POCIĄGIEM DO PYRZOWIC W 2023 ROKU

  • 17.05.2021, 17:10
  • ps
POCIĄGIEM DO PYRZOWIC W 2023 ROKU
Linia kolejowa na odcinku Zawiercie – Tarnowskie Góry, która połączy okoliczne miejscowości z Międzynarodowym Portem Lotniczym w Katowicach przejdzie rewitalizację. 9 września 2020 wyłoniono najkorzystniejszą ofertę z przetargu na opracowanie projektów wykonawczych i wykonanie robót budowlanych. Inwestycję wykona konsorcjum: Track Tec Construction, INFRAKOL oraz Przedsiębiorstwo Budownictwa Inżynieryjnego i Kolejowego. To bardzo ważna inwestycja dla mieszkańców wielu okolicznych miast i miasteczek.

Na przetarg na przebudowę nieczynnej obecnie linii kolejowej nr 182 prowadzącej z Tarnowskich Gór do Zawiercia, który został otwarty w czerwcu wpłynęło 8 ofert.  Budżet przewidziany przez inwestora wynosił nieco ponad 849 mln złotych. Najkorzystniejszą ofertę zaproponowało konsorcjum Track Tec, które na wykonanie inwestycji zaproponowało budżet wynoszący 812.100.100 zł.
Zadanie będzie obejmowało opracowanie projektów wykonawczych oraz robót na linii numer 182. Linia ta obecnie jest całkowicie nieczynna na odcinku Siewierz – Tarnowskie Góry, a poza tym wymagana jest elektryfikacja całego odcinka, liczącego 48 kilometrów oraz dostosowanie go do obecnych standardów kolejowych. Pociągi pasażerskie jeżdżące na odcinku Zawiercie – Tarnowskie Góry, będą mogły rozwijać prędkość maksymalną 140 km/h, towarowe pojadą maksymalnie 80 km/h. Czas przejazdu z Zawiercia do stacji przy porcie lotniczym w Katowicach, ma wynieść 23 minuty. 
Modernizacja obejmie również budowę innych obiektów inżynieryjnych np. budowę dwupoziomowych skrzyżowań z autostradą A1 i DW 913, modernizację przejdą również przejazdy kolejowe, a niektóre z nich otrzymają rogatki. W powiecie zawierciańskim powstanie również kilka nowych peronów. W ramach modernizacji w Zawierciu na dworcu w centrum postanie trzeci peron, a przy przejeździe kolejowym na ulicy Obrońców Poczty Gdańskiej powstanie nowa stacja – Zawiercie Kądzielów. Nowe perony powstaną również w Porębie – stamtąd dojazd do Zawiercia zajmie jedynie kilka minut. 
Umowa na wykonanie modernizacji linii 182 ma zostać podpisana w IV kwartale 2020 roku. Koleją z Zawiercia prosto na lotnisko powinniśmy pojechać na początku 2023 roku. 
(ps) Foto: UM Zawiercie

ps

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe