Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 13:44
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

GDZIE I JAK JEŹDZIĆ NA HULAJNODZE ELEKTRYCZNEJ?

W ostatnich latach wzrosła popularność hulajnóg i deskorolek elektrycznych. Nie są to już urządzenia, z których korzystają wyłącznie dzieci i młodzież – często sięgają po nie również dorośli. W maju weszły w życie przepisy regulujące prawa i obowiązki osób korzystających z nowoczesnych środków transportu. Z jaką prędkością można jechać na hulajnodze? I czy można się nią poruszać po jezdni?
Podziel się
Oceń

Komenda Główna Policji, chcąc upowszechnić i przybliżyć zmiany w Prawie o Ruchu Drogowym  wyjaśnia wybrane „nowości”, jakie pojawiły się w ustawie. Nowe regulacje dotyczą środków transportu, takich jak hulajnogi i deskorolki elektryczne (hoverboard).
- Ponadto należy mieć na względzie, że nowe przepisy stawiają nowe wymagania wobec użytkowników opisywanych urządzeń. Oprócz obowiązku stosowania się do znaków drogowych, poruszania się z wyznaczoną prędkością czy sprecyzowanego ustępowania pierwszeństwa pieszemu dochodzą sankcje za niezachowanie trzeźwości oraz nieposiadanie stosownych uprawnień do poruszania się tymi urządzeniami – informuje Śląska Policja.
PRAWO JAZDY NA HULAJNOGĘ
Hulajnogą elektryczną – zgodnie z przepisami – może jechać tylko jedna osoba. Możemy nią jeździć po drodze dla rowerów. Jeśli jej nie ma, wówczas możemy korzystać z jezdni, ale tylko wtedy, gdy ruch odbywa się po niej z dozwoloną prędkością do 30 km/h. Po chodniku można jechać hulajnogą elektryczną wtedy, gdy nie ma drogi dla rowerów, a na drodze ruch odbywa się z prędkością wyższą niż 30 km/h. Istotna jest również prędkość, z jaką można jeździć na hulajnogach elektrycznych – na chodniku ma to być prędkość zbliżona do prędkości pieszego (maksymalna dopuszczalna prędkość to 20 km/h).
A kto może korzystać z hulajnogi i czy trzeba mieć do tego uprawnienia? Dzieci do 10 roku życia nie mogą jeździć na drodze hulajnogą elektryczną. Wyjątek stanowi strefa zamieszkania, przy czym dzieci muszą znajdować się pod opieką osoby dorosłej. Osoby pełnoletnie nie muszą mieć żadnych uprawnień, by korzystać z hulajnóg elektrycznych, natomiast osoby w wieku 10-18 lat muszą mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 lub T. Na chodniku użytkownicy hulajnóg mają obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszym i nie mogą utrudniać ich ruchu. Użytkownicy hulajnóg muszą sygnalizować kierunkowskazem lub wyciągnięciem ręki zmianę kierunku jazdy.
URZĄDZENIA TRANSPORTU OSOBISTEGO
W przypadku deskorolek elektrycznych lub urządzeń samobalansujących (segway), które określane są jako urządzenia transportu osobistego (UTO) warunki korzystania są takie same, jak w przypadku hulajnóg elektrycznych (chodzi tutaj o wiek użytkowników i wymagane uprawnienia do jazdy).
Niedopuszczalne jest korzystanie z jezdni. Tymi urządzeniami można się poruszać tylko po drodze dla rowerów, a po chodniku tylko wtedy, gdy nie ma drogi dla rowerów. Prędkość dozwolona jest taka sama, jak w przypadku wyżej opisanych hulajnóg elektrycznych. Na chodniku pierwszeństwo mają piesi, którym nie można utrudniać ruchu. Korzystając z deskorolki elektrycznej lub segwaya też mamy obowiązek sygnalizowania zmiany kierunku jazdy.
A BEZ NAPĘDU ELEKTRYCZNEGO?
Tradycyjne rolki, wrotki, deskorolki i hulajnogi określane są jako urządzenia wspomagające ruch (UWR). W ich przypadku nie ma ograniczeń wiekowych i nie są wymagane żadne uprawnienia do jazdy. Można nimi jeździć zarówno po chodniku, jak i po drodze dla rowerów. Pieszy zawsze ma pierwszeństwo – i na chodniku, i w strefie zamieszkania. Prędkość, z jaką zgodnie z przepisami można jeździć na rolkach, deskorolce czy tradycyjnej hulajnodze, ma być zbliżona do prędkości pieszego. Ma pozwolić na panowanie nad urządzeniem.
ZDROWY ROZSĄDEK I OSTROŻNOŚĆ TO PODSTAWA
Podobnie jak piesi i rowerzyści, osoby korzystające np. z hulajnóg elektrycznych to niechronieni uczestnicy ruchu. Należy więc pamiętać o tym, że zderzenie np. z samochodem może skończyć się tragicznie. Oprócz znajomości przepisów, należy być ostrożnym, skoncentrowanym i odpowiedzialnym, aby każda przejażdżka była przyjemna i bezpieczna. 
(es) Opracowano na podstawie informacji KWP w Katowicach i Komendy Głównej Policji. Foto: Śląska Policja


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KubaTreść komentarza: Znam Konarskiego od dawna i myślę że stanowisko Prezydenta Miasta zdecydowanie go przerosło.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 20:31Źródło komentarza: Konarski: samorządowy safandułaAutor komentarza: DorotaTreść komentarza: Długo zwlekałam ale cieszę się że w końcu zdecydowałam się na fotodepilacje i do depilconcept poszłam. Teraz mam gładkie nogi i okolice bikini, więc nie muszę martwić się ciągłym goleniem czy podrażnieniamiData dodania komentarza: 10.04.2024, 10:49Źródło komentarza: Depilacja laserowa - jakie są jej ograniczenia i kto może się kwalifikować? J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Po prostu umiemy liczyć. Żaden z kandydatów nie miał szans na zwycięstwo w I turze, a słaby wynik obecnego prezydenta (choć było niemal pewne, że wejdzie do II tury) pokazuje, że polityka populizmu i manipulacji przegrywa. II tura to PiS (z nim trzymał Konarski) kontra reszta świata -skompromitowany wojewoda śląski i równie skompromitowana radna do Sejmiku, ta z wodociągów.Data dodania komentarza: 08.04.2024, 10:08Źródło komentarza: Koniec kampanii w Zawierciu. Kto w II turze poznamy w poniedziałek!Autor komentarza: Taka gazetkaTreść komentarza: A skąd w tytule informacja o II turze ? Tak bez znaku zapytania ? Może będzie a może nie. Trochę obiektywizmu proszę.Data dodania komentarza: 07.04.2024, 13:37Źródło komentarza: Koniec kampanii w Zawierciu. Kto w II turze poznamy w poniedziałek!Autor komentarza: Andrzej z ZawierciaTreść komentarza: Tu przede wszystkim powinno chodzić o jakość i poziom usług medycznych, a nie o to w co został wyposażony szpital. Maszyny same leczyć nie będą. Szpital powinien być dla chorych i leczyć ich skutecznie. Każdy szpital powinien być oceniany po swoich najsłabszych punktach i od tego powinno się zacząć jego naprawę. Co z tego, że szpital wyposazony jest w swietne urządzenia, a pacjent zanim trafi na oddział szpitalny nie doczeka bo umrze oczekujac na SOR kilka godzin.Data dodania komentarza: 06.04.2024, 08:23Źródło komentarza: Spór o szpital. Radni opuścili salę na znak protestu. Propagandowe wystąpienie Jorga oburzyło wieluAutor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Szanowna dyrekcjo. Przez te pięć ostatnich lat daliście się poznać jako altruiści, bowiem za głodowe wynagrodzenie naprawiliście nasz szpital. Jestem przekonany, że waszej fachowości i zaradności potrzebuje jeszcze niejedna placówka w tym kraju. Dlatego prosimy was, pomóżcie teraz innemu szpitalowi. Stać was na to.Data dodania komentarza: 05.04.2024, 20:02Źródło komentarza: JAK POPSULIŚMY JORGOWI WIEC WYBORCZY
Reklama
Reklama
Reklama