Ruszył proces podejrzanego o gwałcenie dziewczynek. Miały 6 i 11 lat. Jedna to córka oprawcy

  • 08.06.2021, 20:00
  • Jarosław Mazanek
Ruszył proces podejrzanego o gwałcenie dziewczynek. Miały 6 i 11 lat.… Szczekociny ulica Żeromskiego koszmar gwałconych dziewczynek trwał kilka lat

Podziel się:

Oceń:

(Szczekociny, Częstochowa) 26 stycznia przed Sądem Okręgowym w Częstochowie rozpoczął się proces Mariusza M. ze Szczekocin wobec którego Prokuratura Okręgowa w Częstochowie skierowała akt oskarżenia zarzucając mu 5 przestępstw. Śledztwo w najważniejszej części było prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Myszkowie.

Ten artykuł ukazał się 29-01-2021 w Kurierze Zawierciańskim:

Mariusz M. jest oskarżony o gwałcenie swojej nieletniej córki, z którą miał rozpocząć współżycie seksualne gdy dziewczynka miała tylko 6 lat. Ten sam zarzut dotyczy współżycia z dziewczyną wtedy 11 letnią, córką sąsiadów. Mariusz M. jest oskarżony o doprowadzenie dziewczynek do obcowania płciowego, zmuszanie  dziewczynek  tzw. „innych czynności seksualnych” oraz znęcania się nad córką, pozostałymi dziećmi i żoną. Ma też zarzut grożenia świadkowi. Sprawa wyszła na jaw 7 lutego 2020 roku, gdy córka Mariusza M. opowiedziała co jej robi tata szkolnej pedagog. Dziewczynka miała wtedy 11 lat. Historia gwałconych dziewczynek ze Szczekocin jest również bulwersująca z tego powodu, że przez kilka wcześniejszych lat, mimo sygnałów kierowanych do Policji, burmistrza Szczekocin, MOPS-u, szkoły żadna  z tych instytucji nie zareagowała właściwie, bagatelizując sygnały, że Mariusz M. może wykorzystywać seksualnie dziewczynki. Można powiedzieć, że po kilku latach koszmaru jego gwałcona dziewczynka pomogła sobie sama. Sama o siebie zawalczyła.
Sędzia Marzena Pok z Sądu Okręgowego w Częstochowie podczas rozprawy 26 stycznia 2021 wydała postanowienie o wyłączeniu procesu z jawności. Proces będzie się toczył przy drzwiach zamkniętych. 
O sprawie szeroko pisaliśmy w lutym 2020 roku w artykule „Ojciec czy bestia?” oraz „Tajemnice kamienicy w Szczekocinach”. 
7 lutego 2020 11- letnia dziewczynka sama zgłosiła się do szkolnej pedagog i opowiedziała co jej robi tata, że już ma tego dość i że „nie może już tego wytrzymać”. Śledztwo wykazało, że Mariusz M. miał wykorzystywać dziewczynkę seksualnie od kilku lat. Jej koszmar zaczął się, gdy miała tylko 6 lat.  Mariusz M. ojciec dziewczynki jest zawodowym kierowcą, pracował dla jednej z firm transportowych z Rzeniszowa (gm. Koziegłowy). Jeszcze tego samego dnia został zatrzymany, gdy wrócił do bazy w Rzeniszowie z zagranicznej trasy. 10 lutego sąd wydał postanowienie o aresztowaniu mężczyzny. Przebywa w areszcie śledczym do dzisiaj. 
Drugą dziewczynką, z którą współżycie płciowe zarzuca prokuratura w akcie oskarżenia jest dziś  15 letnia córka sąsiadów w kamienicy w której mieszkał oskarżony. W czasie, gdy miało dochodzić do jej wykorzystywania seksualnego miała tylko 11 lat. 
W artykule „Ojciec czy bestia?” pisaliśmy w lutym 2020 roku o sytuacji rodzinnej Mariusza M. i wcześniejszych podejrzeniach co do jego skłonności:

„Nasz informator twierdzi: Kurator o gwałtach była informowana rok temu
Rodzina była od dawna objęta „niebieską kartą” w związku z przemocą domową. Jeden z naszych informatorów twierdzi, że około roku temu do kuratora rodziny miało wpłynąć anonimowe zgłoszenie, o gwałtach na dziewczynkach. Kurator wg naszego źródła miała rozmawiać z rodzicami. I… I nic! Będziemy żądać wyjaśnień od właściwych instytucji, dlaczego sygnał zignorowano. Nasza redakcja z kilku źródeł uzyskała  wypowiedzi mieszkańców Szczekocin, którzy twierdzą, że o tym, że w rodzinie mogło dochodzić do gwałtów, były próby informowania organów ścigania co najmniej 2 lata temu. Czyżby te doniesienia były lekceważone? Jeden z naszych rozmówców pełni społeczną funkcję w samorządzie Szczekocin. Prosi o niepodawanie nazwiska: „W rynku mieszka kobieta, która próbowała tej dziewczynce, córce pomóc, wyrwać ją z tego koszmaru, bronić przed ojcem. On żonę raz dźgnął nożem, była w ciąży, poroniła. Patologie tam były straszne. Jak wracał z trasy (podejrzany o gwałty) to urządzał tam libacje. Żonę podobno swoim kolegom za pieniądze „oddawał”. O tym słyszałem. Ale o gwałtach na dziewczynkach nie.”
Szczekociny to mała, zwarta społeczność. O tym co dzieje się w domu M. wiedziało wielu. Większość nie zrobiła nic, żeby pomóc molestowanym i wykorzystywanym seksualnie dziewczynkom.

Jednym z nielicznych mieszkańców Szczekocin, który informował właściwie służby, w tym burmistrza, że w domu rodziny M. może dochodzić do wykorzystywania seksualnego dziewczynki, był sąsiad  Zbigniew Plewniak. Rodziny mieszkały obok siebie w kamienicy przy ul. Żeromskiego. Gdy sprawa wreszcie ujrzała światło dzienne, pan Zbigniew został dotkliwie pobity 5 czerwca 2020: -Szedłem ulicą, gdy mnie napadł taki jeden, mocno cały w tatuażach. Nie był sam, ale to ten mnie zaatakował. Jak mnie atakował to wykrzykiwał, że to za „Ma...-a”, tego co siedzi w areszcie. Byłem u lekarza, zgłosiłem napaść na policję. -opowiadał pan Zbigniew tuż o napaści. To on na długo wcześniej, jak twierdzi o tym co się dzieje u sąsiadów mówił w kilku instytucjach. Wszędzie bez efektu: -Wszystko to mówiłem policjantowi, dyrektorce  MOPS, burmistrzowi Dobrzyniewiczowi. Nic nie zrobili. Mogę to w prokuraturze zeznać -opowiadał Zbigniew Plewniak naszemu dziennikarzowi w lutym 2020. 
Jego wersję wydarzeń potwierdziła inna kobieta, mieszkająca blisko rynku w Szczekocinach: -O tym, co on może robić swojej córce dowiedziałam się jakieś 4 lata temu. Jestem w Radzie Rodziców. Poszłam wtedy do dyrektor szkoły Elżbiety Drej. (dyrektorka SP 1 im. T. Kościuszki w Szczekocinach). Rozmawiałam z panią dyrektor. Dziewczynka podobno miała jakąś rozmowę z psychologiem, o tych zachowaniach seksualnych. Rysowała jakieś mroczne rysunki. Uważam, że szkoła bardzo w tej sprawie zawiniła, bo wtedy zignorowano podejrzenia. 
Jeżeli Sąd uzna Mariusza M. za winnego seksualnego wykorzystywania dziewczynek grozi mu długoletnie więzienie.
 

Jarosław Mazanek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe