GDZIE I JAK JEŹDZIĆ NA HULAJNODZE ELEKTRYCZNEJ?

  • 18.06.2021, 08:00
  • es
GDZIE I JAK JEŹDZIĆ NA HULAJNODZE ELEKTRYCZNEJ?

Podziel się:

Oceń:

W ostatnich latach wzrosła popularność hulajnóg i deskorolek elektrycznych. Nie są to już urządzenia, z których korzystają wyłącznie dzieci i młodzież – często sięgają po nie również dorośli. W maju weszły w życie przepisy regulujące prawa i obowiązki osób korzystających z nowoczesnych środków transportu. Z jaką prędkością można jechać na hulajnodze? I czy można się nią poruszać po jezdni?

Komenda Główna Policji, chcąc upowszechnić i przybliżyć zmiany w Prawie o Ruchu Drogowym  wyjaśnia wybrane „nowości”, jakie pojawiły się w ustawie. Nowe regulacje dotyczą środków transportu, takich jak hulajnogi i deskorolki elektryczne (hoverboard).
- Ponadto należy mieć na względzie, że nowe przepisy stawiają nowe wymagania wobec użytkowników opisywanych urządzeń. Oprócz obowiązku stosowania się do znaków drogowych, poruszania się z wyznaczoną prędkością czy sprecyzowanego ustępowania pierwszeństwa pieszemu dochodzą sankcje za niezachowanie trzeźwości oraz nieposiadanie stosownych uprawnień do poruszania się tymi urządzeniami – informuje Śląska Policja.
PRAWO JAZDY NA HULAJNOGĘ
Hulajnogą elektryczną – zgodnie z przepisami – może jechać tylko jedna osoba. Możemy nią jeździć po drodze dla rowerów. Jeśli jej nie ma, wówczas możemy korzystać z jezdni, ale tylko wtedy, gdy ruch odbywa się po niej z dozwoloną prędkością do 30 km/h. Po chodniku można jechać hulajnogą elektryczną wtedy, gdy nie ma drogi dla rowerów, a na drodze ruch odbywa się z prędkością wyższą niż 30 km/h. Istotna jest również prędkość, z jaką można jeździć na hulajnogach elektrycznych – na chodniku ma to być prędkość zbliżona do prędkości pieszego (maksymalna dopuszczalna prędkość to 20 km/h).
A kto może korzystać z hulajnogi i czy trzeba mieć do tego uprawnienia? Dzieci do 10 roku życia nie mogą jeździć na drodze hulajnogą elektryczną. Wyjątek stanowi strefa zamieszkania, przy czym dzieci muszą znajdować się pod opieką osoby dorosłej. Osoby pełnoletnie nie muszą mieć żadnych uprawnień, by korzystać z hulajnóg elektrycznych, natomiast osoby w wieku 10-18 lat muszą mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 lub T. Na chodniku użytkownicy hulajnóg mają obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszym i nie mogą utrudniać ich ruchu. Użytkownicy hulajnóg muszą sygnalizować kierunkowskazem lub wyciągnięciem ręki zmianę kierunku jazdy.
URZĄDZENIA TRANSPORTU OSOBISTEGO
W przypadku deskorolek elektrycznych lub urządzeń samobalansujących (segway), które określane są jako urządzenia transportu osobistego (UTO) warunki korzystania są takie same, jak w przypadku hulajnóg elektrycznych (chodzi tutaj o wiek użytkowników i wymagane uprawnienia do jazdy).
Niedopuszczalne jest korzystanie z jezdni. Tymi urządzeniami można się poruszać tylko po drodze dla rowerów, a po chodniku tylko wtedy, gdy nie ma drogi dla rowerów. Prędkość dozwolona jest taka sama, jak w przypadku wyżej opisanych hulajnóg elektrycznych. Na chodniku pierwszeństwo mają piesi, którym nie można utrudniać ruchu. Korzystając z deskorolki elektrycznej lub segwaya też mamy obowiązek sygnalizowania zmiany kierunku jazdy.
A BEZ NAPĘDU ELEKTRYCZNEGO?
Tradycyjne rolki, wrotki, deskorolki i hulajnogi określane są jako urządzenia wspomagające ruch (UWR). W ich przypadku nie ma ograniczeń wiekowych i nie są wymagane żadne uprawnienia do jazdy. Można nimi jeździć zarówno po chodniku, jak i po drodze dla rowerów. Pieszy zawsze ma pierwszeństwo – i na chodniku, i w strefie zamieszkania. Prędkość, z jaką zgodnie z przepisami można jeździć na rolkach, deskorolce czy tradycyjnej hulajnodze, ma być zbliżona do prędkości pieszego. Ma pozwolić na panowanie nad urządzeniem.
ZDROWY ROZSĄDEK I OSTROŻNOŚĆ TO PODSTAWA
Podobnie jak piesi i rowerzyści, osoby korzystające np. z hulajnóg elektrycznych to niechronieni uczestnicy ruchu. Należy więc pamiętać o tym, że zderzenie np. z samochodem może skończyć się tragicznie. Oprócz znajomości przepisów, należy być ostrożnym, skoncentrowanym i odpowiedzialnym, aby każda przejażdżka była przyjemna i bezpieczna. 
(es) Opracowano na podstawie informacji KWP w Katowicach i Komendy Głównej Policji. Foto: Śląska Policja

es

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe