JUBILEUSZ 75-LECIA ORKIESTRY DĘTEJ Z PORAJA

  • 18.05.2021, 16:32
  • red
JUBILEUSZ 75-LECIA ORKIESTRY DĘTEJ Z PORAJA
Orkiestra Dęta z Poraja założona w 1945 roku, obchodziła w tym roku jubileusz 75-lecia. Z tej okazji w niedzielę 13 września odbył się uroczysty koncert jubileuszowy, który zorganizowały władze Gminy Poraj wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju. Wyjątkowy koncert odbył się na scenie plenerowej przed budynkiem GOK w Poraju.

Uroczystości rozpoczęły się od przywitania gości oraz zaprezentowania historii orkiestry przez zastępcę kierownika ds. kontaktu z mediami Urzędu Gminy Poraj Andrzeja Kozłowskiego. Po tym nastąpiła pierwsza część koncertu w wykonaniu zacnych Jubilatów pod batutą kapelmistrza Dariusza Pikora, podczas którego zabrzmiały polskie i światowe przeboje. Pogoda dopisywała, podczas całej uroczystości świeciło słońce i dominowała letnia temperatura. 
„-Nasza Orkiestra Dęta w Poraju to prawdziwa perełka, mająca siłę przekazu artystycznego, ale także siłę tradycji. Najlepszym dowodem na przekazywania wartości jest kontynuacja rodzinnych tradycji Państwa Salamońskich, którzy od początku założyli i prowadzą ten zespół. To najlepszy dowód na przekazywanie naszych lokalnych tradycji, ale także realizacja wielopokoleniowych pasji i kontynuacja muzycznych talentów.  Orkiestra jest Gminie Poraj niezwykle potrzebna, gdyż uświetniają wszelkie możliwe uroczystości i wydarzenia. Orkiestra współtworzyła niezapomniany klimat Poraja. Pomimo pandemii i braku imprez, nie mogliśmy sobie pozwolić na niezauważenie czy nieuczczenie tego wyjątkowego wydarzenia, jakim jest jubileusz porajskiej orkiestry. Obchodzimy dziś świetną okazję do podziękowania Orkiestrze, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego, z transmisją online. Cieszymy się dziś tym zacnym jubileuszem razem z Orkiestrą, cieszymy się z ich talentów, pomagamy im rozwijać muzyczne pasje, życząc jeszcze wielu lat tak wspaniałej gry i wielu następnych pokoleń tak utalentowanych muzyków” – powiedziała Wójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak, która wraz z wiceprzewodniczącym rady Gminy Poraj Krzysztofem Klimkiem wręczyła członkom orkiestry pamiątkowe statuetki, kwiaty, a także czek na 1500 zł.
Ze sceny popłynęły też życzenia od radnych powiatowych: Anny Sochy- Korendo, Rafała Kępskiego oraz Mariusza Karkochy.  Była okolicznościowa statuetka, kwiaty, a nade wszystko gratulacje i podziękowania za 75 lat pracy społecznej i zaangażowanie w rozwój kultury w Gminie Poraj. W imieniu poseł na Sejm RP – Izabeli Leszczyny list gratulacyjny odczytał asystent – Damian Węgrzyński.
Na koniec głos zabrała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Poraju Magdalena Ryziuk-Wilk, która podziękowała w pierwszej kolejności wszystkim byłym i obecnym członkom orkiestry, którzy tak wspaniale tworzyli historię orkiestry od dziesięcioleci. „-Serdecznie dziękuję władzom OSP Poraj, bo jak wiemy, to właśnie przy OSP swój początek wzięła nasza Orkiestra. Dziękuję moim poprzednikom – dyrektorom GOK Poraj za wspieranie działalności Orkiestry, dzięki czemu również ja mam przyjemność z nią współpracować. Podziękowania należą się również wszystkim poprzednim władzom gminy za dostrzeganie kultury, inwestowanie w nią i docenianie jej roli, bo tylko takie podejście gwarantuje jej rozwój i umożliwia działanie przez dziesięciolecia choćby Orkiestr Dętych, w tym naszej Jubilatki. Na koniec ogromne słowa podziękowania kieruję do prezesa Orkiestry – pana Marka Salamońskiego. Jego zaangażowanie w działalność orkiestry i serce, jakie włożył w te wszystkie lata pracy orkiestry, to coś niepodważalnego i nieocenionego, to ogromna wartość, za którą nie sposób wyrazić wdzięczności słowami”- mówiła Magdalena Ryziuk-Wilk. Dyrektor GOK na ręce prezesa wręczyła Orkiestrze urodzinowy czek na 1500 zł, kwiaty, okolicznościowy dyplom i obraz autorstwa Zofii Chwastek. 
Jubileusz 75-lecia porajskiej orkiestry pozwolił podsumować jej dotychczasową działalność, ale przede wszystkim docenić tych, którzy na przestrzeni dekad tworzyli kulturę naszego regionu, wkładając w to wiele zaangażowania i serca.
Całą uroczystość można  obejrzeć  online na oficjalnym kanale You Tube Gminy Poraj. 

HISTORIA POWSTANIA PORAJSKIEJ ORKIESTRY
Orkiestra Dęta z Poraja powstała w 1945 r. z inicjatywy druha Leona Salamońskiego i zarządu OSP w Poraju. Utworzona została ze składek społecznych, za które została zakupiona znaczna część instrumentów. W tym czasie orkiestrę prowadził kapelmistrz Wiesław Jabłoński, a muzyków było około 20. W 1965 roku pod batutą Kazimierza Kiśla oraz Naczelnika Straży OSP w Poraju Jerzego Wilczyńskiego i Prezesa Mieczysława Kapuściaka orkiestra liczyła 35 muzyków i zmieniła repertuar granych utworów. W „Przeglądzie Wojewódzkim” w Wiśle w 1971 roku orkiestra zajęła I miejsce i była wytypowana na przegląd Polski Południowej w Piwnicznej, gdzie również zdobyła I miejsce. W 1973 roku orkiestra brała udział w Przeglądzie Ogólnopolskim w Koszalinie i tam zajęła III miejsce. W roku 1975 batutę przejął kapelmistrz Jan Surowiec, który kontynuował dobrą passę orkiestry. I tak orkiestra zajęła I miejsce na Przeglądzie Wojewódzkim w Częstochowie, po czym wzięła udział w nagraniach w Telewizji Katowice. W kolejnych latach Kapelmistrzami Orkiestry byli: Jerzy Duchnowski, Janusz Kudła i Roman Kryst oraz Paweł Mastalerz.
Od początku lat 80-tych prezesem orkiestry był Ryszard Salamoński – syn Leona Salamońskiego, a w 2011 roku szefem Orkiestry został kolejny potomek rodziny Salamońskich – Marek Salamoński – w 2014 roku nagrodzony statuetką „Mecenas Kultury” za zaangażowanie w działalność orkiestry. W lipcu 2010 roku Orkiestra wystąpiła w Beskidzie Żywieckim na Górze Żar uświetniając obchody 120 – lecia istnienia OSP  Kozy. W maju 2014 roku  Orkiestra Dęta z Poraja zagrała w hołdzie Ojcu Świętemu w Wadowicach. Wystąpiła wówczas wśród 65 orkiestr dętych z całej Polski i w sumie 2000 grających muzyków. 
Natomiast w maju 2017 roku wzięła udział w ogromnym przedsięwzięciu. Był nim Koncert, który odbył się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym. Brało w  nim udział kilka tysięcy chórzystów oraz instrumentalistów. Był on dedykowany rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. W ten sposób organizatorzy pragnęli złożyć hołd papieżowi-Polakowi. W roku 2019 Orkiestra zagrała Koncert w Zakopanym w Kościele pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie.
Obecnym Kapelmistrzem orkiestry jest Dariusz Pikor. Orkiestra występuje podczas uroczystości Gminnych, kościelnych i w trakcie przedsięwzięć realizowanych przez GOK. W repertuarze Orkiestry znajdują tradycyjne marsze oraz przeboje muzyki rozrywkowej. (opr. Red.)

red

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kurierzawiercianski.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe