PIJANI KIEROWCY I ROWERZYŚCI

  • 19.06.2021, 08:00
  • es
(powiat zawierciański) Na drogach powiatu mundurowi zatrzymali kilku nietrzeźwych kierujących, w tym trzech rowerzystów. Niechlubnym rekordzistą weekendu był motorowerzysta, który miał ponad 2 promile. - Nie tylko pijany kierowca samochodu, motocykla, czy motoroweru stwarza ogromne zagrożenie. Również nietrzeźwy rowerzysta może doprowadzić do tragicznej sytuacji na drodze – przypomina zawierciańska Policja.

W ciągu trzech dni (21-23 maja) policjanci zatrzymali ośmiu pijanych kierujących. Pięciu z nich prowadziło pojazdy mechaniczne, a trzej pozostali to rowerzyści. Ponad 2 promile miał 58-latek, który kierował motorowerem. Nieco mniej, bo 1,5 promila miał 26-letni motorowerzysta. Dodatkowo pojazd, którym się poruszał nie miał ubezpieczenia i ważnych badań technicznych.
Spośród nietrzeźwych rowerzystów najwięcej „wydmuchał” 52-letni mężczyzna, który miał ponad 1,7 promila.
- Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem określonym w art. 178a §1 Kodeksu karnego, za które przewidziana jest kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Kierowca musi liczyć się też z wysoką grzywną, zakazem prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat oraz obligatoryjną karą finansową w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych. Za kolejne prowadzenie pojazdu po pijanemu, sąd orzeka nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w wysokości co najmniej 10 tys. złotych. Poza karą wymierzaną przez Sąd sprawcy nie mogą liczyć także na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela. Niejednokrotnie z własnej kieszeni, pokrywają spowodowane przez siebie szkody – informuje Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu. (es)

es

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe