PRACE PORZĄDKOWE W REJONIE OKOPÓW STRZELECKICH Z OKRESU I WOJNY ŚWIATOWEJ

  • 20.06.2021, 15:25
  • Jerzy Jędrusik
PRACE PORZĄDKOWE W REJONIE OKOPÓW STRZELECKICH Z OKRESU I WOJNY ŚWIATOWEJ
(Smoleń, gm. Pilica) W dniu 25 sierpnia 2020 roku członek Okręgu Śląskiego ZOR RP asp. sztab. rez. Jerzy Jędrusik wspólnie z Maciejem Świderskim i Mieczysławem Szczygielskim – członkami Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej wykonali prace porządkowo – renowacyjne w rejonie miejscowości Smoleń w gminie Pilica.

Dbając o miejsca związane z historią walk na Jurze w listopadzie 1914 roku, dokonano prac porządkowych polegających na odmalowaniu tablic informacyjnych, posprzątaniu śmieci i zagrabieniu liści w pasie przebiegających okopów strzeleckich. Dokonano ponownego montażu słupa z tablicą informacyjną oraz założono nowe tabliczki informacyjne. Ponadto wykarczowano odrosty i wyrwano chwasty w rejonie zarysów okopów pochodzących z okresu I Wojny Światowej.
Okolice Pilicy i Smolenia, gdzie znajdują się ruiny XIV-wiecznego zamku, były miejscem walk na Jurze w okresie tzw. Wielkiej Wojny w listopadzie 1914 roku.
W 1915 roku malarz Wojciech Kossak służący w wojsku austriackim namalował obraz ,,Na polu bitwy pod Smoleniem’”. Na terenie ruin zamku, które ucierpiały także w wyniku ostrzału artyleryjskiego, odkryto kilka grobów żołnierzy austriackich z okresu 1914-1915.
W 2014 roku w 100. rocznicę potyczek w rejonie Smolenia, ustawiono kilka tablic oraz wytyczono przebieg okopów. Zostało to wykonane przez Nadleśnictwo Olkusz oraz PTTK w Zawierciu. Od kilku lat miejscem tym opiekują się także członkowie KMZZ z Zawiercia oraz członkowie ZOR RP Koła w Zawierciu.
Tekst oraz zdjęcia Jerzy Jędrusik

Jerzy Jędrusik

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe