdy. To właśnie w jeden z nich, luksusowy SUV, wsiada prawdopodobne po wzburzonej dyskusji z żoną. Jak ustaliła prokuratura, rozmowa miała dotyczyć właśnie spraw rodzinnych, relacji z rodzicami. Wtedy, już około godziny czwartej nad ranem Sławomir Z. miał się wyrazić, że, cytujemy: „tego ch… zabiję”. Wziął broń, wsiadł w samochód i odjechał. 
Osoby z rodziny, mocno zaniepokojone, że Sławomir Ż. może faktycznie kierować się w kierunku Markowic w gminie Koziegłowy, gdzie mieszkają teściowie, zawiadomili policję. Ci poinstruowali teściów, mieszkańców domu w Markowicach, aby zabarykadowali się w możliwie bezpiecznym pomieszczeniu, ale przede wszystkim, aby nie otworzyli drzwi zięciowi. 
Jak później wynika z relacji świadków i ustaleń prokuratury Sławomir Ż. miał przeskoczyć przez płot i oddał kilka, cztery lub pięć strzałów z ostrej amunicji w kierunku domu. Trafił w elewację budynku, w okna, wybijając je, pociski utkwiły w meblach w pokoju. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że takie strzały mogły zranić lub zabić. Świadek, sąsiad zaatakowanej rodziny, miał oprócz strzałów usłyszeć, jak napastnik krzyczy „Zabiję cię”. 

Broń posiadał legalnie
Prokuratura w Myszkowie, która prowadzi śledztwo, potwierdza, że Sławomir Ż. broń palną popularnie nazywaną „Kałasznikow” dokładnie model KBK „K” model GM produkowany w zakładach Łucznik Radom posiadał legalnie. Ten model nie posiada funkcji strzelania automatycznego, dlatego z pozwoleniem na broń można ją nabyć i posiadać legalnie. Sławomir Ż. jest od 2014 roku myśliwym, ma pozwolenie na broń. 

Prokurator Rejonowy w Myszkowie Dariusz Bereza: -Postawiliśmy Sławomirowi Ż. zarzut usiłowania zabójstwa teścia, który jest traktowany tak samo surowo w kodeksie karnym jak zabójstwo. Wskazują na to okoliczności zdarzenia, oddanie kilku strzałów do wnętrza budynku gdzie mieszkają teściowie, wykrzykiwane groźby. Prokuratura nie zgadza się z decyzją Sądu Rejonowego w Myszkowie, który 18 czerwca nie przychylił się do naszego wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania Sławomira Ż., dlatego odwołaliśmy się od tej decyzji do Sądu Okręgowego w Częstochowie. Naszym zdaniem dla prawidłowego przebiegu tego postępowania, zastosowanie środka tymczasowego w formie tymczasowego aresztowania jest koniecznie.
Sąd Rejonowy w Myszkowie wobec Sławomira Ż. zastosował łagodniejsze środki tymczasowe, w postaci zakazu kontaktowania się z napadniętym teściem, zakaz zbliżania na odległość mniejszą niż  100 metrów i dość wysokie jak na myszkowskie warunki poręczenie majątkowe w kwocie 130 tys. złotych. Sławomir Ż. ma też obowiązek dwa razy w tygodniu stawiać się na Policji w Myszkowie w  ramach dozoru. 
Wkrótce dowiemy się jaka będzie decyzja Sądu Okręgowego w Częstochowie co do wniosku prokuratury o zastosowanie wobec Sławomira Ż. ostrzejszego środka tymczasowego, w formie aresztu.
Za usiłowanie zabójstwa, które -w przypadku udowodnienia winy- grozi kara taka sama jak za zabójstwo: minimum 8 lat pozbawienia wolności, maksimum 25 lat pozbawienia wolności, a nawet dożywocie. 
Prokuratura Rejonowa w Myszkowie oprócz najcięższego zarzutu, jakim jest usiłowanie zabójstwa teścia, stawia mu również zarzut jazdy po pijanemu, czyli o czyn z art. 178a par. 1 Kodeksu Karnego. Po zatrzymaniu, stwierdzona u niego zawartość alkoholu we krwi wynosiła 0,79 mg/litr czyli około 1,6 promila. Podejrzanemu zatrzymano prawo jazdy. 
Jak informuje nas Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Częstochowie sędzia Dominik Bogacz nie jest jeszcze wyznaczony termin rozpoznania zażalenia prokuratury, na odmowę zastosowania aresztu tymczasowego, wobec podejrzanego: -28 czerwca akta sprawy wyszły z właściwego wydziału sądu w Myszkowie. Prawdopodobnie było to spowodowane oczekiwaniem na wpłatę kaucji. Dzisiaj  (rozmawiamy 30.06) akta jeszcze nie dotarły do Sądu Okręgowego, stąd wyznaczenie terminu rozpoznania zażalenia Prokuratury Rejonowej w Myszkowie na ten moment nie było możliwe- mówi rzecznik SO Częstochowa.
Będziemy informować o decyzji sądu, gdy będzie wyznaczony termin posiedzenia w sprawie podjęcia decyzji, czy wobec  Sławomira Ż. wskazane jest -jak tego chcą śledczy z Myszkowa- zastosowanie aresztu.

Jarosław Mazanek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe